Obecność wzajemnie nakładających się na siebie zębów, w związku z utrudnionym procesem ich czyszczenia, sprzyja m. Na czym polega leczenie ortodontyczne. Wady zgryzu, przykłady leczenia. Klasyfikacja wad zgryzu oparta jest na podziale w stosunku do trzech płaszczyzn: pozioma, pionowa i strzałkowa.
Prezentowany podział wad jest umowny i nie jest oficjalnie obowiązującą klasyfikacją.
Przyczyny wad zgryzu u dorosłych. Do gabinetów stomatologicznych trafia jednak coraz większa liczba dorosłych pacjentów, u których z powodu czynników wtórnych doszło do nieprawidłowości w budowie zgryzu. Część wad zgryzu ujawnia się jednak już u pacjentów w wieku dorosłym, a nawet dojrzałym. Ich przyczyn może być naprawdę wiele: uszkodzenia w strukturze łuków zębowych, nieprawidłowo dostosowane wypełnienie stomatologiczne (w tym korony czy mosty protetyczne). Przodozgryz – leczenie wady zgryzu u dorosłych.
Stosowane jest leczenie przodozgryzu stałymi aparatami ortodontycznymi w celu zmiany położenia zębów. Proponowane leczenie ruchomymi i stałymi aparatami ortodontycznymi umożliwia dokonanie precyzyjnych przesunięć zębów u dzieci, młodzieży i dorosłych w wyniku których uzyskuje się korekcję nieprawidłowego zgryzu.
Dlatego warto zmierzyć się z tym wyzwaniem i podjąć leczenie u odpowiedniego specjalisty – lekarza. Kolejną powszechną przyczyną wad zgryzu u dorosłych są nieodbudowane braki w uzębieniu. Jeżeli nie zostanie wypełniona luka po usuniętym zębie, może dojść do trudnych do wyleczenia zaburzeń w strukturze szczęki. Najczęściej występującą wadą jest tzw. Niektórzy z nas mają piękne, równe zęby.
Leczenie operacyjne wad zgryzu. Inni nie mają takiego szczęścia. Zdarza się, że któryś ząb lub zęby są nieprawidłowo ustawione.
W przypadku pewnych wad problem polega na nietypowej budowie wyrostków zębodołowych lub kości szczęk. Słowo ortodoncja pochodzi z języka greckiego: ORTHOS – prosty oraz ODOUS – ząb. U dorosłych pacjentów z. Jest dziedziną stomatologii, która swoim działaniem obejmuje leczenie wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korektę wszelkich nieprawidłowości zębowych. Czas leczenia wad zgryzu zależy od stopnia zaawansowania zmian oraz wieku pacjenta.
Zazwyczaj jest on najkrótszy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz gimnazjalnym. Współczesne metody pozwalają jednak na skuteczne leczenie wad zgryzu także u dorosłych i pozwalają starszym pacjentom właściwie przygotować zgryz do leczenia implanto-protetycznego. Jaka jest granica wieku, do którego można zakładać aparat ortodontyczny?
Właściwie nie ma takiej granicy. Korekta wad zgryzu u dorosłych. Niejednokrotnie towarzyszą im niepokojące symptomy ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni żwaczy, czy nawet i mięśni karku i szyi, a nawet problemy z układem pokarmowym. W zależności od wad zgryzu leczenie może trwać od do roku.
Bywa także, że konieczne jest usunięcie kilku zębów. Krzywy zgryz jest bowiem przyczyną wielu poważnych schorzeń. Może zwiększać ryzyko i rozwój próchnicy, a także powodować choroby przyzębia, dziąseł oraz stawów skroniowo- żuchwowych.
Wybór rodzaju terapii uzależniony jest od rodzaju wady, jej stopnia zaawansowania, przyczyny wystąpienia oraz wieku pacjenta. W przypadku dzieci leczenie tą metodą trwa około roku, u dorosłych czasem potrzeba jest więcej czasu. Jest jedynym skutecznym antidotum niewymagającym operacji, a jedną z najbardziej powszechnych metod ich leczenia - zarówno u dzieci jak i dorosłych - jest stosowanie aparatów ortodontycznych. Wśród nich można wyróżnić dwie zasadnicze grupy: aparaty ruchome i aparaty. Jedna osoba na pięć z wadami ortodontycznymi to osoba dorosła.
Dorośli zwykle decydują się na leczenie ortodontyczne z podobnych powodów co dzieci a ponadto chcą czuć się bardziej atrakcyjni. Przedstawiony powyżej protokół leczenia zostanie zakończony powodzeniem w około przypadków. Pozostałe przypadków są to pacjenci, u których wada jest tak bardzo nasilona, że nie da się jej wyleczyć metodami ortodontycznymi, żuchwa jest „zaprogramowana” na tak intensywny wzrost, że nie jesteśmy w stanie jej powstrzymać.
Operacyjne leczenie wad zgryzu to zespołowe leczenie ortodontyczno-chirurgiczne złożonych wad zgryzu wynikających z zaburzeń rozwojowych kości szczęki i żuchwy, które ma na celu zniwelować operacyjnie te dysproporcje. Wówczas w leczeniu przodozgryzu stosuje się stały aparat ortodontyczny. Jeśli wada jest zaawansowana, to konieczny może być zabieg chirurgiczny. Niekiedy stosowany jest tzw. Plan leczenia wad zgryzu u dorosłych zawsze jest kwestią indywidualną.
Dlatego też wad zgryzu nie należy bagatelizować, a leczenie powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Do wyleczenia większości przypadków wad zgryzu wystarcza leczenie ortodontyczne. Istnieje jednak grupa wad o charakterze szkieletowym, takie jak nadmierny rozwój lub niedorozwój szczęki lub żuchwy, które są wskazaniem do podjęcia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.