Tymianek - zastosowanie i właściwości lecznicze. Podziel się: Silny ból głowy towarzyszący zapaleniu zatok pomaga zlikwidować tymianek. Ma on działanie rozkurczowe i silnie antyseptyczne, dlatego w medycynie naturalnej jest używany jako naturalny środek na infekcje. Pikantny smak tymianku doskonale kontrastuje ze słodyczą. Tradycyjne zastosowanie polega na dodaniu go do mięs.
Ma właściwości lecznicze w przeziębieniu i kłopotach trawiennych.
Ziele działa rozkurczowo. Sprawdza się szczególnie w pielęgnacji cery wymagającej, tłustej i trądzikowej. Właściwości tymianku decydują o szerokim zastosowaniu ziela – w lecznictwie, kosmetyce i gastronomii. Popularnością cieszy się syrop tymiankowy na kaszel, jednak roślina pomaga nie tylko na przeziębienie. Napary z tymianku można stosować na żołądek i wzdęcia czy trądzik.
Pomaga w trawieniu tłustych potraw, działa antyseptycznie i oczyszczająco. Robi się z niego syropy, napary, szampony, a nawet pasty do zębów. Na tymianek powinny jednak uważać kobiety w ciąży.
W celach leczniczych zbiera się w szczególności ziele Herba Thymi. W tym celu ścina się młode pędy tylko i wyłącznie w okresie kwitnienia a zbiór powtarza się w ciągu lata. Zastosowanie kulinarne tymianku.
W kuchni francuskiej uważany jest za jedno z najznakomitszych ziół. Liście i gałązki tymianku dodawane są do sałatek jak ozdoba oraz do powszechnie znanej potrawy clam chow (zupa krem z mięczaków). Różnorodne zalety tymianku sprawiają, że znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Dlatego też zaleca się stosowanie preparatów zawierających tymianek osobom z zapaleniem lub infekcją gardła. Dzięki swoim właściwościom leczniczym wykorzystuje się go do zwalczania wielu chorób oraz w profilaktyce zdrowotnej.
Powszechnie znane są np. Zaleca się jego przyjmowanie osobom, które zmagają się z problemami układu oddechowego. Ma ona szereg właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z potencjału tej rośliny. Zana jest już od czasów starożytnych.
Leki, w których składzie znajduje się tymianek określa się jako leki tradycyjne. Możemy je zastosować w nieżytach górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel, np. Co ciekawe, wszystkie części rośliny (liście, kwiaty oraz nasiona) nadają się do celów leczniczych lub pielęgnacyjnych.
Poznaj najważniejsze właściwości i zastosowanie tymianku. Jak uprawiać tymianek i jak zbierać ziele tymianku.
Skład i zastosowanie ziela tymianku. W wielu potrawach wykorzystywany jest jako składnik, który wzbogaca smak oraz aromat. Mimo że często go stosujemy większość z nas nie zdaje sobie sprawy jakie właściwości wykazuje.
Przedstawiamy zatem działanie lecznicze i zastosowanie tymianku. Według niektórych ma delikatny posmak goździków. Jego przyjemnie ostry aromat i smak działa pobudzająco i pasuje do większości mięs, sałatek i sosów. Bez wątpienia tymianek pasuje do różnych mięs oraz sosów, można dodawać go również do zup i innych potraw.
Zachęcamy do zakupu zioła i spróbowania, czy spełnia on nasze upodobania smakowe, bowiem tymianek nadaje potrawom ciekawy smak. Herbata zaparzona z liści tymianka może okazać się niezawodna przy niestrawności i wzdęciach, gdyż działając rozkurczowo wspomaga pracę jelit oraz przyspiesza metabolizm. Ze względu na swoje liczne zdrowotne właściwości tymianek jest stosowany w przypadku wielu dolegliwości. Dodatkowo pomaga skutecznie nawilżyć błony śluzowe górnych dróg oddechowych.
Herbata z tymianku zawiera silne właściwości przeciwwirusowe i ma korzystny wpływ w walce z wirusem Epsteina Barr (to jeden z najpowszechniej występujących u ludzi wirusów, jak jednak wynika z badań naukowców, wirus EBV odgrywa dużą rolę w procesie powstawania nowotworów), półpaścem, zapaleniem wątroby, grypy, opryszczki, cytomegalii, HPV, itp.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.