środa, 18 września 2019

Aparaty ruchome

Aparaty ortodontyczne ruchome na zęby to rodzaj aparatów ortodontycznych, które pacjent może zdejmować samodzielnie w każdej chwili. Możliwość takich aparatów jest ograniczona, ponieważ pozwalają korygować lekkie wychylenia się zębów, a nie poważne wady zgryzu. Ich zaletą jest to, że pacjent może je samodzielnie zdejmować.


Zapobieganie wadom zgryzu i ich leczenie w tym okresie rozwojowym jest bardzo ważne. Aparaty ruchome stosowane są najczęściej u dzieci, szczególnie tych posiadających jeszcze zęby mleczne.

W zależności od zastosowania umieszczamy w nich klamry, sprężynki, zapory dla języka i inne aktywne elementy. Występują jako aparaty jednoszczękowe i dwuszczękowe (na obie szczęki równocześnie). Aparat ortodontyczny ruchomy działa poprzez wywieranie kierowanego nacisku na wybrane zęby.


Siły generowane przez aparat powstają dzięki aktywacji zamontowanej w nim śruby, ewentualnie sprężyny. Przeważnie lekarz kontroluje aparat ortodontyczny ruchomy średnio co 4-tygodni. Jest to typ aparatu, który pacjent może zdejmować samodzielnie. Noszony jest stosownie do wskazań lekarza, przeważnie ok.


Tradycyjny aparat składa się z akrylowej płyty i drutów.

Może zawierać elementy dodatkowe takie jak 1. Stosujemy aparaty kosmetyczne, metalowe, samoligaturujące oraz aparaty do rozbudowy szczęki. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszym gabinetem w celu umówienia wizyty. Sprawdź ceny, opinie i umów wizytę online w pierwszym wolnym terminie - wystarczy jedno kliknięcie. Aparaty zdejmowane (ruchome) wewnątrzustne Aparat zdejmowany to taki, który pacjent sam zakłada i zdejmuje, nosząc go określoną przez ortodontę ilość godzin w ciągu doby. Może być wykonany tylko na jedną szczękę np.


Najskuteczniej działają one w wieku rozwojowym, tzn. Wyróżniamy w tej grupie aparaty jednoszczękowe i dwuszczękowe (na obie szczęki równocześnie). O sukcesie leczenia aparatem ruchomym decyduje przede wszystkim współpraca i zdyscyplinowanie pacjenta. Aparaty tego typu są stosowane u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Mają również zastosowanie jako tak zwane retainery po leczeniu ortodontycznym aparatami stałymi.


Ich celem wówczas jest utrzymanie efektów leczenia. Dlaczego warto wybrać ortodontę w nClinic? Stosowane są one głównie u Pacjentów młodocianych, ale czasami możliwe jest także leczenie za ich pomocą osób dorosłych. W przypadku aparatów ruchomych bardzo ważna jest współpraca z lekarzem, dyscyplina i konsekwencja.


Młodzi pacjenci muszą bardzo uważnie przestrzegać zasad używania aparatu, szczególnie jeżeli chodzi o czas jego noszenia. Dla młodszych pacjentów proponujemy aparaty ruchome – wyjmowane.

Korekty aparatów ruchomych odbywają się raz na 4-tygodni. Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta omawia rodzaj wady i cel, jaki chcemy osiągnać aparatem zdejmowanym, ewentualnie kieruje na zdjęcia RTG. Ruchome aparaty na zęby nie sprawiają problemów, ponieważ na czas mycia zębów należy je po prostu wyjąć. A co z aparatami ortodontycznymi stałymi? Osoby decydujące się na korektę wady zgryzu muszą się przygotować na specjalne dbanie o czystość zębów.


Stosowany u dzieci i młodzieży w okresie uzębienia mlecznego, kiedy jeszcze nie wyrosły wszystkie zęby stałe. Takie aparaty ortodontyczne zakłada się na kilka godzin w ciągu dnia oraz na noc. Aparaty te są stosowane najczęściej u dzieci w celu ukierunkowania prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzy. Do aparatów ruchomych zaliczamy także nowoczesny system Invisalign dla młodzieży i dorosłych. Podstawową skuteczności aparatów ruchomych jest zahamowanie rozwoju wad zgryzu, wyrównanie zaburzonej pracy mięśni twarzy, korektę kształtu szczek i poprawę rysów twarzy.


Ich działanie występuje tylko przy ich noszeniu przez odpowiednią ilość godzin i zanika po wyjęciu z jamy ustnej. W powszechnym mniemaniu aparaty zdejmowane są dedykowane głównie dzieciom, a ich stosowanie ogranicza się do godzin nocnych. Obydwa stwierdzenia nie są prawdziwe. Ortodontyczne ruchome aparaty stosujemy najczęściej u naszych małych pacjentów, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe.


Konstrukcja aparatu ruchomego opiera się na różnego rodzaju płytkach jedno lub dwu szczękowych, wykonanych z akrylu z metalowymi elementami typu śruby, klamry, łuki z drutu. Drut Remanium okrągły spr. Nasze laboratorium oferuje aparaty ruchome jedno i dwuszczękowe. Wykonujemy również ich wszelkie modyfikacje z wykorzystaniem specjalistycznych śrub oraz dodatkowych elementów do aktywowania w celu korekty wad zgryzu zgodnie z indywidualnymi potrzebami lekarza ortodonty. Oferujemy między innymi.


Stosowanie tego typu aparatów u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu jest nieocenione w leczeniu wad zgryzu wynikających z nieprawidłowej funkcji narządu żucia. W niektórych przypadkach można je zastosować również u dorosłych. Ich siła jest jednak znacznie mniejsza, przez co nie mają zastosowania w przypadku poważnych wad zgryzu. Jak sprawdziły się aparaty ruchome u waszych dzieci? Pytam ponieważ mój syn (lat) ma trochę krzywe zęby-górne dwójki wystają bardziej niż jedynki ,natomiast dolne zęby są pozakładane jak harmonijka.


Gotowe elementy druciane do montażu w aparatach ruchomych. Nie zmieniają się w jamie ustnej, są bardzo wytrzymałe i sprężyste.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty