środa, 9 listopada 2016

Szkieletowa proteza

Komfort użytkowania protez szkieletowych jest o wiele wyższy niż niż protez akrylowych, ale nie taki, jak koron czy mostów. Ceny będą różnić się w zależności od miasta, w którym jest gabinet. Zdarzają się też duże różnice w cennikach. Chronią układ stomatognatyczny przed zniszczeniem i właściwie rozkładają siły zgryzowe na podłożu.


Cena od 9zł Zapytaj o raty.

Ile kosztuje proteza szkieletowa? Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie refunduje tego typu uzupełnień. Mocuje się ją na specjalnych klamrach, które gwarantują stabilność oraz uniemożliwiają poruszanie pozostałych zębów. Oznacza to, że pacjent wyjmuje ją z jamy ustnej.


Nie montujemy, ani nie cementujemy jej na stałe. W przeciwieństwie do protez osiadających akrylowych proteza szkieletowa nie osiada na błonie śluzowej (nie uciska kości). Pozostałe zęby filarowe,na których będą się opierały klamry muszą być solidne (długi korzeń,nie zniszczona korona).

Jak wygląda proteza szkieletowa? O wiele bardziej nowoczesna od protezy akrylowej jest proteza szkieletowa. Można ją jednak zastosować jedynie wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią liczbę zębów własnych. Opiera się ona zarówno na zachowanych zębach, jak i błonach śluzowych jamy ustnej, dzięki czemu trzyma się lepiej niż proteza.


Pomimo niezbyt ciekawego wyglądu na pierwszy rzut oka, proteza ta jest bardzo wygodna, a przede wszystkim pacjenci bardzo szybko się do niej przyzwyczajają! Czy proteza szkieletowa jest estetyczna? Jest on odlewany w całości w jednym kawałku dzięki czemu proteza ma odpowiednią sztywność i sprężystość.


Najpopularniejszą protezą na zęby (maskującą braki w uzębieniu) jest proteza akrylowa, często zastępowana droższymi protezami szkieletowymi z metalu o znacznej wytrzymałości. Są one jednak sztywne, podrażniają dziąsła i śluzówkę jamy ustnej. Alternatywę stanowi proteza szkieletowa acetalowa z two. Są to protezy metalowo-akrylowe.


Takie rozwiązanie gwarantuje też przyspieszenie procesu adaptacyjnego. Podczas jedzenia i mówienia, proteza szkieletowa wywołuje odczucia zbliżone do naturalnych, łatwiej więc ją zaakceptować i się do niej przyzwyczaić. Jest jednak dużo droższa niż proteza akrylowa. Jej cechą charakterystyczną jest to, że opiera się na zębach a nie tylko na błonie śluzowej (jak poprzednie rodzaje).


Jedne są całościowe (odtwarzają brak całego uzębienia), inne z kolei, określane jako częściowe, mają za zadanie uzupełnić brak tylko kilku zębów.

Proteza protezie jest jednak nierówna. Występują różne rodzaje protez szkieletowych. Do najczęściej stosowanych należą protezy szkieletowe metalowo-akrylowe, które mocowane są do szczęki za pomocą klamer (czasem zamiast nich używa się zapinek, zatrzasków lub teleskopów, jednak wówczas należy okoronować prawdziwe zęby). Niekiedy protezy takie mogą być stosowane do unieruchomienia rozchwianych zębów, przedłużając ich żywotność w jamie ustnej.


Decyzję o tym, jaki rodzaj protezy będzie najlepszy, podejmujemy wspólnie. Dlatego pierwszym etapem jest wywiad i badanie, a następnie rozpoznanie Państwa oczekiwań. Dobór materiału na protezę jest kwestią indywidualną: coś, co u jednej osoby będzie najlepszym wyjściem.


To tańsza alternatywa protezy szkieletowej. Ze względu na swoją budowę traktowana jest przez specjalistów jako uzupełnienie docelowe. Jednak ma swoje wady, ponieważ oddziałuje na całą śluzówkę – podniebienie jest całkowicie zakryte płytą protezy. W konsekwencji może przyczynić się to do zaniku wyrostka zębodołowego, a noszenie. Tak jak protezy nieosiadające zaopatrzone są one w klamry, lecz nie posiadają podparć.


Dodatkowo konstrukcja klamer jest zupełnie inna. W protezach szkieletowych klamry są modelowane z wosku na modelu zębów pacjenta, a następnie odlewane w celu zapewnienia idealnego dopasowania. Siły żucia skierowane na zęby, dzięki cierniom, proteza nie osiada, co zapobiega odleżynom na błonie śluzowej. Możliwość dostawienia zęba do protezy szkieletowej. Gwarantujemy wysoką jakość naszych protez szkieletowych.


Możemy je wykonywać, gdy pacjent posiada co najmniej kilka własnych zębów, na których mogłyby opierać się klamry utrzymujące mocną protezę. Jako proteza nieosiadająca, podparta na zębach zachowanych nie powoduje destrukcji błony śluzowej jamy ustnej i stabilnie trzyma się w jamie ustnej. Siła nacisku na protezę jest bardzo precyzyjnie rozłożona na całą szczękę. Składa się z metalowego członu i akrylowych części.


Kiedy wybrać protezę szkieletową? Dają doskonały efekt kosmetyczny, gdyż są zupełnie niewidoczne. Metalowe klamry utrzymujące protezy zastępuje się zatrzaskami, teleskopami czy zasuwami. Rozwiązanie takie jest droższe, bo konieczne jest wówczas okoronowanie własnych zębów chorego.


Wyróżniamy protezy na zatrzaskach najczęściej kulkowych, zasuwach, teleskopach oraz ryglach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty