Na ustawienie zębów po leczeniu ortodontycznym mogą wpływać także procesy starzenia się organizmu czy nawyki pacjenta związane z utrzymywaniem higieny jamy ustnej. Jeśli efekty korekty uzębienia mają utrzymać się przez długi czas, noszenie aparatu retencyjnego jest koniecznością. Niektóre z nich przymocowuje się do uzębienia na stałe, inne – zakłada na zęby jedynie na noc. Aparaty te dzielimy na stałe i ruchome, czyli zdejmowane.
Stały aparat retencyjny – to tak naprawdę drut retencyjny, który przykleja się na wewnętrznej powierzchni zębów. Plusem jest to, że pacjent nie musi pamiętać o jego regularnym zakładaniu gdyż jest on przyklejony na stałe.
Nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatów retencyjnych, których zadaniem jest utrwalenie efektów uzyskanych po wielomiesięcznym noszeniu aparatu stałego. Aparat retencyjny, czyli retainer może być aparatem ruchomym lub stałym. Oba jego rodzaje pozwalają utrwalić efekty leczenia ortodontycznego, a o wyborze retainera decyduje lekarz z naszej kliniki. Retainer to aparat retencyjny, który sprawia, że zęby po leczeniu ortodontycznym mają zapewnione właściwe ułożenie na stałe.
W Smile Design Clinic przeprowadzamy profesjonalne leczenie! Doświadczony ortodonta poprowadzi Cię przez cały proces korekcji uzębienia! Z reguły po zdjęciu aparatu stałego w celu retencji w górnym łuku zębowym wykonuje się płytkę retencyjną (aparat zdejmowany), a w dolnym stosuje się drut retencyjny przyklejony na powierzchni językowych zębów (retejner) w odcinku przednim.
Choć po zdjęciu stałego aparatu zęby znajdują się już w prawidłowej pozycji, to.
Czy trzeba jeszcze jakiś nosić. Aparaty retencyjne to nieodłączny element leczenia ortodontycznego. Aby efekt leczenia ortodontycznego utrzymał się, musimy kontynuować tzw.
Czy aparaty retencyjne zawsze trzeba nosić po aparacie stałym? Na czym ono polega i jak długo trwa? W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego nasze zęby przesuwają się z miejsc, w których tkwiły przez całe nasze życie i na skutek działania sił aparatu przemieszczają się w nowe miejsca. Retencja stała ma zwykle postać cienkiego drutu, który jest przyklejany do łuku zębowego od strony językowej. Cōrka jutro będzie miała zdejmowany aparat stały.
Dziwi mnie jednak,że mam jutro dać zaliczkę już na aparat retencyjny ruchomy. Z tego co czytam,to nosi się go nawet kilka lat. Do retainerów ruchomych o znaczeniu historycznym należą szyny odlewane ze stali bądź złota.
W połowie lat sześćdziesiątych Nahoum opisał przezroczyste szyny z erkopressu (ryc. 3) jako zdejmowane aparaty retencyjne. Nie jest on jednak tak wygodny jak pojedyncze szyny i przeznaczony dla bardzo ambitnych i zdeterminowanych pacjentów. Wymienione do tej pory aparaty retencyjne były aparatami wyjmowanymi ( ruchomymi).
Inny charakter ma retencja stała – klejona. Opcją tańszą jest zastosowanie zamków standardowych, które dostosowuje się do uzębienia pacjenta (aparat lingwalny prosty). Droższy jest aparat lingwalny z zamkami produkowanymi dla konkretnej osoby.
Wysokiej jakości artykuły i porady o zdrowiu.
Opisy chorób, ich objawów i leczenia. Baza ekspertów medycznych odpowiadająca na Wasze pytania. Wiec wizyty były u mnie częściej niż raz na miesiąc co wiązało się z większymi kosztami. Po zdjęciu aparatu płakałam w domu tak samo jak po jego założeniu- coś mi nie pasowało ! Jednak ząbki mam piękne :).
Zobacz, na czym polega istota działania tego typu urządzeń i jakie wyróżnia się podstawowe typy. Zobacz także, jak długo powinno się nosić płytki lub szyny retencyjne. Zdjęłam aparat w tym tygodniu po mies noszenia i od razu następnego dnia odebrałam szynę retencyjną przeźroczystą na górę. Na początku leczenia miałam powiedziane, że na aparat retencyjny prawdopodobnie będę skazana do końca życia (mam lat). Oczywiście teraz mam nosić jak najdłużej w ciągu doby.
APARAT HERBSTA jest aparatem dwuszczękowym służącym do leczenia wad przednio-tylnych w okresie skoku pokwitaniowego. Ostatnim aparatem stałym jest aparat retencyjny w postaci łuku. Aparat ten jest montowany po zakończonym leczeniu ortodontycznym na wewnętrznej powierzchni zębów. W tym celu stosowane są aparaty retencyjne.
Mają one za zadanie utrzymać zęby we właściwym położeniu, które udało się osiągnąć za pomocą aparatu ortodontycznego. Aparat nosiłam dwa razy, za pierwszym razem po stałym miałam do dyspozycji retencję w formie wyciąganego aparaciku na górę i podklejonego drucika za zębami dolnymi. Jak czyścić aparat retencyjny? W okresie leczenia pacjent przychodzi na comiesięczne wizyty kontrolne na których ortodonta aktywuje aparat i dokonuje odpowiednich korekt.
Po zakończonym okresie leczenia, aparat ortodontyczny jest zdejmowany i pacjent dostaje tzw. Osoby noszące aparat ortodontyczny, niezależnie od tego czy stały, ruchomy czy retencyjny, muszą szczególnie dbać o zęby. Prawidłowa higiena jamy ustnej zajmuje im z reguły więcej czasu.
Tradycyjna szczoteczka to za mało, aby dokładnie wyczyścić powierzchnie zębów ukryte pod aparatem lub sam aparat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.