poniedziałek, 30 listopada 2015

Fazy snu niemowlaka

To właśnie podczas tej fazy snu niemowlęta spokojnie oddychają, mają rozluźnione mięśnie, ich dłonie są otwarte, w oczach mogą pojawić się szparki, gałki są nieruchome. Jak łatwo się domyślić, stanowi ona drugie całości snu maluszka, czyli około 8-godzin. Fazy płynnie przechodzą z jednej w drugą i gdy nic nie stoi na przeszkodzie (o tych przeszkodach za chwilę), a człowiek ma jeszcze. Dlatego warto zadbać o jak najlepsze warunki do snu dziecka.


Rytm spania dziecka - fazy snu.

Przez pierwsze miesiące twoje dziecko funkcjonuje w charakterystycznym, trójdzielnym rytmie. Co dwie lub trzy godziny kolejno następują fazy snu: czuwania, snu aktywnego i snu głębokiego. Faza czuwania to czas, kiedy niemowlę nie śpi. Fazy snu niemowlaka Jakie są fazy snu niemowlaka?


Charakterystyczny dla pierwszych miesięcy życia dziecka jest podział doby na trzy części. Niemowlę, co około dwie, trzy godziny, przechodzi w kolejne fazy snu - fazę czuwania, fazę snu aktywnego oraz fazę snu głębokiego. Podczas fazy czuwania niemowlę nie śpi.


Aby dobrze się czuć, trzeba wystarczająco długo sypiać.

W czasie snu dochodzi do przyjęcia charakterystycznej postawy spoczynku, zaprzestania aktywności ruchowej, utraty świadomego kontaktu z otoczeniem i zmniejszonej reaktywności na bodźce zewnętrzne. Etap snu płytkiego trwa około min. U dzieci poszczególne fazy cyklu snu są krótsze i trwają około min, a u starszych maluchów do godziny.


Zobacz też: Wpływ snu na zachowanie i rozwój dziecka REM i NREM u dzieci. U niemowlęcia, podobnie jak u człowieka dorosłego, pojawiają się dwie fazy snu. Kiedy zasypia ono po raz pierwszy po dłuższej przerwie, wchodzi wówczas w fazę REM.


W tym wieku fazy snu głębokiego i czuwania zmieniają się co 3-godziny. Gdy maluch przechodzi do fazy snu płytkiego, zaczyna się wiercić, może zapłakać. Jeżeli podejdziemy do niego, chcąc go uspokoić - rozbudzi się. Na dodatek u niemowlęcia fazy snu głębokiego i płytkiego następują po sobie falami przez całą noc.


Dlatego tak łatwo trafić na moment, kiedy wybudzenie dziecka będzie po prostu łatwiejsze. Oprócz faz snu, z których łatwo wybudzić niemowlaka istnieje również szereg powodów, dla których dziecko może budzić się w nocy. Dlatego pierwsze stadium snu u dzieci występuje częściej niż u dorosłych i dlatego niemowlęta wybudzają się często w nocy.


Cykl snu u dziecka poniżej 1. Dla zdrowego snu istotne są obie fazy (bez fazy zasypiania nie mają szansy zaistnieć kolejne fazy snu). Co prawda, w trakcie fazy NREM organizm regeneruje się, ale do pełnego wypoczynku niezbędna jest faza REM. Na strukturę snu najsilniej wpływa wiek człowieka.

Zaburzenia snu dziecka powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone. Długość snu noworodków to ok. Ich sen ma rytm 4-godzinny – co godz. Jak długo śpi niemowlę, czy wszystkie niemowlaki śpią tak samo i jak rozpoznać poszczególne fazy snu dziecka? Wszystkich rodziców, którzy stresują się tymi krótkimi odcinkami snu w ciągu dnia, zapewniamy, że to zupełnie normalne zjawisko.


Tak przebiega cykl życia niemowlaka, dopiero z czasem będzie się on stabilizował i okresy wymaganej przez ciało regeneracji staną się dłuższe. W tym pierwszych okresach życia mamy do czynienia z. Mimo iż nie zdajesz sobie z tego sprawy, ciało i umysł przechodzą różne etapy snu. Nasz wzorzec snu opiera się na dwóch podstawowych jego rodzajach: śnie REM oraz śnie NREM. Sprawdź, jak te fazy kształtują się u Twojego dziecka.


Pośrodku fazy snu niespokojnego organizm dziecka zbliża się do fazy wybudzenia. Wtedy najłatwiej jest obudzić malca - jest bardziej wrażliwy na sygnały z zewnątrz. Czemu jedne dzieci śpią długo, a inne co chwila się budzą?


Każdy człowiek jest inny. Rozwój rytmu snu zależy od tempa dojrzewania mózgu dziecka. Człowiek ma dwie fazy snu – aktywną i fazę snu spokojnego, głębokiego. Faza aktywna nazywa fazą REM (rapid eye movement) to ten moment, gdy na twarzy śpiącej osoby pojawiają się różne grymasy, gałki oczne poruszają się, oczy zdają się nie do końca zamknięte. W tej fazie snu ciało może zmieniać swoje.


Są to faza aktywna tak zwana faza REM i faza spokojna tzw. Sposoby, by niemowlę przespało całą noc są w cenie. Sen niemowlaka a fazy snu. Im młodsze niemowlę, tym więcej snu potrzebuje.


Problem w tym, że sen niemowlaka prawie nigdy nie trwa dłużej niż dwie, trzy godziny bez przerwy, po czym dziecko znów jest aktywne – czuwa, je, chce się bawić. Dla rodziców przyzwyczajonych do ośmiu godzin nieprzerwanego snu jest to uciążliwe, zwłaszcza gdy pobudki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty