środa, 4 września 2019

Rodzaje łuków ortodontycznych

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, ale ogólnie dzielą się na dwa typy: ruchome i stałe. Typ zastosowanego aparatu ortodontycznego zależy od rodzaju wady, wieku pacjenta, higieny. Te drugie wykorzystywane są do rozsuwania zębów trzonowych i rozszerzenia łuku zębowego. W naszym sklepie oferujemy Państwu zarówno łuki ortodontyczne stalowe, jak i niklowo-tytanowe - znacznie trwalsze i odporniejsze na odkształcanie.


Oba rodzaje dostępne są w wielu formach i rozmiarach. Aparaty ortodontyczne klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi.

Takie aparaty przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Są zbudowane z zamków (kosteczek z metalu, porcelany, kryształu lub kompozytu), pierścieni albo tub oraz łuków (metalowych albo powlekanych teflonem, silikonem). Precyzyjnie wykonane łuki dostępne są w postaci różnych stopów metali oraz dwóch krzywizn łuku ( wąska i szeroka). Dostępne są łuki okrągłe i prostokątne w każdym przekroju.


Aparaty te są stosowane najczęściej u dzieci w celu ukierunkowania prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzy. Do aparatów ruchomych zaliczamy także nowoczesny system Invisalign dla młodzieży i dorosłych. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?


Pierwsze z nich zaleca się dzieciom podczas wymiany zębów mlecznych na stałe. Można je wyjmować na określony czas np.

Przede wszystkim w doborze rodzaju aparatu decydują względy medyczne. Dlatego też, dla mniejszych dzieci projektujemy i zakładamy aparat ortodontyczny ruchomy, u młodzieży kierujemy się stanem rozwoju jamy ustnej i gdy to jest możliwe zakładamy aparat ortodontyczny stały. Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych.


Aparat stały pozwala na leczenie znacznie poważniejszych wad zgryzu niż aparat ruchomy (zdejmowany). Jak padło wyżej, poszczególne rodzaje aparatów ortodontycznych różnią się od siebie zarówno budową i zastosowaniami, jak i ceną. Ta ostatnia zależy także od miasta, w którym dokonujemy leczenia ortodontycznego. Ceny w wybranych specjalistycznych gabinetach ortodontycznych podajemy poniżej. Budowa tego typu aparatów ortodontycznych jest bardzo podobna do aparatów metalowych.


Wyróżnia je jednak rodzaj zamków, które ze względu na wykorzystany materiał (ceramika, kryształ) powodują wizualne zlewanie się aparatu z zębami. Dzięki temu aparaty estetyczne z odległości kilku metrów są prawie niewidoczne. Zbudowane są z zamków, łuków, ligatur i pierścieni. Na każdym zębie mocuje się jeden zamek, na zamki z kolei działa łuk, czyli pewnego rodzaju drut, którego zadaniem jest wytwarzanie siły przesuwającej zęby w pożądany sposób. Ligatury to gumki, służące do zamocowania.


Dzisiejsza ortodoncja rozwinięta jest na tyle, że pozwala na skorygowanie zgryzu w każdym wieku. Jeżeli po pierwszej wizycie zdecydujesz się na aparat ortodontyczny, otrzymasz precyzyjny plan leczenia wraz z kosztorysem. Cena zależna jest od różnych czynników: specyfiki wady zgryzu, indywidualnych uwarunkowań, rodzaju aparatu, ilości wizyt kontrolnych, czasu trwania leczenia oraz konieczności wykonania dodatkowych zabiegów. Częściej stosowanym rodzajem aparatów ortodontycznych są klasyczne aparaty z metalowymi zamkami.


Ich konstrukcja opiera się na metalowych zamkach, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni każdego zęba, oraz z przywiązanych do zamków za pomocą gumek – łuków.

Aparat ortodontyczny zapewni, zdrowy i efektowny uśmiech, który doda nam pewności siebie. Posiadają pamięć kształtu i są zbudowane z rurek, ligaturek oraz łuków. Mogą być wykonane z niklu lub tytanu.


Ceny aparatów ortodontycznych są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju aparatu i materiału, z którego zostanie wykonany. Oczywiście istnieje możliwość wyboru koloru ligaturek. Aparaty ruchom,e czyli z możliwością wyjmowania, kosztują w granicach od 4do 8zł w zależności od tego, czy aparat będzie się składał z dwóch części, jednej dla żuchwy a drugiej dla szczęki lub tylko z jednej.


Aparaty ruchome uczestniczą w rozbudowie łuków zębowych, stymulowaniu prawidłowego wzrostu szczęk, korygowaniu wad zgryzu w uzębieniu mieszanym (zęby mleczne i stałe) i możliwości wyeliminowania aparatów stałych w. Krok 2: Plan leczenia ortodontycznego (tylko aparaty stałe) koszt: 1zł Podczas tej wizyty, lekarz przedstawia pacjentowi pełne rozpoznanie ortodontyczne, proponuje metodę leczenia i konkretny rodzaj aparatu. Plan leczenia ma formę dokumentu podpisanego przez lekarza ortodontę oraz pacjenta (ew. opiekuna prawnego). Przy odpowiedniej aktywacji przez lekarza ortodontę, wywołuje siły, które oddziałują na zęby i kości powodując ich odpowiednie przesuwanie się. Dzięki aparatom ortodontycznym można skorygować wady zgryzu i tzw. Ze względu na wymiary stosowanych łuków aparaty te są określane terminem aparatów cienkołukowych (fot.


3). Wśród aparatów ortodontycznych wyróżnia się dwa główne typy – ruchomy oraz stały. Ruchomy aparat ortodontyczny jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. Składa się on akrylowej płytki, drutów oraz klamer. Może zawierać również takie elementy, jak śruba czy sprężyna.


Do ceny aparatu ortodontycznego należy doliczyć koszt przygotowania planu leczenia, diagnostyki, wizyt kontrolnych czy wykonania nowych łuków (clear aliner).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty