czwartek, 26 kwietnia 2018

Istota biała istota szara

Największym jej skupiskiem jest tzw. Naukowców interesuje fakt, że pasma istoty białej mają. Substancja biała, istota biała (łac. substantia alba) – jeden z dwóch (obok substancji szarej) podstawowych składników ośrodkowego układu nerwowego.


Są to dobrze unaczynione skupiska wypustek neuronów (dendrytów i aksonów), których ciała znajdują się w substancji szarej. Wypustki te otacza zazwyczaj osłonka mielinowa, która jest błoną komórkową oligodendrocytu. Nasz mózg składa się z istoty szarej i istoty białej.


Istota biała w mózgu - czym jest substancja biała? Występuje ona w mózgowiu (na powierzchni mózgu oraz móżdżku), a także w rdzeniu kręgowym, na zewnątrz istoty białej. Za co jest odpowiedzialna istota szara mózgu? Jakie pełni funkcje w organizmie?


Istota biała istota szara

Wypustki te zbudowane są przede wszystkim z błon komórkowych, których podstawowym składnikiem są fosfolipidy (pochodne tłuszczu), co powoduje białe zabarwienie tego rejonu. Uważa się, że istota biała po prostu wykonuje zadanie przekazywania komunikatów tam iz powrotem, jako niewiele więcej niż zbiór pasywnych przewodów. Substancja szara (istota szara, łac. substantia grisea) – skupisko ciał komórek nerwowych, wspólnie z substancją białą buduje ośrodkowy układ nerwowy. Między innymi z uwagi na obecność ciałek Nissla (), przybiera na przekroju nieutrwalonego preparatu barwę szaroróżową. W układzie nerwowym występuje istota szara i istota biała.


Szara zbudowana jest z perykarionów, a biała z aksonów. W mózgowiu szara jest na zewnątrz i otacza białą, w rdzeniu kręgowym jest odwrotnie. W kresomózgowiu mieści się na zewnątrz istoty białej i zbudowana jest z ciał komórek nerwowych tworzących korę mózgu i móżdżku oraz ośrodki podkorowe (jądra podkorowe), natomiast w rdzeniu przedłużonym istota szara położona jest wewnętrznie. Im grubsze połączenie – tym bliższa współpraca między skupiskami istoty szarej. Najnowsze badania sugerują, że o inteligencji człowieka decyduje mielina, czyli istota biała pokrywająca aksony.


Co więcej, jej jakość jest w dużej mierze determinowana genetycznie, co oznacza, że inteligencja jest częściowo dziedziczona. Mielina działa jak izolacja w kablu elektrycznym. W mózgu istota szara znajduje się na zewnątrz, tworząc korę mózgu. Natomiast w rdzeniu kręgowym są rozmieszczone zupełnie odwrotnie. Należy wspomnieć, że istota szara występuje jeszcze w „białym miąższu.


Istota szara powstaje z ciał komórek nerwowych, a biała z wypustek neuronów. Michalina_Hordejuk includes questions covering vocabulary, terms and more. Quizlet flashcards, activities and games help you improve your grades. I stąd też bierze się nazwa “substancja biała”. Nie ma w tym żadnego tajemniczego, czy też ukrytego znaczenia.


Istota biała istota szara

W mózgu substancja biała znajduje się poniżej istoty szarej. Substancja biała jest w pewnym uproszczeniu korą mózgową, podczas gdy w rdzeniu kręgowym występuje substancja szara. Jak wiemy istota szara jest warstwą powierzchniową mózgu, w której umieszczone są ciała komórek nerwowych, synapsy i dendryty, ale połączenia między komórkami nerwowymi są możliwe dzięki aksonom (pełniącym funkcję podobną do kabli telekomunikacyjnych) i to istota biała mózgu, na którą składa się miliony wiązek aksonów. Zbudowana jest z włókien nerwowych kojarzeniowych, spoidłowych i rzutowych. Pierwsze z nich tworzą drogi kojarzeniowe, które łączą ze sobą różne ośrodki w tej samej półkuli mózgu.


W rdzeniu kręgowym ich rozmieszczenie jest odwrotne: istota biała znajduje się na zewnątrz, a szara w rdzeniu. Warto wiedzieć, że istota szara w mózgu występuje także w jego głębi, a wiec w istocie białek i tworzy jądra nerwowe. Bardzo proszę o wyjaśnienie wyniku. Intensywność sygnałów istoty białej i szarej mózgowia prawidłowa.


Sygnałów patologicznych po dożylnym podaniu środka kontr. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony,nieprzemieszczony,symetryczny. Przestrzenie płynowe podpajęczynówkowe prawidłowe. Migdałki móżdżku w poziomie otworu wielkiego.


Od rdzenia kręgowego wychodzi par nerwów rdzeniowych (miliony pojedynczych włókien nerwowych) stanowiących sieć komunikacyjną pomiędzy rdzeniem kręgowym a poszczególnymi częściami ciała. Wyróżniamy zatem par nerwów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty