Zwiększony przepływ śliny i lekkie odciski w trakcie przyzwyczajania się jamy ustnej do protezy są normalne. Odciski można złagodzić poprzez przepłukiwanie ciepłą osoloną wodą. W przyzwyczajeniu się do protezy zębowej pomoże również Protefix żel kojąco-regenerujący do dziąseł.
Teraz kiedy masz już protezę zębową, dowiedz się więcej jak przyzwyczaić się do życia z protezą tak, aby żyć, jeść i mówić normalnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo przyzwyczaja się do protezy zębowej ?
Niektórzy od razu swobodnie korzystają z nowych zębów, inni mają trudności adaptacyjne. Często zdarza się, że protezy ruchome spadają lub przesuwają się i nie pozwalają nam swobodnie jeść, a nawet. Jak długo potrwa przyzwyczajanie się do protezy. Niestety nawet najlepiej zrobiona proteza zębowa nigdy nie zastąpi nam własnych zębów.
Z tego powodu początki noszenia sztucznych zębów zwykle są trudne. Każda osoba w innym tempie przyzwyczaja się do protezy. Przyzwyczajanie się do protezy.
Kategoria: Dentystyka i Protetyka.
Dodatkowym minusem, wiążącym się z posiadaniem wyjmowanej protezy jest nieodwracalny zanik tkanki kostnej w obrębie szczęki oraz żuchwy (brak stymulacji tanki kostnej) Z czasem niektórzy z Was, słusznie, powoli zaczynają się zastanawiać nad zmianą protezy wyjmowanej na inne rozwiązanie. Po jakimś czasie od rozpoczęcia korzystania z uzupełnień protetycznych organizm przyzwyczaja się do nich i problem z niekomfortowymi odczuciami zanika – następuje adaptacja. Ważne jest, aby łatwo nie zniechęcać się do noszenia wykonanych uzupełnień. Istnieją sposoby na to, aby adaptacja do nich przebiegła nieco szybciej. Ponadto śluzówka jamy ustnej i dziąsła dopiero przyzwyczajają się do ciała obcego, jakim jest proteza i przez to są bardziej wrażliwe na działanie bakterii.
Przede wszystkim powinien być na tyle mocny, żeby ruchy mięśni, pracujących podczas żucia, nie spowodowały odklejenia się protezy. Bardzo ważną cechą jest. Mowa o ruchomej protezie akrylowej. Pierwszą protezę ruchomą niełatwo jest zaakceptować. Przeszkadza w tym uczucie obcego ciała w ustach, problemy z mówieniem, żuciem.
Z kłopotami tymi łatwiej sobie poradzić, jeśli mamy pozytywne nastawienie. Trudności z mówieniem pomogą nam szybko pokonać proste ćwiczenia polegające na powolnym i wyraźnym artykułowaniu słów podczas rozmowy, czytania na głos. Osoby noszące protezy zębowe zazwyczaj dzielą się tą informacją tylko z najbliższą rodziną. Strach przed incydentem - wypadnięciem protezy zębowej w miejscu publicznym lub tym, że ktoś ją po prostu zauważy - nie pozwala zachowywać się naturalnie i często zmusza osoby noszące protezy do rezygnowania z ulubionych czynności.
Doradzam udanie się do dentysty w celu lepszego dopasowania protezy. Nie powinnaś mieć odruchu wymiotnego. Wszystkie pacjentki jej mówiły że to nie w porządku że nie powinna przyjmować takiej protezy.
ADAPTACJA - czyli przyzwyczajanie się do protez uwieranie, ból - Nie należy nosić protez na siłę, ponieważ można poranić dziąsła. Jeżeli nie można z powodu bólu nosić protezy przez cały czas, należy koniecznie 1-godziny przed wizytą korekcyjną założyć protezy i przyjść w nich do stomatologa. Chociaż niektorzy przyzwyczajają się do używania protez zębowych, a protezy nigdy nie zastąpią naturalnych zębów, to także jednakże dostępne obecnie protezy wygladaja naturalnie oraz są wygodniejsze niż wcześniej. Można się do niej przyzwyczaić, ale nie wolno zapominać, że należy ją czyścić jak własne zęby. Do tego najzwyczajniej potrzeba czasu oraz wprawy.
Z nową protezą zębową musisz nauczyć się gryźć od nowa. Górna proteza ma dużą powierzchnię, którą potrafi się przyssać do podniebienia. Powietrzne zostaje wypchnięte spod protezy a ślina zadziała jak klej. Taka proteza potrafi naprawdę bardzo mocno trzymać.
Znacznie gorzej jest z dolną protezą, na którą skarży się wielu pacjentów. ZALECENIA DLA PACJENTÓW OTRZYMUJĄCYCH PROTEZY RUCHOME 1. Przeważnie jest to tylko nieprzyjemne wrażenie. Proteza zębowa jest ciałem obcym, dlatego w początkowym okresie. Niekiedy może powstawać odruch wymiotny.
Protezę należy myć szarym mydłem i miękką szczotką taką jak do mycia rąk. Nie wolno myć protezy pastą do zębów, ponieważ zawiera ona środki ścierne, które powodują porysowanie protezy i gromadzenie przebarwień i osadów. Nie stosować twardych szczotek. Aby przyzwyczaić się do. Czyszczenie protezy zębowej domowymi sposobami nie wystarczy.
Używanie protez zębowych wymaga codziennej higieny. Jeszcze kilka lat temu wielu seniorów ograniczało się do czyszczenia protez zębowych domowymi sposobami, takimi jak czyszczenie protezy zębowej octem, który usuwa kamień nazębny lub sodą, która niweluje przebarwienia. Choć niektórzy przyzwyczajają się do używania protez zębowych, a protezy nigdy nie zastąpią naturalnych zębów, to jednak dostępne obecnie protezy wyglądają bardzo naturalnie i są wygodniejsze niż wcześniej. Rok temu ułamała mi się dwójka, też mam protezę częściową na ten i jeszcze jeden ząb.
Ale mam do usunięcia jeszcze zęby i kolejną będę mieć. Muszę się zdecydować na jakąś protezę - ubytki zębowe po ciąży- mój dentysta poleca protezy nylonowe, ale inny z kolei twierdzi, że to nie jest dobre rozwiązanie, a ja nie mam pojęcia co wybrać, jedno i drugie jest kosztowne więc nie chcę podjąć złej decyzji. Jak już napisałam na początku, niektórzy pacjenci są przekonani, że protezy spadają, pomimo iż idealnie (jak na protezy) się trzymają.
Są też pacjenci – szczególne bardzo długo użytkujący protezy – którzy uważają, że ich protezy trzymają się bardzo dobrze, mimo iż obiektywnie nie trzymają się wcale.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.