Jutro mam wizytę u ortodonty. Co robi ortodonta na pierwszej wizycie? Dentystka powiedziała że najprawdopodobniej będę miała aparat tylko na górę.
Na dole nie mogę jeszcze mieć ponieważ nie mam wszystkich stałych zębów. Jak byłam mała bałam się dentystów i miałam bardzo zniszczone zęby. Do gabinetu ortodontycznego można się udać już z 3-latkiem.
Dziecko w tym wieku z reguły posiada już pełne uzębienie mleczne. Kolejne konsultacje ortodontyczne zalecane są w wieku 7–lat (pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe), a następne w wieku 10–lat. Refundowany aparat na zęby (ruchomy, jedno- lub dwuszczękowy) przysługuje wyłącznie dzieciom do 12. Moim zdaniem asystentka skoro coś robi oraz co najważniejsze, ze ortodonta pozwala i zleca jej wykonanie danej czynności to musi posiadac odpowiednią wiedze, umiejetnosci oraz zaufanie, bo żeaden ortodonta nie narazi się na to, aby przez asystentke stracić dobra renome gabinetu. Ortodonta to lekarz zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu i wad szczękowo – twarzowych.
W praktyce bada on więc zarówno rozwój i wzrost zębów oraz szczęk, jak i twarzy, a nawet całej głowy. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie, a następnie leczenie wad zgryzu różnego rodzaju. Nie ma ucieczki przed dentystą, dużo osób o tym wie.
Może i zabrzmi to dla niektórych brutalnie, lecz tak właśnie jest. Trzeba tym bardziej zdawać sobie sprawę z tego, czym zajmuje się dentysta, co robi stomatolog, a co ortodonta, jakie są różnice pomiędzy nimi? Podczas kontroli Twój ortodonta wymieni łuki oraz ligatury aparatu. Jeżeli w trakcie Twojego leczenia wystąpi potrzeba dłuższego wyjazdu za granicę lub pojawi się inne leczenie, istnieje możliwość wydłużenia okresu pomiędzy wizytami kontrolnymi.
Pamiętaj jednak, aby uprzedzić o tym swojego ortodontę na poprzedzającej wizycie. Po co wlaściwie robione sa wyciski przed leczeniem ortodontycznym? Ortodonta pomaga nawet osobom, które utraciły już zęby i ubytki zamierzają uzupełnić za pomocą implantów, w przypadkach kiedy nie jest to od razu możliwe, z powodu braku miejsca (zęby sąsiadujące przechyliły się w kierunku ubytku). Błędnym jest założenie, że terapia ortodontyczna ma na celu jedynie poprawę estetyki twarzy.
W końcu poszłam do ortodontki i założyła mi kryształowy który jest prawie niewidoczny ;-). Teraz naprawdę nie ma co się wstydzić noszenia aparatów bo są ich różne możliwości. Grunt to tylko trafić właśnie na dobrego i rozgarniętego ortodontę jak ja u siebie w Dąbrowie Górniczej na doktor Maruszewską.
Do ortodonty należy pójść, gdy dziecko skończy lat. Warto rozpocząć leczenie już u małego dziecka, ponieważ u osoby dorosłej korekta zgryzu trwa dłużej. Ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu, a więc zakładaniem aparatów stałych i zdejmowanych. Czy do ortodonty potrzebne jest skierowanie?
Część osób kojarzy aparaty przede wszystkim z prostowaniem zębów u dzieci, ale jest to pogląd zdecydowanie zawężony. Wadę zgryzu naprawić można w każdym niemal wieku, a nawet jest to wskazane.
Krzywe zęby powodują nie tylko defekt kosmetyczny, ale też problemy natury zdrowotnej (na przykład ścieranie się zębów). Bardzo wiele zależy od tego jak zachowuje się w kontakcie z leczonymi osobami ortodonta co robi, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania, zapewnić komfort psychiczny i spokój. Oczywiście bardzo ważne są w tym, co robi ortodonta aparat cena technologia, szybkość pracy i wiele innych czynników. Ale dobry kontakt lekarza z pacjentem. O częstotliwości wizyt zadecyduje nasz Ortodonta.
Wizyty kontrolne u ortodonty odbywają się z różną częstotliwością w zależności od zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb Pacjenta - dla Pacjentów z aparatami ruchomymi - co 2-miesiące, dla Pacjentów z aparatami stałymi - co 4-tygodni. Do pierwszej wizyty u ortodonty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy zrobić to, co robimy zawsze, kiedy odwiedzamy stomatologa, czyli starannie umyć zęby. Kiedy odwiedzamy po raz pierwszy ortodontę (pierwsza wizyta), nasze zęby nie muszą być wyleczone, natomiast będą musiały być wyleczone przed założeniem aparatu ortodontycznego.
Poniedziałkowy poranek to dobry moment, by powiedzieć kilka słów o wyciskach – nie o dawaniu wycisku, ale o wykonaniu wycisku … ortodontycznego. Ortodonta musi wykonać szereg pomiarów, które stanowią podstawę jego opinii na temat stanu zgryzu pacjenta. Zamek robi różnicę, czyli o właściwościach aparatów ligaturowanych i samoligaturujących.
To, co odróżnia z kolei aparat samoligaturujący, to fakt,. W czasie wizyty ortodonta sprawdza postępy leczenia i ustawia nacisk metalowej linki na zęby, od którego zależy ich przesuwanie się we właściwym kierunku. Zaniedbanie tego obowiązku może zniweczyć efekt dotychczasowego leczenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.