wtorek, 11 kwietnia 2017

Proteza szkieletowa acetalowa

Najpopularniejszą protezą na zęby (maskującą braki w uzębieniu) jest proteza akrylowa, często zastępowana droższymi protezami szkieletowymi z metalu o znacznej wytrzymałości. Są one jednak sztywne, podrażniają dziąsła i śluzówkę jamy ustnej. Alternatywę stanowi proteza szkieletowa acetalowa z two.


Proteza szkieletowa z acetalu (bezmetalowa) Proteza szkieletowa z acetalu. Różnica polega na tym, że sztywne elementy metalowe i akrylowe zostały zastąpione przez tworzywo elastyczne - acetal.

Dodatkowo nie wpływa szkodliwie na szkliwo czy tkanki miękkie jamy ustnej, takie jak dziąsła i błona śluzowa. Noszenie protez acetalowych jest bardziej komfortowe w porównaniu z protezami akrylowymi. Jest odporna na zginanie, a także jest lekka, elastyczna, ma dobrą przyczepność oraz nie uczula.


Proteza acetalowa (szkieletowa) wykonana jest z termoplastycznego tworzywa, czyli acetylu. Główną jej wadą jest jej cena. Protezy tworzone są z akrylu oraz metalu. Mimo niskiej zawartości akrylu, osobom uczulonym na ten materiał, może zostać zaproponowana proteza szkieletowa acetalowa.


W kolejnym etapie pacjent otrzyma gotową pracę oraz zostanie poinstruowany o jej zakładaniu i zdejmowaniu na noc.

Cena od 9zł Zapytaj o raty. Pacjenci pytają, ile kosztuje proteza zębowa? Przede wszystkim szkielet protezy.


W odróżnieniu od nich wykonane są z nowego tworzywa stosowanego w stomatologii - acetalu. Acetal jest to materiał termoplastyczny o wysokiej homogenności, odporny na zginanie i łamanie. Stosuje się je w przypadku, gdy pacjent zachował część własnego uzębienia – są osadzane na innych zębach za pomocą jednego z dostępnych systemów mocowań.


Akryl to właściwa część protezy, z metalu zaś wykonane są klamry ją utrzymujące. Zobacz, jakie mają właściwości i zastosowanie poszczególne protezy szkieletowe: na zatrzaskach, na zasuwach, teleskopowa, klamrowa, acetalowa. Czym jest proteza szkieletowa acetalowa ? Protezę szkieletową acetalową wybiera się, jeśli zastosowane klamry czy wypustki znajdują się w widocznych miejscach.


Wówczas, aby zapewnić estetyczny wyglą protetyk stosuje klamry acetalowe, czyli w kolorze zbliżonym do koloru zęba. Witam otóż miesiące temu zamówiłam protezę acetalową, zapłaciłam tysiące złotych za górną i dolną. Od początku dolna proteza była za luźna , nie schodzi z jednej strony ,całkiem do dołu, gdy jedzenie. Oznacza to, że pacjent wyjmuje ją z jamy ustnej.


Nie montujemy, ani nie cementujemy jej na stałe. Ze względu na obecność specjalnych podparć proteza szkieletowa dolna i górna nie osiadają na śluzówce.

Ceny będą różnić się w zależności od miasta, w którym jest gabinet. Zdarzają się też duże różnice w cennikach. W przeciwieństwie do protez osiadających akrylowych proteza szkieletowa nie osiada na błonie śluzowej (nie uciska kości). Protezę tą można jednak wykonać tylko przy częściowych brakach zębowych (nie można jej wykonać przy bezzębiu całkowitym). Wykonuje się je z acetalu, który jest materiałem sprężystym o dużej wytrzymałości mechanicznej.


W przypadku protez akrylowych są o wiele lepszym rozwiązaniem. Niewątpliwym plusem protez szkieletowych w porównaniu do protez akrylowych osiadających jest brak nacisku na błonę śluzową. Komfort użytkowania protez szkieletowych jest o wiele wyższy niż.


Wykonujemy je w przypadku zbyt rozległych braków, braków skrzydłowych lub przy przeciwwskazaniach względnych np. O wiele bardziej nowoczesna od protezy akrylowej jest proteza szkieletowa. Można ją jednak zastosować jedynie wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią liczbę zębów własnych. Opiera się ona zarówno na zachowanych zębach, jak i błonach śluzowych jamy ustnej, dzięki czemu trzyma się lepiej niż proteza.


Pomimo niezbyt ciekawego wyglądu na pierwszy rzut oka, proteza ta jest bardzo wygodna, a przede wszystkim pacjenci bardzo szybko się do niej przyzwyczajają! Czy proteza szkieletowa jest estetyczna? Sam szkielet może być zrobiony z chromu, kobaltu, molibdenu, złota, platyny lub tytanu.


Proteza zębów podtrzymywana jest za pomocą klamer, które zapobiegają jej przesuwaniu w trakcie jedzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty