Amputacja kończyny to najbardziej radykalny sposób leczenia. Zazwyczaj stosuje się ją, kiedy zagrożone jest życie pacjenta, na przykład z powodu choroby nowotworowej, naczyniowej lub ogromnego zniszczenia tkanek spowodowanego wypadkiem. Witam, mam lat i jestem po amputacji nogi. Ciekawa jestem jaki inni radza sobie w takiej sytuacji. Jak wiecie, od lat jestem pacjentem demo największego producenta protez na świecie - marki Ottobock.
Dzięki dziesiątkom szkoleń, targów i innych wydarzeń,. Najważniejszym celem zaopatrzenia – od operacji , przez rehabilitację aż do dopasowania protezy- jest przywrócenie pacjentowi mobilności. Twój lekarz prowadzący, terapeuta, technik ortopeda i Ottobock chcą współpracować z Tobą, pomagając Ci uzyskać maksymalną niezależność, a wraz z nią utrzymać lub. Po wykonaniu dokładnych pomiarów ciała i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem (pytania dotyczą przede wszystkim jego oczekiwań względem dalszego życia), można dobrać optymalną protezę pod względem jej przeznaczenia, funkcjonalności i wyglądu.
Więc zamiast rozpamiętywać przeszłość i lamentować, że stało się coś, czego nie da się już odwrócić, trzeba sobie to życie. Jak wygląda życie po amputacji nogi wie jedynie osoba, która jej doświadczyła. O tym, jak to jest czuć kończynę, której nie ma, że najgorszym wsparciem dla osoby przed amputacją są słowa: “nie martw się, będzie dobrze” oraz o swojej życiowej misji opowiada Eliza – posiadaczka protezy podudzia, konsultantka terapeutyczna w firmie ortopedycznej Orto-Pes.
Czy po amputacji da się żyć? Jest to pytanie które zadaje wiele osób. Jako specjalista w tej dziedzinie odpowiadam z pełną świadomością - oczywiście, że po amputacji da się żyć, a nasze życie wcale nie musi wyglądać gorzej, niż to które prowadziliśmy dotychczas. By tak się stało, potrzebna jest między innymi, pomoc.
Rehabilitując pacjentkę po mastektomii, trzeba często nie tylko wierzyć w nią, ale też wierzyć za nią. Pacjentki po amputacji piersi często przychodzą na rehabilitację załamane, cierpiące, pozbawione wiary w siebie. Chorobę traktują jako zdradę ze strony własnego organizmu lub jako niesprawiedliwość losu. Podsumowując, podstawowym celem rehabilitacji po amputacji kończyny dolnej jest optymalne przygotowanie osoby do wykonywania codziennych czynności, powrót do życia społecznego i zawodowego.
Często wymaga to długotrwałych ćwiczeń, jednak odpowiednio poprowadzona rehabilitacja umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania. Wykonuje się ją możliwie jak najbardziej obwodowo. Czas leczenia wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy i zależy od rodzaju i rozległości amputacji, a także od ogólnego stanu zdrowia i ewentualnego wystąpienia powikłań.
Amputacje planowane – wykonywane na poziomach z wyboru. Jakość życia kobiet po amputacji piersi Quality of life in women after mastectomy Grażyna Stadnicka Agnieszka Pawłowska-Muc Bańkowska B. Ból po zabiegu jest częstym powikłaniem. Ważne jest odpowiednie postępowanie po amputacji kończyny dolnej i rehabilitacja. Witamy w serwisie informacyjnym adresowanym do osób po amputacji kończyn dolnych, ich rodzin i przyjaciół, a także osób i instytucji, dla których sytuacja osób po przebytych amputacjach nie jest obojętna.
Informacje, które będziemy Wam przekazywali dotyczą różnych sfer życia pacjentów, nie tylko zaopatrzenia w protezy. W ten sposób ważne jest wsparcie psychiczne po amputacji, aby pomóc pacjentowi zaakceptować nowy obraz ciała. Odnalazłem siłę w sporcie i powróciłem do dawnego trybu pacy, robiąc nawet dużo więcej niż dawniej. Apetyt na życie wciąż narasta - opowiada niepełnosprawny sportowiec, Rafał.
Jak funkcjonować po amputacji? Pacjent, który utracił kończynę zmaga się z ogromnym poczuciem krzywdy, bywa, że wpada w depresję, nie chce mu się żyć, bo – szczególnie gdy jest młodą osobą – utrata nogi czy ręki jest dla niego równoznaczna z utrata atrakcyjności. Po amputacji potrzebne jest wsparcie psychologiczne. Cztery lata temu cudem przeżyła katastrofę kolejową pod Szczekocinami.
Dziś jej życie jest jak niegojąca się rana. Dziwne, ale tuż po wypadku zupełnie nie czułam bólu. Oliwia Bąk od urodzenia choruje na malformację naczyń krwionośnych lewej nogi. Z powodu znacznej deformacji kończyny w wieku lat zdecydowała się na jej amputację.
Obecnie porusza się za pomocą protezy, w której zakup byli zaangażowani znani blogerzy i zwykli ludzie. Co to są bóle fantomowe? Pacjenci po amputacji kończyny mogą odczuwać ból w nodze, czy ręce, której nie mają.
Opisują go jako pieczenie, wrażenie prądu elektrycznego przeszywającego kończynę, ból uciskowy, mają wrażenie skurczu nogi, odczuwają przenikające zmrożeniu dłokończyny, przymusowo zgiętą pozycję nogi bez możliwości rozprostowania, unoszenie się w powietrzu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.