NFZ: dobre plomby tylko na przednie zęby. Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem. Cała prawda o refundowanych plombach.
Czy plomby refundowane w ramach leczenia stomatologicznego NFZ są naprawdę takie złe, czy może dentyści naciągają pacjentów na droższe warianty wypełnień? To pytanie zadaje dziennik Metro. Plomby refundowane przez NFZ obejmują wyłącznie wypełnienia zębów górnych i dolnych, od jedynki do trójki. W przypadku osób dorosłych stosowane są plomby chemoutwardzalne, dzieci do roku życia zaś mogą liczyć na wypełnienie światłoutwardzalne.
Czym się różnią wypełnienia na NFZ od wypełnień prywatnych? Niemal każdy z nas był kiedyś u stomatologa na zakładaniu wypełnienia (plomby). Często idąc do stomatologa, nie wiemy tak naprawdę w czym wybierać i jakie są plusy i minusy różnych rozwiązań. Jakie są rodzaje wypełnień na fundusz?
Dowiedź się, kiedy plomba przysługuje ci za darmo, czyli na NFZ. Plombowanie zęba to rutynowy zabieg wykonywany w każdym gabinecie stomatologicznym. Jedni pacjenci decydują się na leczenie. Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki.
W pozostałych zębach przysługują plomby szare - amalgamatowe. Nadal stosuje się ją do wyrabiania amalgamatów dentystycznych, z których powstają potem plomby. Aby leczyć zęby w prywatnym gabinecie, trzeba liczyć się z kosztami. Niestety nie wszystkich na to stać.
Jeśli koszty prywatnego leczenia są dla pacjenta zbyt wysokie, może on skorzystać z usług stomatologa, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Podczas wizyty u dentysty pacjent może wybrać taki rodzaj plomby, który spełni wszystkie jego oczekiwania. Ważne jest, by wypełnienie ubytku było niezwykle trwałe, odporne na ucisk, żucie czy ścieranie, doskonale przylegało do zęba oraz jednoczenie wyglądało estetycznie czyli nie różniło się od zdrowych zębów kolorem.
Wbrew prawu jest dopłacanie, na przykład do plomb lepszej jakości - podkreśla Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ-etu. Ostatnio do Funduszu docierały informacje, że pacjenci dopłacali dentystom za plombę albo protezę lepszej jakości. Kilka lat temu rzeczywiście była taka możliwość, ale teraz to. Do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia trafiło pytanie jednego z pacjentów, który chciał dowiedzieć się, czy przy plombowaniu jedynki dopłata w wysokości 1zł do do plomby światłoutwardzalnej jest obowiązkowa i czy ten proceder jest legalny?
Białe, chemoutwardzalne plomby na NFZ dostępne są tylko w leczeniu zębów przednich. Aby udać się do stomatologa, nie potrzebujemy skierowania. Nie obowiązuje też rejonizacja, więc możemy wybrać dowolny gabinet stomatologiczny, posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co ważne, jeśli zgłaszamy się z bólem, musimy. Niedawno byłam u stomatologa na NFZ, po ściągnięciu starej plomby założył mi plombę - przypuszczam że glasonomerową, robił to takim narzędziem którym jakby wyciskał.
Nic nie mówił czy mam zgłosić się na wymianę tej plomby. Plombę można założyć w gabinecie dentystycznym prywatnym lub na NFZ. W przypadku wizyty na NFZ fundusz pokrywa koszty plomb jedynie w zębach przednich – górnych i dolnych.
Stosowane są wówczas plomby kompozytowe chemoutwardzalne. Do wypełnienia zębów bocznych używa się plomby amalgamatowe. Nie pytaj o białe plomby, bo białych wypełnień jest kilka. Na NFZ dostaniesz cementówkę. Nie wiem czy chemioutwardzalna plomba to właśnie cementówka, czy coś lepszego, ale to dostaniesz.
Wypełnienia amalgamatowe nie stanowią zagrożenia dla pacjentów wg prof. Jańcuka i innych autorów (1). A reakcje o podłożu alergicznym czy wpływy elektrogalwaniczne są niezwykle rzadkie, a toksyczność praktycznie nie występuje.
Na początek sprecyzujmy pojęcia plomby ciemniej i jasnej. Plomba ciemna to amalgamat srebra - specjalne połączenie związków srebra z rtęcią. Używany do wypełnień od dziesięcioleci ze względu na swoją wytrzymałość ale, co najważniejsze, z powodu właściwości bakteriostatycznych srebra.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.