Czasami zdarza się niestety tak, że ząb nie kwalifikuje się do dalszego leczenia, lub jego leczenie ma bardzo niepewne rokowanie i długotrwałe jego utrzymanie w jamie ustnej jest mocno wątpliwe nawet przy przeprowadzeniu poprawnego leczenia z zastosowaniem najnowocześniejszych meto jakimi dysponuje dentysta. Wreszcie czasami ząb należy wyrwać z innych przyczyn takich jak przyczyny. Chirurgiczne usunięcie zęba w ramach NFZ. Oznacza to, że pacjent może go wykonać bezpłatnie, w każdym gabinecie, który posiada podpisany kontrakt z NFZ na tego rodzaju świadczenie.
NFZ refunduje leczenie kanałowe zębów, ale tylko od trójki do trójki (w sumie 12).
Za inne trzeba zapłacić z własnej kieszeni, ewentualnie wyrwać je na koszt NFZ. Nie dotyczy to kobiet w ciąży i do 42. Wtedy należy poddać się zabiegowi usuwania zęba.
W tym artykule odpowiadamy na często pojawiające się pytania: czy taki zabieg jest bolesny, czy trzeba za niego płacić, czy można wykonać go na NFZ? Jego wyrwanie (ekstrakcja) nie zawsze jest jedyną metodą leczenia takiego stanu. Usuwanie korzenia zęba na NFZ jest bezpłatne. W przypadku klinik prywatnych cena może wahać się od 2do 5zł.
Cały zabieg jest bezbolesny, podawane jest znieczulenie miejscowe.