wtorek, 17 kwietnia 2018

Mostek proteza

Most protetyczny czy ruchoma proteza? Odbudowa brakujących zębów staje się znacznie mniej skomplikowanym zabiegiem, o ile pacjent posiada jeszcze własne zęby. Zachowanie naturalnego uzębienia daje bowiem możliwość założenia mostu protetycznego lub ruchomej protezy.


Tego dowiesz się z dalszej lektury. Kiedy wystarczy most, a kiedy jest konieczna proteza?

Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest nasze uzębienie. Generalnie, żeby zastosować most, potrzebne są własne zęby, które otaczają lukę. One będą stanowiły filary, dlatego muszą mieć. Ruchoma proteza zębowa to uzupełnienie wyjmowane.


Stosuje się je przy braku kilku zębów lub całkowitym bezzębiu. Do protez ruchomych należą: protezy szkieletowe (na metalowej konstrukcji), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne. Witam,usunęłam dolną dwojkę z powodu peknietego korzenia.

Chciałam zapytac,czy po zagojeniu korzystniejsza jest proteza,czy mostek? Mostek zębowy – co to jest? Jest on zbudowany z przęsła, które zastępuje utracone zęby oraz z filarów, które stanowią własne, zdrowe zęby pacjenta lub implanty. Ta „proteza” przywiera do szczęki przez cementowanie.


Wykonanie takie uzupełnienia protetycznego wymaga trzech wizyt u stomatologa. Cena takiego mostu zależy od materiału z jakiego zostanie wykon. Stosujemy je przede wszystkim u pacjentów, u których protezy częściowe lub całkowite są niestabilne, kiedy powodują one urażanie błony śluzowej i ból przy jedzeniu, jak również w tych przypadkach klinicznych. Protezy częściowe akrylowe. Jest to stała proteza, której pacjent sam nie jest w stanie wyjąć.


Wykonywane są do uzupełnienia tylko braków międzyzębowych. Często łącznie z nimi zakładane są korony zębowe (korony porcelanowe lub pełnoceramiczne). Mostki protetyczne mogą być zakładane zamiast protezy ruchomej. Z tego wynika, więc, ze nie można wykonać tego typu protezy, jeśli brakuje nam wszystkich zębów. Dzięki temu proteza trzyma się bardzo dobrze, nie buja się przy jedzeniu.


Istnieją także protezy, które umożliwiają pacjentowi ich usunięcie ale posiadają one inna strukturę. Około miliona osób w Polsce powyżej 50-go roku życia nosi protezy zębowe.

Chociaż protezy nigdy nie zastąpią naturalnych zębów, to jednak dostępne obecnie protezy wyglądają bardzo naturalnie i są wygodne. W takiej sytuacji trzeba zastosować protezy ruchome lub implanty. W języku potocznym funkcjonuje pojęcie mostek protetyczny. Mostki na zęby to dokładnie to samo co mosty protetyczne.


Mimo że lekarze dentyści nie używają tego typu zdrobnień, termin mostek na zęby na trwałe wpisał się do polskiego języka potocznego. Most jest to uzupełnienie protetyczne odbudowujące braki zębowe z wykorzystaniem pozostałych zębów. Aby odbudować brak zęba za pomocą mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie. Zastosowanie protezy całkowitej na implantach stabilizuje utrzymanie kości dookoła umieszczonych implantów, a pacjenci nadal mogą wyjmować protezy w celu ich umycia.


Taka proteza ma wbudowane specjalne zatrzaski, dzięki którym wklikuje się na implanty i jest przez to bardzo stabilna i komfortowa. Nowoczesne technologie sprawiają, że sztuczne zęby czy szczęki trudno odróżnić od naturalnych zębów. Każdy brak w uzębieniu powinien zostać uzupełniony, bo powoduje różne zaburzenia. Wybierając mostek, powinnaś liczyć się z pewnymi nieudogodnieniami.


Z reguły proteza wygląda nieco inaczej niż zęby naturalne i bywa mniej trwała niż implanty. Co może być przyczyną dyskomfortu po 10-ciu latach noszenia mostku na górze z przodu? Wiem , ze musze udac sie do stomatologa badz protetyka ale mam pytanie.


Mam zanikajace dziasła dolne brak zębówdolnych i gornych mam problem do tej pory żadna proteza dolna się nie trzyma czy jest mozliwosc protezy na takie. Noszenie protezy sprawia, że siły żucia działają w zmieniony sposób na kość i dochodzi do przebudowy podłoża kostnego oraz tkanek miękkich, w wyniku czego może pojawiać się niepełne przyleganie. Jest to rozwiązanie polegające na zacementowaniu na stałe specjalnego rodzaju protezy (tak zwany mostek) na zębach, które sąsiadują z luką. Rozwiązanie to jest trwałe i zazwyczaj bardzo dobrze spełnia swoją funkcję. Posiada jednak swoje ograniczenia.


O wiele bardziej nowoczesna od protezy akrylowej jest proteza szkieletowa. Można ją jednak zastosować jedynie wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią liczbę zębów własnych. Opiera się ona zarówno na zachowanych zębach, jak i błonach śluzowych jamy ustnej, dzięki czemu trzyma się lepiej niż proteza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty