Polega ono na zastąpieniu naturalnego stawu biodrowego sztucznym stawem – endoprotezą. Zabieg, poprzez wyeliminowanie bólu, przywraca utracone czynności tego stawu i umożliwia wykonywanie podstawowych ruchów takich jak chodzenie, podnoszenie ciężarów. Typowa całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest zabiegiem stosowanym w leczeniu zmian zwyrodnieniowych. Alloplastyka stawu biodrowego jest operacją polegającą na wymianie chorego stawu biodrowego na sztuczny.
Podczas operacji usuwa się uszkodzoną głowę kości udowej i wnętrze panewki oraz zastępuje się.
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Kość miedniczna i udowa łączą się ze sobą, tworząc staw biodrowy. Jest on z natury bardzo ruchliwy, a także narażony na obciążenia, przekazywane z kręgosłupa lędźwiowego poprzez miednicę do kończyn dolnych. Staw biodrowy sprawia wiele kłopotów, które ujawniają się z upływem lat.
Zdarza się, że złamanie bliższej części kości udowej jest wskazaniem do pilnej operacji – w takich sytuacjach endoprotezoplastyka stawu biodrowego wykonywana jest niezwłocznie. Istnieje wiele różnych modeli i typów endoprotez charakteryzujących się rozmaitą budową, kształtem, czy też materiałami z jakich zostały wykonane. Celem wszczepienia endoprotezy jest ulga w dolegliwościach bólowych oraz poprawa zakresu ruchu, co pozytywnie wpływa na jakość życia osób z ostatnim stopniem zmian zwyrodnieniowych biodra.
Najogólniej mówiąc zabieg ten polega na zastąpieniu zużytego stawu biodrowego endoprotezą. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest. Wymiana stawu biodrowego (endoprotezoplastyka) Wymiana stawu biodrowego. Wszczepienie protezy stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Nowoczesne i specjalistyczne leczenie, rehabilitacja.
Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego wykonywany jest główniej z powodu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych biodra. Choroba zwyrodnieniowa jest to najczęstsza nieodwracalna choroba stawów, w przypadku której dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej. Dowiedz się więcej o możliwościach, jakie daje endoprotezoplastyka stawu biodrowego. W Rehasport Clinic wykonujemy również zabiegi operacyjne wymiany endoprotez. Możliwe jest wymienienie całego stawu biodrowego lub tylko jego części – wówczas mówi się o kapoplastyce.
Również wszczepiane endoprotezy stawu biodrowego mogą być różnego rodzaju. Różnią się one między innymi rozmiarem, kształtem i materiałem, z którego są wykonane. W przypadku wymiany obu elementów, tworzących staw biodrowych (głowa i panewka), mówimy o endoprotezoplastyce całkowitej. Jeżeli wymianie podlega tylko jeden element (głowa kości udowej) jest to endoprotezoplastyka częściowa, zwana.
Największe zagrożenia, mające niekiedy duży wpływ na wynik zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego to choroba zakrzepowo-zatorowa i infekcja wokół endoprotezy.
Celem jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez zwiększenie zakresu ruchomości w chorym stawie, zniesienie bólu, a także usprawnienie funkcji lokomocyjnych pacjenta. Obecnie sztuczne stawy są wykonywane z materiałów dobrze tolerowanych przez organizm człowieka a sam zabieg pozwala na. Panewka osadzona może być w specjalnej metalowej czaszy. Elementy endoprotezy mogą być montowane przy użyciu cementu kostnego lub.
Jej celem jest zastąpienie uszkodzonego stawu biodrowego w całości bądź tylko jego najbardziej. Także: alloplastyka, endoplastyka. Objawy te są spowodowane zniszczeniem powierzchni stawowych tworzących staw biodrowy, a zniszczenie to może mieć bardzo różną etiologię. Pierwszym i najczęstszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego jest ból w pachwinie, promieniujący do kolana, występujący w trakcie czynności związanych z obciążeniem tego stawu (np. przy chodzeniu). ENDOPROTEZOPLASTYKA PIERWOTNA STAWU BIODROWEGO PO OPERACYJNYM LECZENIU ZŁAMAŃ PRZEZPANEWKOWYCH MIEDNICY.
Aby zmniejszyć ból zwyrodniałego stawu biodrowego, chorzy utykają w trakcie chodzenia, zmniejszając w ten sposób nacisk na obciążony staw. Proteza biodra i wymiana stawu biodrowego. Zwyrodnienie stawu biodrowego jest przyczyną przewlekłego bólu i znacznego ograniczenia sprawności ruchowej. Oznacza to, że głowa kości udowej, o kształcie zbliżonym do kuli, porusza się w dopasowanej do jej kształtu panewce stawu biodrowego (zagłębienie, znajdujące się w miednicy).
U zdrowych Pacjentów budowa stawu umożliwia swobodne poruszanie się, głęboka panewka stawu chroni przed. Alternatywą w takich przypadkach jest endoprotezoplastyka krótkotrzpieniowa. Produkowane są coraz nowsze, bardziej anatomiczne i wytrzymalsze elementy sztucznego stawu.
W zależności od rozległości zmian, wymiana obejmuje jedną lub obie powierzchnie. Dlatego mogą z jej przeprowadzeniem wiązać się różnego rodzaju komplikacje, które mogą przedłużyć pobyt w szpitalu. Czy wiek pacjenta ma znaczenie? Wiek pacjenta kwalifikowanego do zabiegu operacyjnego ma znaczenie jedynie w doborze implantu, wskazaniem do operacji jest stopień zaawansowania zmian chorobowych bez względu na wiek.
Najmłodsza osoba, u której wykonaliśmy operację wymiany dwóch stawów ma lata, a najstarszą 1(ta z powodu złamania szyjki kości udowej).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.