poniedziałek, 4 lipca 2016

Czy aparat ortodontyczny dla dzieci jest refundowany

Witam, czy orientujecie się czy jest możliwość leczenia ortodontycznego dziecka z NFZ, czyli nie prywatnie. Mam córki bliźniaczki i każda z nich wkrótce będzie potrzebowała aparatu a niestety nie będę w stanie zapłacic za nie. Aparat ortodontyczny dla 8-latka?


Wady zgryzu, występujące dosyć często w wieku rozwojowym u dzieci i młodzieży, są leczone w ramach gwarantowanych świadczeń stomatologicznych do 13-go roku życia łącznie z zastosowaniem aparatu ruchomego. Raz w roku zapewniona jest także bezpłatna naprawa aparatu.

Ja córkę zapisałam do ortodonty jak miała lata przez pierwsze lata chodziliśmy na wizyty bez aparatu ( bo tu nigdzie nie jest napisane ale na aparat z NFZ czeka się lata) ale nie był to stracony czas bo Pani pilowala ząbki wyrastające itp. Jak córka już skończyła lat odebralysmy aparat ortodontyczny. Ortodoncja zaliczana jest jednym z działów stomatologii, a specjaliści tej dziedziny zajmują się przede wszystkim korygowaniem wad zgryzu. Całkiem niedawno z leczenia ortodontycznego korzystali głównie pacjenci pediatryczni, obecnie coraz częściej aparaty ortodontyczne można zauważyć.


Do ilu lat jest bezpłatny aparat ortodontyczny stały ? To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją. Czy boli przy jedzeniu ?

Podobno leczenie ortodontyczne jest darmowe dla dzieci, które nie ukończyły roku życia. Jednak nie jestem pewna jak to wygląda w momencie, kiedy leczę dziecko prywatnie. Co znaczy: Mój syn ma wadę zgryzu wymagającą noszenia aparatu ortodontycznego.


Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, do którego musimy jako ubezpieczyciel się dostosować, aparat ortodontyczny ruchomy, góra, dół, przysługuje bezpłatnie dziecku do roku życia. Leczenie ortodontyczne, w tym naprawa aparatu, kontynuowane jest do ukończenia przez dziecko 13. Dobrze jest jeśli zdiagnozujemy wadę zgryzu wcześnie. Różnica pomiędzy aparatami ortodontycznymi dla dzieci i dla dorosłych nie dotyczy ceny, ale zastosowanych rozwiązań.


Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie ortodontyczne dzieci tylko do 13-tego roku życia. Warto tutaj pamiętać o tym, że dzieci do około roku życia (a nawet dłużej) mogą jeszcze mieć mleczaki. Jeśli chcesz zapisać dziecko do ortodonty w ramach ubezpieczenia NFZ, zrób to przed rokiem życia. Jeśli okaże się, że potrzebny jest aparat ortodontyczny, rodzic zaoszczędzi kilkaset złotych, ponieważ refundacja aparatu przysługuje dzieciom zgłoszonym do specjalisty przed ukończeniem lat. Czasem zaś może takie leczenie zastąpić.


Rodzaje aparatów ortodontycznych. Dzieciom lekarz zaproponuje aparat ortodontyczny ruchomy. Nie jest tak inwazyjny jak stały, ale w przypadku nieukształtowanego jeszcze zgryzu radzi sobie wyśmienicie.


W przypadku dorosłych pacjentów, gdzie opór kości będzie o wiele większy, konieczny jest aparat ortodontyczny stały.

Później jesli chce się kontrolować to już niestety trzeba płacić. I jedna uwaga: nie wszystkie wady zgryzu, czy nieprawidłowe ustawienie zębów da się skorygować do satysfakconującego efektu aparatem zdejmowanym. Trzy rzeszowskie gabinety ortodontyczne podpisały dotychczas umowę z NFZ na przyszły rok.


Chętnych na refundowane leczenie nie brakuje, bo prostowanie zębów prywatnie kosztuje kilka tysięcy złotych. W ubiegłym roku na kontrakty zdecydowały się trzy gabinety ortodontyczne z Rzeszowa. Wyróżnia się dwa typy aparatów ruchomych: dla dzieci (najczęściej do 12. roku życia) oraz dla młodzieży i dorosłych (niemal niewidoczne, przezroczyste aparaty nakładkowe). Kiedy dziecko ma 6-lat, należy udać się z nim na pierwszą wizytę ortodontyczną.


Dzisiejsza ortodoncja rozwinięta jest na tyle, że pozwala na skorygowanie zgryzu w każdym wieku. Oczywiście podstawą w podjęciu decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego jest wizyta u ortodonty, skonsultowanie stanu. Dawniej nie przywiązywano większej wagi do tego, czy zęby dzieci są proste czy może rosną krzywo. Jednak w ciągu ostatnich lat wzrosła liczba ortodontów, a najmłodsi są ich naprawdę częstymi pacjentami.


Co więcej, zarówno sam aparat, jak i jego zakładanie są refundowane. Dziś charakterystyczne aparaty na zęby noszą wszyscy - dzieci i dorośli, aktorzy, piosenkarze, prezenterzy telewizyjni, biznesmeni. Noszenie go nikogo już nie dziwi. Na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno.


To najlepszy sposób na to, by pozbyć się wady zgryzu, krzywych zębów i… kompleksów z nimi związanych. Jeśli rozważasz założenie aparatu, dowiedz się, ile może cię on kosztować, jakie rodzaje masz do wyboru i czy przypadkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty