Kiedyś aparat ortodontyczny kojarzył się z „żelastwem”, które nosiły dzieci i nastolatki. Dzisiaj osoby z aparatem na zębach to częsty widok również wśród dorosłych, którzy chcą wyleczyć wady zgryzu, mieć piękny uśmiech i zdrowsze zęby. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych i kto powinien je nosić? Stosowanie ich efektywnie koryguje niewłaściwy zgryz, kiedy młody pacjent rośnie i rozwija się. Z reguły korygują niewielkie odchylenia zębów.
Poważne i skomplikowane wady zgryzu leczone są głównie aparatami ortodontycznymi stałymi.
Dziś nie dziwi nikogo noszenie stałego aparatu ortodontycznego, także przez dorosłych. Polsce takie aparaty, ich popularność wyraźnie wzrosła. Zakładanie aparatu ortodontycznego.
Niestety, choć sam proces zakładania aparatu ortodontycznego nie jest zbyt czasochłonny, to samo przygotowanie się do niego może już nam zająć dłuższy okres. Przeciwwskazaniami do noszenia aparatu ortodontycznego mogą być: choroby związane z obniżeniem odporności organizmu, stany zapalne w jamie ustnej, choroby miazgi zęba, choroba przyzębia, cukrzyca, zaburzenia gospodarki hormonalnej. Nieodpowiednim momentem na założenie aparatu ortodontycznego jest ciąża. Aparat ortodontyczny a ciąża.
Już wkrótce dołączysz do grona osób noszących aparat ortodontyczny?
Od czego zależy czas noszenia aparatu ortodontycznego? Leczenie ortodontyczne jest złożone i rozciągnięte w czasie. Powikłania leczenia ortodontycznego wcale nie są takie rzadkie.
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zęby muszą być koniecznie wyleczone. Jest to cel w sam w sobie, by mieć ładne zdrowe zęby. Czy noszenie aparatu ortodontycznego ma wpływ na ciążę? Nie, aparat ortodontyczny w żaden sposób nie wpływa na przebieg ciąży. Mimo wszystko radzimy poinformować lekarza prowadzącego o stosowanym leczeniu ortodontycznym.
Czy po zdjęciu aparatu ortodontycznego pozostają na zębach ślady po zamkach? Dla jednych noszenie aparatu jest tylko nieprzyjemne, dla innych wręcz bolesne, zaś inni nic nie czują. Pacjenci zazwyczaj dostają go od ortodonty. Zdjęcie aparatu ortodontycznego oznacza zakończenie kuracji? Silikon ortodontyczny Stosowany podczas noszenia aparatu ortodontycznego w celu złagodzenia dyskomfortu oraz drażniącego działania aparatu na śluzówkę jamy ustnej zabezpieczając jego ostre elementy.
Wosk jest kalibrowany (porcjowany) i bezzapachowy. Jakie są wskazania do noszenia aparatu ruchomego? Jeśli decydujemy się na leczenie ortodontyczne chcemy, by te zęby dodatkowo stały w zgrabnych, równych łukach.
Ta metoda nie daje możliwości obracania zębów czy ich przesuwania w celu naprostowania uzębienia, dlatego nie wszystkie wady zgryzu da się skorygować za pomocą aparatu ruchomego.
Wykonywanie tych zdjęć podczas noszenia aparatu ortodontycznego pozwala również na bieżącą ocenę postępów leczenia. Dla lekarza jest to także narzędzie ewentualnej weryfikacji wcześniej podjętych decyzji, a dla Ciebie doskonała okazja do porównania jak przemieszczają się Twoje zęby. Noszenie aparatu ortodontycznego (stałego czy zdejmowanego) wymaga od pacjenta szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotny w tym przypadku staje się dobór odpowiednich akcesoriów, takich jak pasta czy szczoteczki do aparatu ortodontycznego. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy nosz.
Prawidłowe czyszczenie aparatu ortodontycznego może zapobiec jego uszkodzeniu, pomaga chronić zęby oraz zwiększa komfort użytkowania aparatu. Podstawowa wiedza na temat opieki ortodontycznej pomoże Ci zrozumieć zalecenia Twojego dentysty i utrzymać zęby oraz dziąsła w zdrowiu podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Ostatnim etapem prostowania zębów jest retencja, czyli utrwalenie efektów. W tym celu stosuje się dodatkowe aparaty retencyjne, które należy nosić po zakończonym leczeniu.
Najczęściej mają one postać wkładek akrylowych, które przypominają nieco aparaty ruchome. Cena aparatu ortodontycznego - zalecenia. Gdy wszystkie zęby mleczne wypadną, a na ich miejscu pojawią się zęby stałe, można udać się do ortodonty w celu założenia aparatu stałego.
Dzięki aparatowi stałemu można wyleczyć wadę zgryzu, usunąć szparę między zębami, a także dokonać innej korekty estetycznej. Istnieją aparaty ruchome oraz stałe. Stosuje się je odpowiednio do wady pacjenta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.