poniedziałek, 11 lipca 2016

Noworodek niespokojnie je

Delikatnie, ale pewnie obniżaj je i ugniataj, tak jak ciasto. Noworodek, który czuje spokojny, pewny, rytmiczny ruch, dotyk całej dłoni mamy i słyszy jej uspokajający głos, bardzo łatwo się rozluźnia. Gdy dziecko przyzwyczai się już do zabawy w „ugniatanie ciasta”, spróbuj ułożyć je na brzuchu w poprzek swoich ud. Albo uwiera je ubranko, lub wkurza biżuteria mamy, albo jej włosy, albo mama je kanapkę i jemu to się nie podoba.


Albo po prostu są żywotne i ssanie piersi to za mało.

Za tydzień jedna z nich ukaże się na blogu! Trzeba także pamiętać, że niespokojne zachowanie przy piersi może być objawem problemu zdrowotnego – tak może reagować maluch z zakażeniem pleśniawkowym jamy ustnej, zapaleniem ucha, zakażeniem układu oddechowego czy moczowego, kolką niemowlęcą, chorobą refluksową przełyku. Nie warto wpadać w panikę, kiedy nasz maluszek, częściej niż jego rówieśnicy, krzyczy, płacze, mało śpi, jest niespokojny, bardzo ruchliwy, chaotyczny w ruchach i trudno go uspokoić. Maluszek z kolką niemowlęcą krzyczy, płacze, pręży się, podkurcza nóżki, wierzga, śpi niespokojnie i szybko się przebudza ze względu na odczuwany dyskomfort. Mogą wówczas pojawić się też tiki nerwowe, o których Pani wspomina.


Proszę pamiętać, że w okresie niemowlęcym ma miejsce szybki przyrost masy tkanki mózgowej. Słynne powiedzenie „spać jak niemowlę” wzbudza wybuch śmiechu u wielu rodziców. To – niestety, trochę śmiech przez łzy, ponieważ kryje się za nim wiele niewyspanych nocy i czasem skrajne wręcz zmęczenie.

Gdy rzecz wiąże się z pojawieniem się noworodka, wszystko jest zrozumiałe. Ale co, gdy nasza pociecha jest już z nami kilka lub kilkanaście miesięcy i wciąż ciągle. Niepokój noworodka późną porą Większość dzieci wieczorem staje się niespokojna (to minie około trzeciego miesiąca życia). Może mieć na to wpływ niepokój związany ze zbliżaniem się nocy, ale też emocje z całego dnia, zmęczenie i zdenerwowanie mamy.


Niemowlę to czuły barometr twego stanu emocjonalnego! Moja 1-tygodniowa coreczka bardzo niespokojnie spi - wyglada jakby miala jakies senne koszmary,co jakies min robi miny,sapie i wyglada na niezadowolona. Niespokojny sen noworodka ankadal 28.


Zwłaszcza żeby spacer, drzemki w dzień, kąpiel i układanie do snu codziennie odbywały się o zbliżonej porze. Jeśli planujecie jakieś niecodzienne zajęcia, spróbujcie je wpisać w te ramy. Jeśli dziecko jest bardzo niespokojne, spróbuj nosić je w chuście.


Przeczytaj także, dlaczego niemowlę potrzebuje dotyku Już w 3. Przerwy w ssaniu nieco się wydłużają. Tutaj sytuacja wygląda podobnie i taki stan może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni. Ilość spożywanego przez dziecko pokarmu z dnia na dzień systematycznie wzrasta, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na kalorie. Może to też kwestia płytkiego ssania, dziecko łapie ustami za mało brodawki, płytko ssie, przez to łapie dużo powietrza i stąd gazy. Nakładaj go na pierś tak, żeby miał jak najwięcej otoczki w buzi, sutek skierowany na górne podniebienie.


Często początkujący rodzice nie wiedzą, jak długo ich dziecko powinno spać, jak należy układać noworodka do snu i czy należy je rozbudzać w ciągu dnia, żeby nie dawało tak się we znaki w nocy.

Nie należy jednak zmuszać dziecka do snu, bo jak pisał niegdyś Janusz Korczak, „zmuszanie dzieci, by spały, gdy im się spać nie. Ponadto zazwyczaj dziecko niespokojnie śpi w nocy, często budząc się lub popłakując przez sen. Brak rutyny – noworodki i małe dzieci bardzo potrzebują poczucia bezpieczeństwa i pewnego rodzaju stabilizacji.


Takie poczucie zazwyczaj daje im pewien powtarzalny schemat wykonywanych w ciągu dnia czynności. Mogą je też powodować zmiany składu stolca, wywołane wprowadzaniem nowych pokarmów, wyrzynaniem się ząbków, szczepieniem albo antybiotykami. Odparzenie możesz podejrzewać, jeśli maluszek jest niespokojny, wierci się, czasem płacze, a skóra pod pieluszką (na pośladkach, w pachwinach albo na udach) jest zaczerwieniona. Jestem dni po porodzie. Moje dzieciatko jest bardzo niespokojne.


Kiedy trzymam je w rekach delikatnie kołyszac zasypia zaś gdy odkładam do lozeczka budzi sie, placze. Ruchy Twojego dziecka podczas snu wydają się dziwne, ale właśnie w ten sposób noworodki i niemowlęta uczą się kontrolować własne ciało. Niemniej jednak, jeśli uważasz, że Twoje dziecko za bardzo się wierci lub jego ruchy podczas snu sprawiają, że jest mu niewygodnie i nie może się wyspać, skontaktuj się z pediatrą. Witam wszystkie Panie, Panów. Zdrowa, silna (po kilku dniach już sama, leżąc na brzuszku, unosi głowę).


Bardzo spokojna, przy przebieraniu, kąpieli i przy zastrzyku jedynie płacze kilka chwil.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty