czwartek, 21 grudnia 2017

Prawidłowe odruchy noworodka

Układ nerwowy noworodka w pierwszych tygodniach życia jest jeszcze niedojrzały. Maleństwo natychmiast zaczyna ssać. Ten odruch również wygasa po około miesiącach. Przeczytaj więcej o ssaniu i gryzieniu.


Zależność ta działa też w drugą stronę gdyż proces porodu umacnia ATOS i inne odruchy tak, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję w pierwszych miesiącach życia.

U noworodka leżącego na brzuszku to ATOS umożliwia zwrócenie głowy na bok zapewniając tym samym przepływ powietrza. Odruch może utrzymać się nawet do 6. Absolutnie sama nie sprawdzaj tego odruchu. Czy wiesz, że już w chwili narodzin twoje dziecko posiada pewne umiejętności? Zdrowy maluch rodzi się z kilkoma ważnymi odruchami.


Dzięki nim wiadomo czy twój skarb rozwija się prawidłowo. Niektóre odruchy z biegiem czasu zanikają, inne pozostają na całe życie, ale wszystkie te umiejętności są bardzo ważne.

Najpierw maluch wyrzuca ramiona na boki, a następnie mocnym ruchem zgina je i obejmuje swoją klatkę piersiową. Jednym z najważniejszych odruchów, które warunkują prawidłowy rozwój dziecka jest ssanie. Noworodek zaczyna ssać pierś lub smoczek od butelki natychmiast po włożeniu ich do ust. Jest to naturalny odruch, który około drugiego miesiąca życia zostaje zastąpiony bardziej świadomym ssaniem.


Jakie odruchy noworodka bada lekarz jeszcze w szpitalu tuż po narodzinach dziecka? Ruchy gałek ocznych u noworodka - jak powinny wyglądać? Obserwujemy to codziennie. W tym kierunku badaliśmy dno oka u dziecka, wynik prawidłowy (było to tygodnie temu).


Podczas snu i przy zamykaniu oczu fizjologicznym odruchem jest ich uciekanie do góry. Także w czasie głębokiego snu oczy mogą u tak małego dziecka uciekać. Postępowanie z noworodkiem i ocena jego stanu na sali porodowej. Ocena stanu noworodka po urodzeniu wymaga doświadczenia ze strony personelu pielęgniarsko-lekarskiego, gdyż prawidłowe jej przeprowadzenie decyduje o sposobie leczenia i pozwala przeprowadzić wstępne rokowanie co do rozwoju neurologicznego dziecka w 1. Zabawny jest widok noworodka, który bezładnie wymachuje rączkami. Gdy odruch nie wycisza się, skutkiem jest nadwrażliwość okolic ust, policzka, a także nieumiejętność kontrolowania aparatu mowy.


Równie ważne jak ich pojawienie się, jest także zanikanie we właściwym czasie. Nic dziwnego, skoro malec.

Badanie odruchów to, obok skali Apgar, jedno z podstawowych badań noworodka tuż po porodzie. U noworodka donoszonego ręka nie dochodzi do wyrostka barkowego, a łokieć nie sięga do linii środkowej ciała. ODRUCHY NOWORODKA Niektóre zanikają, a inne zostają na całe życie.


Ich obecność to ważna informacja, czy dziecko przyszło na świat zdrowe i czy dobrze się rozwija. W pierwszych tygodniach życia układ nerwowy dziecka jest bardzo niedojrzały. Nad tym, jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie, zastanawia się każdy świeżo upieczony rodzic.


Dziecko, które niedawno przyszło na świat, budzi zachwyt, ale i obawy. Jest przecież także kruche, bezbronne i delikatne. Jak podnosić noworodka, tulić i odkładać do łóżeczka, by nie zrobić krzywdy? Co robić, gdy odruch ssania u noworodka jest zaburzony?


Jest oznaką prawidłowego funkcjonowania układu równowagi. Jak prawidłowo podnieść noworodka oraz jakie są prawidłowe pozycje noszenia. Sprawdź jak wygląda pozycja brzuszna do noszenia i czym różni się ona od pozycji łokciowej.


Dzieci zaraz po urodzeniu nie potrafią jeszcze kontrolować głowy dlatego tak ważne jest prawidłowe podnoszenie i trzymanie noworodka. Jeśli dotkniesz palcem wewnętrznej dłoni dziecka poczujesz bardzo silny uścisk. Jest on na tyle mocny, że bez trudu można unieść noworodka do góry.


Zaufaj nam, że tak jest i nigdy nie próbuj tego testować, maluszek w każdej chwili może rozluźnić objęcie. Gdy jednak występuje u starszych dzieci i dorosłych jest oznaką poważnych dysfunkcji neurologicznych i powinien być wskazaniem do przeprowadzenia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego struktur ośrodkowego układu nerwowego. Prawidłowe odruchy bezwarunkowe są bardzo ważne w rozwoju noworodków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty