Wypełnienia na fundusz – czy są gorsze niż płatne? Udając się do gabinetu,który ma podpisaną umowę z NFZ-em należy pamiętać,że fundusz refunduje tylko leczenie niektórych zębów i wykonanie tylko niektórych procedur. Do tego,są gabinety które mają podpisaną umowę tylko na leczenie dorosłych lub odwrotnie : tylko dzieci w danej placówce mogą liczyć na leczenie w. Czym się różnią wypełnienia na NFZ od wypełnień prywatnych?
Niemal każdy z nas był kiedyś u stomatologa na zakładaniu wypełnienia (plomby).
Często idąc do stomatologa, nie wiemy tak naprawdę w czym wybierać i jakie są plusy i minusy różnych rozwiązań. Jakie są rodzaje wypełnień na fundusz? NFZ: przegląd jamy ustnej za darmo.
Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja.
Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia.
Czy u pacjenta, przyjętego w ramach NFZ, w zębach bocznych można założyć inne wypełnienie niż amalgamat – takie pytanie kieruje do NFZ jeden z lekarzy dentystów. W razie bólu zęba, gdy nie ma możliwości skorzystania ze świadczeń udzielanych w ramach umów z NFZ w gabinetach stomatologicznych w godz. Jest bardzo estetyczne, ponieważ nie różni się kolorem od wypełnianego zęba. Cena za wypełnienie światłoutwardzalne waha się w zależności od wielkości uszkodzenia zęba oraz czasu, jaki stomatolog musi poświęcic na wypełnienie.
NFZ refunduje trzy rodzaje znieczuleń: powierzchniowe (pod postacią sprayu), nasiękowe (wstrzyknięcie leku znieczulającego w bezpośrednią okolicę leczonego zęba) oraz znieczulenie. Refundowane jest za to usunięcie zęba, łatwo więc domyślić się jaki kierunek leczenia jest preferowany przez tą instytucję. Za przykła że można inaczej niech posłużą stany zjednoczone. Ile kosztuje plomba dentystyczna.
Cena pojedynczej plomby zależy od kilku czynników: wielkości ubytku w zębie, czasu potrzebnego na wykonanie wypełnienia, materiału zastosowanego do leczenia zęba, niekiedy również dodatkowych zabiegów (badanie rtg, znieczulenie). Jeśli z zęba wypadnie wypełnienie, wiele osób korzysta z rozwiązania nazywanego plombą tymczasową. Jest to preparat, który można samodzielnie zaaplikować w miejscu powstałego ubytku.
Niemniej jednak, gdy plomba wypadnie, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty w celu uzupełnienia ubytku. Gabinet stomatologiczny pracujący w oparciu o umowę z NFZ zaproponuje nam dwa rodzaje plomb: amalgamatowa – to wypełnienie zęba jest wprawdzie bardzo trwałe, ale ma też swoje wady: jest nieestetyczne i powoduje odbarwienie tkanek zęba. Leczenie endodontyczne zębów (inna nazwa: leczenie kanałowe) to popularny zabieg wykonywany praktycznie w każdym gabinecie stomatologicznym.
Przeważnie leczenie kanałowe jest pełnopłatne i nie jest możliwa refundacja, – czyli leczenie kanałowe na NFZ.
Od tej reguły są jednak wyjątki i właśnie o nich dzisiaj napiszemy. Co to jest leczenie kanałowe? Nie licząc tych najbardziej popularnych, występują także choćby złote wypełnienia, które są bardzo dobrze tolerowane przez tkanki zęba i trwałe (nawet ponad lat), jednak najbardziej kosztowne i dość inwazyjne.
Poza tym istnieją plomby, które łączą różne techniki, dobrane pod specyfikę konkretnego ubytku. Opary rtęci, które uwalniają się z plomb, przenikają do organizmu i kumulują się w tkankach. U osób dorosłych w zębach przednich NFZ refunduje tylko wypełnienie chemoutwardzalne. Plomby światłoutwardzalne nie są refundowane, a ceny są ustalane indywidualnie przez poszczególne gabinety.
O rodzaju materiału jaki należy użyć do wypełnienia zęba, decyduje lekarz stomatolog, po zbadaniu pacjenta i stwierdzeniu klasy ubytku. Ich zaletą jest to, że zawierają fluor, który chroni ząb przed próchnicą wtórną. Nie są jednak tak estetyczne jak kompozyty i trudno dopasować je do odcienia zęba (są białe), są też słabsze i dość szybko się ścierają. Pacjentowi zgłaszającemu się do stomatologa z bólem zęba świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia w każdej placówce, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ, a po godzinie 19. Do stomatologa nie jest wymagane skierowanie.
Gdy zęby zaatakowała próchnica i pojawią się ubytki, konieczne okaże się plombowanie. Takie wypełnienia nie są jednak refundowane przez NFZ. Jak wygląda zakładanie plomby?
Proces zakładania wypełnienia kompozytowego dzieli się na kilka etapów. Na początku, jeśli ubytek jest bardzo duży, stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie. Materiał kompozytowy to „biała plomba dentystyczna”. Może to być zarówno plomba chemoutwardzalna jak i plomba światłoutwardzalna.
NFZ nie refunduje tego typu wypełnień – trzeba za nie zapłacić. Emerytce wypadło wypełnienie z zaatakowanego przez próchnicę zęba. Podobny proces zachodzi podczas nieprawidłowego wypełnienia kanału zęba (niecałkowite lub nieszczelne jego wypełnienie, lub przepchnięcie materiału wypełniającego poza otwór wierzchołkowy). Nieszczelne lub niecałkowite wypełnienie kanału nie blokuje kanalików bocznych, w których mogą bytować bakterie. Nowoczesne materiały kompozytowe światłoutwardzalne mają bardzo dużą wytrzymałość i łączą się chemicznie zarówno ze szkliwem jak i zębiną.
W projekcie zarządzenia proponowane jest również podwyższenie wyceny punktowej świadczenia „wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego” na punktów, urealniające wycenę świadczenia. Godziny pracy Centrali NFZ poniedziałek - piątek w godz. Usługi stomatologiczne, leczenia kanałowe, wypełnianie, fluoryzacja i wybielanie zębów - sprawdź ile kosztuje dana usługa.
Narodowy Fundusz Zdrowia ul.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.