Witam, czy orientujecie się czy jest możliwość leczenia ortodontycznego dziecka z NFZ, czyli nie prywatnie. Mam córki bliźniaczki i każda z nich wkrótce będzie potrzebowała aparatu a niestety nie będę w stanie zapłacic za nie. Leczenie aparatem ortodontycznym “na NFZ” - będą zmiany.
Przygotowywana propozycja ekspertów zakłada wprowadzenie elementów aparatów stałych do leczenia refundowanego w przypadku grupy pacjentów z bezwzględnymi wskazaniami do leczenia ortodontycznego. Aparat ruchomy jednoszczękowy (fot. W. Bereziewicz).
Ortodoncja zaliczana jest jednym z działów stomatologii, a specjaliści tej dziedziny zajmują się przede wszystkim korygowaniem wad zgryzu. Całkiem niedawno z leczenia ortodontycznego korzystali głównie pacjenci pediatryczni, obecnie coraz częściej aparaty ortodontyczne można zauważyć. Narodowy Fundusz Zdrowia z okazji Dnia Dziecka przypomina na jakich zasadach dzieci mogą korzystać z leczenia w ramach publicznych środków. Aparat ortodontyczny ruchomy do roku życia jest bezpłatny i placówki nie mogą pobierać za niego żadnych opłat ani dopłat.
NFZ nie refunduje aparatów stałych. Ja córkę zapisałam do ortodonty jak miała lata przez pierwsze lata chodziliśmy na wizyty bez aparatu ( bo tu nigdzie nie jest napisane ale na aparat z NFZ czeka się lata) ale nie był to stracony czas bo Pani pilowala ząbki wyrastające itp. Jak córka już skończyła lat odebralysmy aparat ortodontyczny.
Wady zgryzu, występujące dosyć często w wieku rozwojowym u dzieci i młodzieży, są leczone w ramach gwarantowanych świadczeń stomatologicznych do 13-go roku życia łącznie z zastosowaniem aparatu ruchomego. Raz w roku zapewniona jest także bezpłatna naprawa aparatu. Witam, z tego co mi wiadomo to niestety ale tylko na wady z rozszczepami są dofinansowania. Jeżeli chodzi o leczenie progenii to leczenie ortodontyczne jest płatne, a chirurgiczne może być w ramach NFZ.
Przy samym zakładaniu nie boli , lecz może zacząć po jakieś godzinie od założenia , moze cie bolec 2-dni. NFZ oferuje ruchome aparaty, za darmo, które robione są za wcześnie, a wtedy kiedy naprawdę są potrzebne przestaje leczenie refundować. W ramach NFZ w naszym gabinecie ortodontyczny, świadczymy leczenie ortodontyczne dzieci i młodzieży do trzynastego roku życia. Przyjmujemy do leczenia ortodontycznego dzieci i młodzież ubezpieczone w NFZ.
Oferujemy naszym pacjentom leczenie ortodontyczne dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Leczymy zarówno dzieci jak i dorosłych. Trzy rzeszowskie gabinety ortodontyczne podpisały dotychczas umowę z NFZ na przyszły rok. Chętnych na refundowane leczenie nie brakuje, bo prostowanie zębów prywatnie kosztuje kilka tysięcy złotych.
W ubiegłym roku na kontrakty zdecydowały się trzy gabinety ortodontyczne z Rzeszowa. Jeśli chodzi o aparaty ortodontyczne na NFZ można zainteresować się refundacją w przypadku określonych chorób towarzyszących, jak np. Część gabinetów aktualnie oferuje aparat ortodontyczny na raty, tak jak i wiele innych.
Czy aparat ortodontyczny może być sfinansowany przez NFZ?
NFZ finansuje leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego do 12. Nie refunduje natomiast aparatów stałych. Dlatego warto poszukać i znaleźć miejsce, gdzie jest łatwiej się dostać.
Nie wszędzie kolejki są takie same. Rodzice mają prawo do wyboru spośród wszystkich gabinetów ortodontycznych w województwie, które mają z nami podpisane umowy. Jeśli więc już jako dorośli myślimy o poprawie zgryzu, musimy liczyć się z nie lada wydatkami.
Mimo wszystko chętnych nie brakuje. Aparaty stałe nie są refundowane przez NFZ. U dzieci z rozszczepami, wadami rozwojowymi w obrębie twarzoczaszki, zespołem Downa czy porażeniem mózgowym, leczenie ortodontyczne, wszystkimi typami aparatów, finansowane jest z budżetu państwa do roku życia. Lista chorób i wad podlega jednak corocznej weryfikacji i może ulec zmianie.
Nie ma możliwości aby dorosły nosił aparat na zęby z NFZ-tu. Ze względu na bardzo długi czas (nawet do lat) oczekiwania na aparat na zęby ze środków NFZ rodzice zapisują dzieci do ortodontów dużo wcześniej. Muszę założyć aparat ortodontyczny,ale jak zobaczyłam ceny to mi się odechciało. Zastanawiam się czy nie są refundowane z NFZ.
Znieczulenie jest refundowane w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi. W ramach świadczeń gwarantowanych pacjentom ubezpieczonym w NFZ przysługują ponadto:. Gabinety stomatologiczne udzielają świadczeń w ramach umów z NFZ w dni powszednie, zgodnie z harmonogramem pracy.
Pacjentowi, który zgłasza się z bólem, świadczenie gwarantowane udzielane jest w dniu zgłoszenia. Pogotowie stomatologiczne (stomatologiczna pomoc doraźna) Stomatologiczna pomoc doraźna dotyczy przypadków nagłych. Niestety, ale nawet przy refundacji aparatu ortodontycznego dla dziecka nie poszalejemy.
Wiele osób w wyniku wypadku czy choroby musi zaopatrzyć się w sprzęt ortopedyczny lub w środki pomocnicze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.