poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Obumieranie komórek w mózgu

Nazwa „szare komórki” pochodzi od szarej substancji, tzw. W mózgu istota szara mieści się na zewnątrz istoty białej i zbudowana jest z ciał komórek nerwowych (neuronów), tworzących korę mózgu i móżdżku. Sen pozwala na regeneracje całego organizmu. Co się dzieje, kiedy brakuje nam czasu na sen?


Ostatnie badania potwierdzają zlokalizowania w mózgu neuronów energii nazywanych pniem jądra mózgu.

Niedobór snu doprowadza do obumierania komórek produkujących energię. Dlatego, odczuwamy spadek energii po zerwanej nocy. Najpoważniejszą przyczyną obumierania tkanki mózgowej jest nadmiar naładowanych cząsteczek wapnia, które pojawiają się komórkach w wyniku niedotlenienia mózgu.


Eksperci przewidują, że. Kora mózgowa może zanikać także w wyniku ostrego zapalenia mózgu, kiły mózgowo-rdzeniowej (zakażenie mózgu lub rdzenia kręgowego bakteriami o nazwie krętek blady) oraz w przebiegu AIDS (zespół nabytego niedoboru odpornościowego). Utrata komórek wpłynęła też na ogólne funkcjonowanie mózgu, który stopniowo tracił swoją integralność.


Badania wskazuje, że codzienne picie może być bardziej szkodliwe dla mózgu. Jak dotąd nie znaleziono skutecznego lekarstwa leczącego przyczyny.

Neurony te w prawidłowych warunkach wydzielają dopaminę, przekaźnik chemiczny odpowiedzialny za transmisję sygnałów pomiędzy istotą czarną, a ciałem prążkowanym w kresomózgowiu. Powoduje ona obumieranie komórek (neuronów) w niektórych częściach mózgu: jądrze ogoniastym i skorupie oraz w miarę rozwoju choroby w korze mózgowej. Jądro ogoniaste i skorupa powiązane są z wieloma innymi rejonami mózgu i pomagają w kontrolowaniu ruchów ciała, emocji, myślenia oraz w postrzeganiu świata. W czasie 5-sekund od ustania krążenia następuje utrata przytomności, następnie ustaje oddychanie i rozpoczyna się nieodwracalne obumieranie komórek mózgu. Już około 4-minutowa przerwa w dopływie krwi do mózgu może spowodować nieodwracalne zmiany w jego strukturze.


Wówczas mamy do czynienia z przejściowym niedokrwieniem mózgu. Jeśli jednak tak się nie dzieje, to długotrwały niedostatek tlenu odpowiada za obumieranie komórek nerwowych. Efektem tego fragmenty mózgu ulegają uszkodzeniu.


Niedokrwienie mózgu najczęściej spotykane jest u osób dorosłych - powyżej roku życia. Podobnie jak w przypadku Alzheimera nie znaleziono skutecznego lekarstwa leczącego przyczyny choroby, leczenie polega głównie na łagodzeniu jej objawów. Jeśli mamy zatem długo o czymś pamiętać, niezbędna jest współpraca i zgranie wielu komórek nerwowych w mózgu. Teraz naukowcy pracują nad tym, by wiedzę tę wykorzystać w praktyce. Ostatnio mam złe samopoczucie, nie mogę się na niczym skupić, boli mnie głowa.


TK głowy niczego nie wykazało. Czy komórki w mózgu obumierają? W jaki sposób można to sprawdzić?

Jakie dolegliwości towarzyszą temu? Objawy obumierania komórek mózgowych. Nasz mózg posiada taką samą skalę skomplikowania i możliwości przetwarzania zawartą w … jednej komórce.


W czasie, kiedy czytasz ten tekst w ciągu każdej sekundy w mózgu umiera ok. I to wszystko dzieje się „samo”, bez jakiejkolwiek kontroli z Twojej strony. W miarę obumierania komórek mózgu, osoby z chorobą Huntingtona tracą możliwość kontrolowania ruchów i emocji, przypominania sobie ostatnich zdarzeń oraz podejmowania decyzji. Choroba prowadzi do niepełnosprawności i śmierci. Niszczenie mitochondriów w komórkach mózgowych jest główną przyczyną wszystkich zaburzeń neurodegeneracyjnych (chorób zwyrodnienia układu nerwowego), od choroby Parkinsona do demencji.


Prion to białkowa cząsteczka infekcyjna, która powoduje obumieranie komórek mózgu, wywołując choroby, m. Skutkuje to otępieniem i mimowolnymi ruchami. Procesy zachodzące w mózgu są widoczne i mają charakterystyczny obraz w EEG, czyli badaniu bioelektrycznej czynności mózgu przez. Aminokwas o nazwie TAURYNA odgrywa ważną rolę w tworzeniu nowych komórek mózgu.


Naukowcy odkryli, że tauryna przyczynia się do wzrostu komórek mózgu poprzez aktywację „uśpionych” komórek macierzystych. Tauryna zwiększa także czas przeżycia nowych neuronów, co również prowadzi do wzrostu komórek mózgu u dorosłego człowieka. Jej konsekwencją jest obumieranie komórek w poszczególnych częściach mózgu. Dotyczy głównie obumierania w obszarze jądra ogoniastego oraz skorupie a także korze mózgowej. Za chorobę Huntingtona odpowiedzialny jest wadliwy gen umiejscowiony na chromosomie 4. Przyczyny choroby Huntingtona.


Portugalscy naukowcy po raz pierwszy wykazali, że obumieranie komórek nerwowych w przypadku choroby Alzheimera jest po części reakcją obronną organizmu na rosnącą liczbę nieprawidłowo funkcjonujących neuronów. Ten sam mechanizm pozwala mózgowi walczyć ze starością, przedłużając. W tym okresie mamy do czynienia ze zmniejszeniem się przepływu krwi w mózgu, mamy też do czynienia ze spadkiem wchłaniania glukozy oraz tlenu. Portal medyczny przeznaczony dla lekarzy neurologów, pacjentów i ich rodzin.


Główne działy serwisu: bóle kręgosłupa, choroba. Rozpoznanie śmierci mózgu pozwala na zaprzestanie dalszego, niecelowego leczenia oraz na pobranie ze zwłok narządów do celów transplantacyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty