piątek, 20 listopada 2015

Kryzys psychiczny

Doświadczenie takie przekracza możliwości samodzielnego. Nie jest ani chorobą, ani stanem patologicznym. Stanowi ekstremalną reakcję człowieka zdrowego na sytuację trudną.


Kryzys jest reakcją na sytuację, z którą w żaden sposób nie potrafimy sobie poradzić. To stan dezorganizacji i zamieszania, który pojawia się, gdy na drodze do realizacji ważnych, życiowych celów stają przeszkody nie do pokonania. Nieudane próby poradzenia sobie z nimi prowadzą do rozstroju psychicznego i utraty wewnętrznej równowagi.

Wywraca do góry nogami całe życie. Może być też początkiem pozytywnej zmiany. O kryzysie psychologicznym mówimy wtedy, gdy trudne wydarzenie (lub wydarzenia) życiowe powoduje przeciążenie zdolności osoby do skutecznego radzenia sobie.


Czy ja jestem nienormalny? Co ze mną nie tak, że mam problemy emocjonalne? Te i podobne pytania słyszę często w pierwszym kontakcie z osobą zgłaszającą się po pomoc.


Inni nie formułują tego wprost, ale między słowami można wyczytać obawę. Czym jest kryzys psychiczny i jak go przezwyciężyć? Kryzysem psychicznym nazywamy takie doświadczenie, które zakłóca wewnętrzną emocjonalną równowagę danej osoby.

Mogą to być wydarzenia traumatyczne, naruszające poczucie bezpieczeństwa, które wiążą się z sytuacją zagrożenia życia, takie jak katastrofy, wypadki komunikacyjne czy doświadczenie przemocy. W tej placówce znajduje się Poradnia Zdrowia Psychicznego, Poradnia Psychologiczna, Poradnia Leczenia Uzależnień (od alkoholu). Dość często słyszy się od znajomych stwierdzenie, że mają „doła”, że są czymś załamani. Proszę powiedzieć czego na pewno nie powinno się nazywać kryzysem psychicznym.


Może zostać wywołany przez różne bodźce, które powodują zagrożenie dla systemu wartości , sensu życia czy obrazu własnej osoby. W dzisiejszych czasach większość osób kojarzy słowo kryzys bardziej z gospodarką niż z psychiką. Jednakże warto wiedzieć, że oprócz zjawiska, jakim jest kryzys gospodarczy istnieje takie pojęcie, jak kryzys psychiczny.


W tym czasie, dzięki intensywnej pracy z pacjentem (z zastosowaniem psychoterapii krótkoterminowej, farmakoterapii oraz własnego programu leczenia złożonego z autorskich metod) pomożemy odzyskać stan równowagi psychicznej. Dotyka on wiele sfer życia osoby w kryzysie. Mogą doskwierać mu dolegliwości natury fizjologicznej, poznawczej (związanej z charakterem pojawiających się myśli), emocjonalnej i połączonej z zachowaniem. Poradni Zdrowia Psychicznego — co prawda są kolejki, ale tak jak w każdej nagłej sytuacji zdrowotnej, zawsze można próbować dostać się do lekarza szybciej, mówiąc w rejestracji, że to nagły kryzys. W kryzysach życiowych pragnienie, dążące do zachowania status quo, walczy z budzącą się potrzebą skierowaną na przemianę.


Czujesz coraz większy lęk i dezorientację? Nagle wszystkie znane ci sposoby rozwiązywania problemów i radzenia sobie ze stresem zawodzą? Prawdopodobnie przechodzisz kryzys, który naznaczy Cię na całe życie.


Jeśli nauczymy się jak skutecznie radzić sobie z kryzysem, łatwiej będzie nam rozwiązywać problemy i radzić sobie z kolejnymi kryzysami w przyszłości. W odzyskaniu równowagi kluczowa jest wspierająca relacja z empatyczną osobą. Tą osobą może być ktoś bliski, jak również terapeuta.

Fundacja prowadzi dwie grupy: osób po kryzysach psychicznych oraz rodzin osób po kryzysach psychicznych. Po nawiązaniu przez MOPS w Mławie współpracy z Fundacją eFkropka, już od marca osoby potrzebujące pomocy i wsparcia spotykają się z terapeutami w siedzibie ośrodka przy ul. Wychodzi na to, że określenie „ kryzys psychiczny ” jest bardzo pojemne, bo można nim nazwać zarówno jednorazowy epizo jak też dużo poważniejsze i bardziej trwałe zaburzenia, a także choroby psychiczne. Proszę wyjaśnić, czym się różnią te wszystkie pojęcia z perspektywy medycznej.


Kryzys psychologiczny, zwany również emocjonalnym, w tzw. Jak to zwykle bywa w naukach społecznych, podziałów jest kilka lub kilkanaście. To co istotne to zrozumienie, że: kryzys psychiczny , który jest często związany z wydarzeniem określanym jako życiowy punkt zwrotny, daje szansę na wypracowanie nowych i bardziej adekwatnych, przystosowanych sposobów reagowania i przeżywania, mobilizuje do nabywania nowych zasobów oraz kompetencji. Celem, a może nawet posłaniem tej książki wydaje się oswajanie bezradnych z rzeczywistością choroby psychicznej.


Bezradność jest w tej życiowej sytuacji nie tylko udziałem chorych, ale także ich bliskich. Kryzys to utrata równowagi emocjonalnej pod wpływem nieoczekiwanego, nieprzewidywalnego i potencjalnie szkodliwego zdarzenia lub trudnego przełomu życiowego. Może zdarzyć się każdemu, kryzys jest naturalnym elementem życia. Często związany jest z utratą poczucia kontroli- może być wynikiem wielu stresujących sytuacji życiowych.


Kiedy doświadczamy kryzysu wywołanego problemem o dużej skali lub chcemy pomóc osobie, która go doświadcza, musimy wyzbyć się wszelkich oporów przed zwróceniem się po pomoc do specjalistów. W serwisie dziennikpolski24.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty