piątek, 16 listopada 2018

Olejek z lawendy zastosowanie

Zastosowanie olejku lawendowego w kosmetyce jest niezwykle szerokie. Dowiedz się, jak na skórę i włosy działa lawenda i jak zrobić olejek lawendowy w domu. Wyciąg z lawendy jest jednym z nielicznych olejków eterycznych, które można nakładać bezpośrednio na skórę, bez konieczności. Olejek lawendy ma wiele zastosowań.


Wyciąg z kwiatów lawendy jest składnikiem popularnych kropli Nervosol o działaniu uspokajającym.

Ponadto napar z lawendy polecany jest przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Reguluje pracę układu pokarmowego i trawiennego, dzięki czemu eliminuje bóle brzucha, kolki, wzdęcia, uczucie ciężkości, mdłości. Roślina ta działa również przeciwskurczowo, stąd jej zastosowanie w przypadku problemów z trawieniem.


Napary z lawendy działają rozgrzewająco, dlatego sprawdzą się w momencie stanów gorączkowych. Jego zapach wykorzystuje się z powodzeniem w aromaterapii. Jeśli chcemy poznać jego właściwości, warto zaopatrzyć się w buteleczkę olejku i używać go w kominku do aromaterapii lub dodając do kilka kropli do kąpieli.


W celu wykorzystania jego wspaniałych właściwości, polej kropelkę olejku z lawendy na poduszkę lub na zaślepki przeciw świetlne na oczy, a twój sen będzie spokojny. Lawenda to roślina o bardzo cennych właściwościach.

Jak przygotować olejek zapachowy z lawendy? Zastosowany zewnętrznie olejek eteryczny z surowca (kwiatu lawendy) działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwświądowo. Znajduje również wykorzystanie w chorobie reumatycznej, gdyż poprzez zmniejszenie wrażliwości zakończeń nerwów czuciowych, ogranicza uczucie bólu towarzyszące tej chorobie. Naukowcy próbują ustalić, czy olejek ten jest znaczącym czynnikiem terapeutycznym o dużym potencjale klinicznym, czy jedynie korzystnie działającym dodatkiem do innych produktów. Powstaje z kwiatów lawendy wąskolistnej, zwanej też lekarską, typowego gatunku lawendy o bardzo dużym w tej chwili potencjale przemysłowym.


Jak już zostało wspomniane wyżej, olejek lawendowy ma szerokie zastosowanie. Ze względu na swoje działanie bakteriobójcze oraz antyseptyczne, olejek z lawendy może być używany do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia gardła lub wystąpienia aft w ustach. W okresie kwitnienia sprawia, że pola uprawne Prowansji zyskują swój unikalny, kojący odcień fioletu, nazywany powszechnie lawendowym.


Pięknie pachnie, a bogactwo olejków eterycznych, garbników, fitosteroli i flawonoidów czyni z niej potężny preparat przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i odmładzający. Działanie lawendy jest z kolei równie przyjemne i kojące, jak jej kolor. To tak – olejek lawendowy możesz stosować do przemywania rano i wieczorem, dodając kropelkę na wacik z mleczkiem lub tonikiem, albo dodać kropelkę do porcji kremu na twarz. Właściwości lawendy od dawna znajdują szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Lawenda, a dokładnie olejek lawendowy pozyskiwany z tej rośliny wykazuje właściwości antyseptyczne (inaczej odkażające), przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.


Najlepsze gatunki pochodzą z Prowansji i Bułgarii. Destylacja z parą wodną daje ok. Sama lawendę uwielbiam, często ją pijam i stosuję olejek oraz hydrolat.

Jednak o wielu zastosowaniach tej niezwykłej rośliny nie miałam do tej pory pojęcia. Korzystacie regularnie z lawendy? Macie swoje ulubione zastosowania? A może większość z tego, o czym rozmawiamy na nagraniu jest dla Was zupełną nowością?


Najważniejszym składnikiem kwiatów jest lawendowy olejek eteryczny. Składniki aktywne lawendy. Odpowiada on za charakterystyczny zapach. Zawartość olejku może wynosić nawet , a w jego skład wchodzi: linalol oraz jego estry (przede wszystkim z kwasem octowym), β-cymen, borneol, cyneol, α-terpineol.


Delikatny i naturalny olejek z lawendy, ze swoimi właściwościami przeciwbakteryjnymi i antyseptycznymi świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowe j. Teoretycznie olejek z lawendy na twarz można zastosować nawet bez rozcieńczania, jednak dla bezpieczeństwa zaleca się używanie go z wodą, w proporcji do 10. Posiada wyjątkowe właściwości lecznicze i od dawna jest stosowany w aromaterapii, ziołolecznictwie czy kosmetyce. Forma olejku stosowana zewnętrznie pomaga w procesie zabliźniania, łagodzenia stanów zapalnych, napięcia przedmiesiączkowego, bólu głowy, redukcji stresu czy nawet problemów z zasypianiem.


Inhalacje z tym olejkiem warto zrobić, jeżeli ma się zapalenie gardła, oskrzeli, migdałków albo zatok. Można nim również płukać gardło. OLEJEK ETERYCZNY Z LAWENDY ML Jedyna w Polsce firma, która posiada badania specjalistyczne. Olejki eteryczne destylowane z gatunku lawendy niszczą membranę w komórce grzyba, wykazując szerokie i silne spectrum działania.


Ponadto wykonano badania laboratoryjne, które wykazały, że zastosowanie olejku lawendowego przy współpracy z innymi środkami przyczynia się do przyspieszenia gojenia się ran. Sprawdź właściwości olejku łopianowego. Przy problemach skórnych, infekcjach doskonale sprawdza się olejek herbaciany.


Potrzebuje miejsca słonecznego i go oraz dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej gleby, najlepiej z dużą zawartością wapnia. W celach leczniczych zbiera się ziele wraz z kwiatami, które zdejmuje się z ususzonych pędów i użytkuje oddzielnie. Podstawowym zastosowaniem olejku goździkowego jest łagodzenie bólu zębów oraz leczenie zakażeń w obrębie jamy ustnej.


Za takie właściwości odpowiada eugenol – związek chemiczny z grupy terpenów, który stanowi aż 72– olejku z goździków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty