wtorek, 29 listopada 2016

Układ krążenia funkcje

Układ krwionośny (krążenia) - budowa i praca serca. Serce to główny narząd układu krwionośnego, odgrywający rolę pompy, bezustannie przetaczającej krew w organizmie. Szacuje się, że średnio w ciągu minuty przepływa przez nie około litrów krwi, czyli dokładnie tyle, ile znajduje się w całym naszym ciele.


Można po raz kolejny zauważyć, że budowa najważniejszego narządu, odpowiedzialnego za funkcje układu krwionośnego pozostaje w bezpośredniej zależności z tymi oto głównymi zadaniami. Zadaniami naszego układu krążenia jest transportowanie gazów oddechowych, rozprowadzanie. Na układ krążenia człowieka składają się: układ krwionośny oraz układ limfatyczny.

Zobacz, jak wygląda budowa układu krążenia, poznaj funkcje układu krwionośnego oraz funkcje układu limfatycznego. Nasz układ krążenia jest zamknięty tzn. Dostarcza on tkankom tlenu i substancji. Składa się z pompy krwi – serca oraz naczyń krwionośnych, które można podzielić na tętnice, żyły oraz naczynia włosowate. Działanie i funkcje układu krwionośnego.


Tętnice odprowadzają krew z serca, natomiast żyły prowadzą ją z powrotem. Ciśnienie panujące w układzie krążenia jest różne, w zależności od położenia konkretnego odcinka i jego odległości od serca. Podczas dużego wysiłku fizycznego w organizmie człowieka naczynia krwionośne miejscowo się rozszerzają i do komórek mięśniowych dopływa większa ilość krwi, transportującej do nich tlen za pośrednictwem krwinek czerwonych (erytrocytów), wyspecjalizowanych w. Układ ten wraz z układem limfatycznym (łac. sistema lyphaticum) tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium).

Krążenie krwi odkrył William Harvey. Ludzkie serce zbudowane jest z dwóch przedsionków i dwóch komór. Budowa tych naczyń różni się. Serce ma kształt stożka i wielkość zaciśniętej pięści. Mieści się w śródpiersiu, za mostkiem, a jego koniuszek skierowany jest lekko w lewo.


Jest to układ zamknięty. Nazywany jest także układem krążenia. Krew krąży naczyniami krwionośnymi.


Toteż układ krążenia i krew rozwijają sie w ścisłym związku z układem oddychania, bowiem ich funkcje w dostarczaniu tlenu do tkanek i wydalaniu dwutlenku węgla są ogniwami tego samego procesu. Rozwój ten łączy się oczywiście z kształtowaniem sie układu pokarmowego i zmianami przemiany materii, gospodarka wodną itp. Czy układ krążenia krwi,a krwionośny to to samo? To ona przenosi tlen do wszystkich tkanek, krąży po całym organizmie, zawsze jest w ruchu.


Najpierw serce pompuje krew, następnie naczynia krwionośne przenoszą ja. Krew jest płynem, który daje nam życie. Pomimo, iż w sercu znajduje się duża ilość natlenionej i bogatej w substancje odżywcze krwi, to posiada ono własny układ przewodzący krew. Jego rola jest odżywianie, oczyszczanie i dotlenianie mięśnia sercowego. Ogólna budowa i rola układu krwionośnego.


Do układu krwionośnego zaliczamy serce spełniające funkcję pompy oraz naczynia krwionośne: tętnice, żyły, naczynia włosowate. W naczyniach krwionośnych płynie krew wprowadzona w ruch za pomocą skurczów serca.

Jakie jeszcze są funkcje układu krwionośnego? Co to jest układ krwionośny? Jego centralnym punktem jest serce połączone z siecią naczyń krwionośnych. Dzięki nim krew ma szansę dotrzeć do wszystkich komórek. Cały ten układ przewodzący serca tworzą zmodyfikowane włókna mięśniowe – mięśnia sercowego.


Niewydolność krążenia to stan, w którym do narządów dociera niewystarczająca ilość krwi zaopatrzonej w tlen. Choroby układu krążenia – schorzenia narządów i tkanek układu krążenia, w szczególności serca, tętnic i żył, nazywane również chorobami układu sercowo-naczyniowego. Historycznie ich rozpoznawaniem i leczeniem zajmowała się interna. Obecnie są domeną kardiologii, natomiast leczeniem operacyjnym zajmują się chirurgia naczyniowa, kardiologia inwazyjna oraz kardiochirurgia.


Puls Życia - klasa Małgorzata Jefimow Nowa Era. Pamiętajcie, że materiały dostarczone przez serwis Opracowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty