Gdy okazuje się, że niemowlę potrzebuje wsparcia rehabilitanta, słyszymy w wygaszaniu czy hamowaniu odruchów pierwotnych, co to może oznaczać i czy to źle, że nasze dziecko je posiada? Odruchy podczas karmienia. Jednym z najważniejszych odruchów, które warunkują prawidłowy rozwój dziecka jest ssanie.
Jest to naturalny odruch, który około drugiego miesiąca życia zostaje zastąpiony bardziej świadomym ssaniem. Prawidłowe odruchy noworodkowe są bardzo ważne, bo dzięki nim lekarz może sprawdzić, czy dopiero co narodzone dziecko nie ma problemów neurologicznych. Jakie odruchy noworodka bada lekarz jeszcze w szpitalu tuż po narodzinach dziecka?
Jest bardzo charakterystyczny: na nagły hałas, ostry dźwięk, zmianę pozycji ciała noworodek reaguje bardzo gwałtownym ruchem. Autor: Joanna Górnisiewicz. Kiedy dziecko przychodzi na świat, bada je neonatolog (lekarz pediatra specjalizujący się w opiece nad noworodkiem). W trakcie uważnej obserwacji malucha dokonuje oceny jego zdrowia, waży go, mierzy, osłuchuje serce i płuca, a także obserwuje rekcje na bodźce.
Powstaje w wyniku wielokrotnego kojarzenia bodźca bezwarunkowego. Skojarzenie jedzenie z zaspokojenie głodu może wywołać wydzielanie soków trawiennych na sam widok jedzenia. Pojawia się po dotknięciu policzka, na skutek czego dziecko odwraca głowę w stronę rodzica lub opiekuna i otwiera usta, wysuwa język w geście poszukania pokarmu.
Po skończeniu miesiąca maluszka określa się już mianem niemowlaka.
Noworodek to dziecko do pierwszego miesiąca życia. Okres noworodkowy jest szczególnie ważny dla rozwoju dziecka i adaptowania się do nowych warunków, już nie w łonie mamy, a poza nim. Tuż po narodzinach dziecko oceniane jest przez lekarza w skali Apgar.
Zanim noworodek i świeżo upieczona mama zostaną wypisani do domu, maluszka czeka jeszcze jeden sprawdzian. Najpierw maluch wyrzuca ramiona na boki, a następnie mocnym ruchem zgina je i obejmuje swoją klatkę piersiową. Nic dziwnego, skoro malec trenuje go jeszcze w czasie ciąży. Umożliwia dziecku odżywianie. Bierze w nim udział kilka mięśni.
Jest tak silny, że tłumi inne uczucia, np. Dlatego właśnie ssanie smoczka uspokaja dziecko. Bez tych dwóch odruchów dziecko nie mogłoby samodzielnie funkcjonować poza łonem matki.
Polega on na tym, że noworodek przy gwałtownym zmienieniu pozycji lub kiedy się go przestraszy nagle wyprostowuje ręce oraz nogi, otwiera dłonie i wygina plecki w łuk. Następnie wykonuje ruch obejmowania z dłońmi zaciśniętymi w piąstki. Natura wyposażyła noworodka w odruchu, które pomagają mu przetrwać w pierwszych chwilach na świecie i są fundamentem do dalszego rozwoju. Do tej pory noworodek nie musiał troszczyć się o pożywienie, zawsze kiedy tego potrzebował znajdowało się ono w jego brzuszku. Po narodzinach, opuszczając ciepłe i przytulne łono matki, noworodek odczuwa przede wszystkim chaos – nagle musi sam oddychać czy ssać pierś.
Aby przeżyć, dziecko wyposażone jest w odruchy pierwotne.
Są one niezbędne w pierwszych tygodniach życia, a w kolejnych stopniowo zanikają. U noworodka donoszonego ręka nie dochodzi do wyrostka barkowego, a łokieć nie sięga do linii środkowej ciała. Ten odruch zanika przed końcem 2. Nauczył się go już w brzuchu mamy. Często podczas badania USG można przyłapać maluszka na ssaniu kciuka – to właśnie momenty, kiedy pilnie trenuje przed przyjściem na świat.
Zdarza się jednak, że sam. Badanie odruchów to, obok skali Apgar, jedno z podstawowych badań noworodka tuż po porodzie. Ponieważ noworodek ma jeszcze nierozwinięty układ nerwowy, jego ruchy są automatyczne i niezależne od woli. Z czasem mimowolne odruchy noworodkowe zanikają, ponieważ niemowlę samo decyduje, co chce robić. Dziecko przychodzi na świat wyposażone w odruchy, czyli stereotypowe wzorce zachowania, które pojawiają się jako krótkie reakcje na określone bodźce.
Ich obecność lub brak dostarcza nam informacji na temat mózgu i centralnego układu nerwowego dziecka. Do miesiąca życia dziecko w reakcji na poczucie utraty oparcia lub hałas, wyciąga rączki. Odwróć ostrożnie główkę leżącego na plecach noworodka na bok.
Noga i rączka z tej strony, w którą patrzy dziecko, rozprostują się jak za pociągnięciem niewidzialnej nitki, zaś druga nóżka i rączka zegną się w stawach. Obiegowo nazywa się tę reakcję odruchem szermierza. Fachowo zaś mówi się o odruchu toniczno-szyjnym.
Z chwilą narodzin, każdy noworodek musi stawić czoła nowemu światu, który jest zgoła odmienny od tego, który znał przez ostatnie miesięcy. W jednej chwili przestał być integralną częścią organizmu mamy i od tego momentu sam musi zatroszczyć się o zaspokojenie swoich podstawowych. Główny podział wyróżnia odruch warunkowy oraz bezwarunkowy, a jego podstawą jest tzw. Jest on bazą fizjologiczną, ponieważ to droga jaką impuls musi przebyć od receptora do efektora.
ODRUCHY NOWORODKA Niektóre zanikają, a inne zostają na całe życie. Ich obecność to ważna informacja, czy dziecko przyszło na świat zdrowe i czy dobrze się rozwija. W pierwszych tygodniach życia układ nerwowy dziecka jest bardzo niedojrzały. Dziecko może jednak reagować na bodźce dzięki automatycznym, niezależnym od jego.
Noworodkiem nazywamy niemowlę do miesiąca życia. Jego proporcje fizyczne znacznie różnią się od proporcji człowieka dorosłego. Zachodzi przełom hormonalny, zmiana obrazu krwi, przepuszczalność błony jelitowej. Dziecko jest podatne na infekcje, ma podwyższoną ciepłotę ciała.
Ma wrodzone odruchy chwytne i ssania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.