piątek, 1 grudnia 2017

Endoproteza stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego najpierw wywołuje nieustanny ból, ogranicza sprawność, by po pewnym czasie prowadzi do inwalidztwa. Dziś endoproteza czyli sztuczny staw biodrowy pozwala szybko odzyskać pełną swobodę ruchów. Dzieląc stosowane endoprotezy stawu biodrowego według zastosowanego implantu, będziemy mieć endoprotezy trzpieniowe i beztrzpieniowe. Materiały, z jakich są wykonywane, zestawiamy tak: polietylen-metal, metal-metal, polietylen-ceramika, ceramika-ceramika.


Najczęściej wykonywaną na świecie operacją endoprotezoplastyki jest całkowita alloplastyka stawu biodrowego , poniższy artykuł dotyczy właśnie tego zabiegu.

Zarówno tradycyjna metoda wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, jak i zabieg oszczędzający są operacjami refundowanymi w ramach funduszu zdrowia. Oczywiście, w tym przypadku potrzebne jest nam skierowanie od lekarza i musimy często uzbroić się w cierpliwość, oczekując na swoją kolej. Portal informacyjny dla pacjentów na temat endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego i barkowego. Zawarte tutaj informacje, oparte na rzetelnej wiedzy naukowej, mogą być pomocne w podjęciu świadomej decyzji o operacji.


Możliwe jest wymienienie całego stawu biodrowego lub tylko jego części – wówczas mówi się o kapoplastyce. Również wszczepiane endoprotezy stawu biodrowego mogą być różnego rodzaju. Różnią się one między innymi rozmiarem, kształtem i materiałem, z którego są wykonane.

Pacjenci, którzy mają endoprotezę stawu biodrowego mogą prowadzić normalną codzienną aktywność życiową ale nie wyczynową. Zalecane są spacery, spokojny taniec towarzyski, pływanie, lekkie ćwiczenia siłowe, natomiast zwykle odradza. W trakcie zabiegu składowe stawu biodrowego zostają zastąpione elementami sztucznymi. Tkanki zostają przecięte, a zniszczone fragmenty kości oczyszczone lub usunięte.


Następnie implanty „nowego stawu” mocowane są w kości udowej i miedniczej oraz prawidłowo centrowane. Po całym cyklu leczenia kontuzji wrócił do ostrożnego uprawiania narciarstwa. Właśnie jest z rodziną na feriach w górach i pewnie jeździ na dechach. Nowoczesne i specjalistyczne leczenie, rehabilitacja.


Jej celem jest zastąpienie uszkodzonego stawu biodrowego w całości bądź tylko jego najbardziej zniszczonych elementów. Jakie są objawy () zwyrodnienia. Operacja biodra a endoproteza.


Podstawową metodą operacyjnego leczenia powyższych zmian w obrębie stawu biodrowego jest wszczepienie endoprotezy (tzw. alloplastyka stawu biodrowego). Zabieg ten pozwala na zastąpienie syntetycznym, odpowiednio dobranym elementem jednej lub obu części tworzących powierzchnię stawową. Korzyści z implantacji endoprotezy stawu biodrowego.


Przywrócenie sprawności fizycznej u osób po zabiegu jest zależne od wieku, stanu chorego i intensywności rehabilitacji.

Rehabilitacja po endoprotezie biodra. Anatomia stawu biodrowego. Staw biodrowy (łać. articulatio coxae) – staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość.


Założenie endoprotezy stawu biodrowego umożliwiło wielu ludziom normalne funkcjonowanie - kontynuację pracy zawodowej, a u osób starszych samodzielne życie. Używanie nowoczesnych technik. Wielu starszych ludzi staje wobec konieczności poddania się operacji wszczepienia tzw.


Staw biodrowy złożony jest z panewki stawu, będącej częścią miednicy oraz poruszającej się w niej głowy, będącej częścią kości udowej. Implant (endoproteza) jest wszczepiany operacyjnie w miejsce uszkodzonego narządu. Nazwa endoproteza głównie odnosi się do implantów stosowanych w ortopedii np. Na przykład w przypadku endoprotezy całkowitej wymiana stawu biodrowego obejmuje zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej pacjenta. Natomiast endoproteza stawu biodrowego częściowej, wymieniana na sztuczną jest tylko głowa kości udowej pacjenta.


Endoprotezą nazywamy po prostu sztuczny staw. Zabieg endoprotezy biodra polega na usunięciu uszkodzonych części stawu biodrowego i wszczepieniu elementów sztucznych, których zadaniem jest przejęcie funkcji uszkodzonych struktur. Pomogą lepiej przygotować się do zabiegu, ułatwić pobyt w szpitalu i usprawnić. Wymiana stawu biodrowego (endoprotezoplastyka) Wymiana stawu biodrowego.


Wszczepienie protezy stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Fizjoterapia po endoprotezoplastyce stawu biodrowego. Po cementowej implantacji endoprotezy, w mairę odzyskiwania sprawności operowanej kończyny, chory może wcześniej rozpocząć jej częściowe obciążanie, starając się jednak przy tym przenosić większy ciężar na kule. Następuje to zwykle podczas tygodnia po operacji.


Przy zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych stawu biodrowego skutecznym sposobem przywrócenia sprawności jest wszczepienie sztucznego stawu, czyli endoprotezy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty