środa, 11 listopada 2015

Rzucanie się dziecka podczas snu

Witam serdecznie, mam problem. Podczas snu calkiem odruchowo mnie rzuca. Poprostu spie a nagle sie zerwe bo mnie zatrzesie. Nie da sie tego opanowac.


Mialam badania na serce, bylam tez u neurologa, wszystko jest ok.

Wygina ciałko w łuk, trzepie glowka prawo-lewo, mocno kopie napiętymi nóżkami. Wyglada to koszmarnie, meczy się starsznie bo to wybudza go ze snu. Od kilku dni mój synek nie przesypia nocy. Rzuca sie w łóżeczku i budzi.


Brzuszek go nie boli z gazami nie ma problemu. Niemowlę rzuca się przez sen – czy to powód do zmartwień? Gdy widzą, że dziecko rzuca się podczas snu są przerażeni i szybko umawiają się na wizytę u pediatry.


Dlaczego moje dziecko budzi się i rzuca?

Bywa też, że podczas tego rzucania się na łóżeczku ma ciągle zamknięte oczka i tylko tak cicho popłakuje. Parasomnia, choć może wydawać się niebezpieczna, na ogół nie stanowi zagrożenia dla postronnych osób lub samego śpiącego. U dorosłych zaburzenia snu pojawiają się epizodycznie i najczęściej spowodowane są nieregularnym trybem życia, stresem lub zbyt małą ilością snu.


Okresowe ruchy kończyn podczas snu (PLMS) to zaburzenie, które współistnieje z zespołem niespokojnych nóg. Jego objawem jest przymus poruszania nogami w trakcie snu. Mimowolne ruchy trwają do kilku sekund.


Są gwałtowne, mają charakter kopnięć oraz nagłych szarpnięć. Osoby śpiące obok odczuwają je. Moje dziecko ma miesięcy i kręci sie dokadnie tak samo. Przed zaśnięciem,wstaje,kładzie się,kręci,przykrywa poduszką,stuka smoczkiem,gada po swojemu. Taki ma sposób na wyciszenie się i odreagowanie stresów dnia.


Myslę,że to całkiem normalne. Mój synek jest raczej spokojnym dzieckiem i wesołym. Wieczorem potrzebuje tego wiercenia by spokojnie zasnąć. Mioklonie występują fizjologicznie lub są objawem choroby.


Wyglądam wtedy na zdezorientowanego. Obudzenie dziecka podczas epizodu lęku nocnego jest niezwykle trudne i niepotrzebne, bowiem kończy się na ogół ogromnym przerażeniem wyrwanego ze snu dziecka (nierzadko budzonego głośnym krzykiem czy potrząsanego przez wystraszonego rodzica).

Rozpoczynają się one w okresie głębokiego snu NREM (stadium N sen wolnofalowy). U osób zdrowych pojawiają się głównie w czasie snu podczas fazy NREM, ale również i REM, budząc śpiącego. Jeśli w tym okresie snu dochodzi do wzbudzeń (arousal), które można rejestrować w EEG wykonywanym podczas badania snu, często nie następuje pełne wybudzenie ze snu, ale pojawiają się nieprawidłowe zachowania, które pokryte są niepamięcią. Niepokój skupiony w nogach powodujący okresowe szarpanie nóg podczas snu może być objawem zaburzeń snu.


Tiki występują w ciągu dnia, nasilają się pod wpływem stresu, zanikają podczas snu. Nikodem ma niespełna latka. Problem nie dotyczy samego zasypiania tylko pojawia się w nocy. Mianowicie gdy dziecko już śpi, po około 2-godzinach budzi się z płaczem, wrzaskiem i rzuca się w łóżeczku, tak jest kilkukrotnie w czasie nocy.


Dziecko może w ten sposób wyładowywać negatywne emocje (np. stres związany z nauką chodzenia), reagować na dyskomfort termiczny, koić ból (np. związany z ząbkowaniem czy rozwijającym się zapaleniem ucha) lub po prostu kołysać się do snu - w brzuszku mamy ciągle „obijało się” o ściany macicy, więc uderzanie główką może działać na nie uspokajająco. Konieczne jest wykonanie badania moczu zarówno badanie ogólne jak i posiew. Cześć, rzucam się podczas snu. Niespokojny sen dziecka a pasożyty. Przyczyn trudności ze spaniem może być wiele.


Niektóre z nich są typowe dla etapu rozwoju i wieku dziecka. Mogą wynikać z ząbkowania, alergii, przeziębień. Piszę prawie, bo synek nie szuka już smoczka, nie dopomina się (używał go jedynie do snu), ale niestety zaczął się budzić w środku nocy z płaczem i krzykiem. Co by Pani doradziła takim rodzicom?


Takie przypadki rzadko kiedy mają miejsce. Istotny problem leży gdzie indziej: gdy przytulanka zaginie poza domem. Dla dziecka stwarza to wyjątkowo nieprzyjemną sytuację. Pocenie się to naturalny mechanizm ochładzający organizm, na przykład podczas upałów lub ćwiczeń fizycznych. Pocimy się najczęściej w konkretnych sytuacjach i pocenie się na siłowni nikogo nie dziwi, jednak gdy zdarza się to podczas snu staje się to uciążliwe i może być powodem do niepokoju.


Mamy poważny problem i strasznie się boję żeby to nie było coś poważniejszego. Synak nasz ma skończone tygodnie a praktycznie od początku stęka i jęczy podczas snu ale i nie tylko robiąc się przy tym czerwony, wydając przy tym dziwne dźwięki nie potrafię ich nazwać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty