piątek, 7 kwietnia 2017

Endoprotezoplastyka biodra

Najczęstszym wskazaniem do zabiegu jest koksartroza (choroba zwyrodnieniowa), która może. Nowoczesne i specjalistyczne leczenie, rehabilitacja. Istotną rolę w ochronie operowanego biodra spełniać mogą także nawet tak proste środki pomocnicze, jak szczypce służące do podnoszenia. Narażanie biodra na urazy czy intensywne obciążenia na przykład udział w długich dystansach biegowych, wspinaczka czy sporty kontaktowe muszą być na pewno ograniczone.


Pacjenci z protezami biodra z powodzeniem jeżdżą na nartach, pływają, tań cz ą, chodzą po górach. Po zabiegu pacjent musi też zwrócić uwagę, by nie układać.

Typowa całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest zabiegiem stosowanym w leczeniu zmian zwyrodnieniowych. Jej celem jest usunięcie dwóch zniszczonych elementów stawu biodrowego – panewki stawowej i głowy kości udowej – oraz ich wymiana na gładkie implanty, tworzące łącznie protezę. Wymiana stawu biodrowego (endoprotezoplastyka) Wymiana stawu biodrowego.


Wszczepienie protezy stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Innym wskazaniem do wstawienia endoprotezy stawu biodrowego może być reumatoidalne zapalenie stawów. Z kolei silne przeciążenie stawu w czasie aktywności fizycznej albo znaczny uraz także grozi zwyrodnieniem. Warto wybrać się do lekarza już wtedy, gdy ból biodra pojawia się i znika (np. po nocnym wypoczynku). Według WHO zabieg wszczepienia endoprotezy biodra to jedna z procedur chirurgicznych o najwyższej skuteczności, jeśli chodzi o poprawę funkcji i zniesienie bólu.


Kiedy zawodzi leczenie nieoperacyjne choroby zwyrodnieniowej biodra, narasta ból, sztywność stawu i trudności w poruszaniu się, lekarz może.

Endoprotezoplastyka biodra. Dowiedz się więcej o możliwościach, jakie daje endoprotezoplastyka stawu biodrowego. W Rehasport Clinic wykonujemy również zabiegi operacyjne wymiany endoprotez.


Proteza biodra i wymiana stawu biodrowego. Zwyrodnienie stawu biodrowego jest przyczyną przewlekłego bólu i znacznego ograniczenia sprawności ruchowej. CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWU BIODROWEGO Najczęstszym problemem zdrowotnym biodra jest jego zwyrodnienie.


W jedynym i drugim przypadku rozwiązaniem, często ratującym życie, jest endoprotezoplastyka biodra. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (koksatroza) to stopniowa destrukcja chrząstki stawowej, warstwy podchrzęstnej kości, torebki stawowej i innych tkanek tworzących staw. Tak, jest to zabieg coraz częściej stosowany. Operacje wykonywane są w CKR w Oddziale Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa przez doświadczonych chirurgów z użyciem nowoczesnego sprzętu i materiałów najwyższej jakości.


Najogólniej mówiąc zabieg ten polega na zastąpieniu zużytego stawu biodrowego endoprotezą. Już po dniach stawałem przy balkoniku, a po miesiącach rehabilitacji wróciłem do pracy w szpitalu. Mam zakodowane ograniczenia, jakie niesie ze sobą sztuczne biodro, np. Nowe biodro spisuje się tak dobrze, że zapominam o nim, co czasem jest powodem zabawnych zdarzeń.


Czy wstawienie sztucznego biodra jest trudną operacją? Celem wszczepienia endoprotezy jest ulga w dolegliwościach bólowych oraz poprawa zakresu ruchu, co pozytywnie wpływa na jakość życia osób z ostatnim stopniem zmian zwyrodnieniowych biodra. Objawy te są spowodowane zniszczeniem powierzchni stawowych tworzących staw biodrowy, a zniszczenie to może mieć bardzo różną etiologię.


Zdarza się, że złamanie bliższej części kości udowej jest wskazaniem do pilnej operacji – w takich sytuacjach endoprotezoplastyka stawu biodrowego wykonywana jest niezwłocznie.

Istnieje wiele różnych modeli i typów endoprotez charakteryzujących się rozmaitą budową, kształtem, czy też materiałami z jakich zostały wykonane. Do zabiegu endoprotezoplastyki biodra kwalifikuje ortopeda. W czasie wizyty kwalifikacyjnej lekarz zbierze wywiad oraz przeprowadzi badanie lekarskie. Pomocne mogą być wykonane już wcześniej badania obrazowe. Prosimy o zabranie wszystkich badań tj.


Rtg, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Objawia się najczęściej uczuciem przeskoczenia i bólem okolicy biodra. Wymaga nastawienia, najczęściej w znieczuleniu w warunkach szpitalnych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym i trwa około godzin.


W celu odzyskania sprawności po wszczepieniu endoprotezy biodra należy dbać o aktywność. Także: alloplastyka, endoplastyka. Zabieg endoprotezoplastyki jest stosowany w leczeniu zmian zwyrodnieniowych oraz w wielu urazach (złamania szyjki kości udowej, złamania w okolicy krętarza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty