wtorek, 4 sierpnia 2015

Układ wydzielniczy

Wraz z układem nerwowym i regulacją na poziomie tkankowym. Jego najważniejszymi narządami są dwie niewielkie nerki. Nerki są parzystymi narządami położonymi w tylnej części jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa. Otoczone są łącznotkankową torebką, która chroni je pr.


Współdziała też w utrzymaniu odpowiedniej ilości składników mineralnych, których nadmiar lub niedobór w organizmie może powodować choroby.

Funkcjonowanie układu wydalniczego pozwala równocześnie utrzymać stały, prawidłowy skład płynów ustrojowych, właściwe ciśnienie osmotyczne, równowagę jonową i kwasowo-zasadową. Ponadto nerki biorą udział w regulacji ciśnienia krwi i produkcji czerwonych krwinek. W obrębie układu dokrewnego występują wysoko wyspecjalizowane narządy, a uwalniane przez nie hormony regulują czynność niektórych docelowych narządów, gdzie biorą udział w metabolizmie, procesach wzrostu, regeneracji czy dojrzewaniu i zachowaniu gatu. NERKI – przypominają kształtem powiększone ziarna fasoli. Znajdują się po obu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i wątrobą (lewa nerka jest nieco wyżej niż prawa).


DIY how to kill crabgrass. My crabgrass is not dying. How to prevent and control crabgrass - Duration: 10:53.

Skład: nerki, moczowody, pęcherz mocz i cewka. Nerki: kształt powiększone ziarno fasoli, lewa nieco wyżej niż prawa, leży za żołądkiem i wątrobą, z każdej wychodzi jeden moczowó z każdą są związane dwa duże naczynia krwionośne: tętnica i żyła nerkowa, do górnej części przylegają gruczoły. UKŁAD MOCZOWY CZŁOWIEKA (nerka - nefron) kora rdzeń nefron nefron żyła tętnica przewód zbiorczy przewód brodawkowy Nefron jest ślepo zakończonym kanalikiem, którego ściany są zbudowane z komórek nabłonkowych.


Rozróżnia się: układ wydalniczy bezkręgowców;. Zbudowany z narządów wydalniczych. Treść udostępniana na licencji CC BY-SA 3. Główne narządy wydalnicze to dwie nerki, od każdej z nich odchodzi moczowód. Oba moczowody uchodzą do pęcherza moczowego, zakończonego cewką moczową.


Podstawową jednostką budulcową i czynnościową nerki jest nefron. W kłębuszku nerkowym zachodzi proces filtracji, w kanaliku nerkowym – proces odzyskiwania substancji potrzebnych organizmowi. Odpowiada on, podobnie jak układ nerwowy, za koordynację działania różnych komórek naszego ciała.


Przechodzenie wody z płynu kanalikowego przepływającego wzdłuż kanalika zbiorczego odbywa się przez specyficzne pory wodne zbudowane z białka akwaporyny (AQP2). Gdy jedno z nich zawodzi, organizm nie jest w stanie wydalić moczu, ani pozbyć się szkodliwych substancji. Ich nagromadzenie powoduje zatrucie, którego skutkiem może być niewydolność wielonarządowa i śmierć chorego. UKŁAD MOCZOWY N ie wszystkie substancje dostarczane do organizmu są mu potrzebne, a niektóre mogą stać się dla niego szkodliwe.


U większych przedstawicieli nicieni ma on najczęściej kształt litery H - składa się z dwóch kanałów biegnących w bocznych wałkach hypodermalnych. UKŁAD WYDALNICZY PROTISTY Wydalanie to usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.

Wydaliny białek i kwasów nukleinowych: amoniak (toksyczny, wydalany z dużą ilością wody – organizmy wodne – protesty), mocznik, kwas moczowy (powstałe w wyniku przemian amoniaku). Protisty wydalają całą powierzchnią błony. Wydalanie – usuwanie toksycznych i szkodliwych, zbędnych metabolitów. Wydalanie to: – pozbywanie się CO przez płuca – usuwanie szkodliwych barwników żółciowych (bilirubina, biliwerdyna) wydalane są z kałem przez układ pokarmowy. Najważniejszym zadaniem tego układu jest rozmnażanie, czyli przekazanie genów i zapewnienie ciągłości istnienia swojego gatunku.


Ponieważ układ płciowy jest nierozerwalnie związany z układem wydalniczym, dlatego często te dwa. Ostatni z tej serii będzie niezbyt przyjemny sprawdzian układ wydalniczy, chyba nikt za nim nie przepada. Układ Wydalniczy Człowieka. Po tym przyjdzie czas na naprawdę coś mocnego, a mianowicie Regulacja nerwowo hormonalna sprawdzian puls życia 7. Po tym już taki sprawdzian narządy zmysłów, to “pikuś”.


Budowa układu wydalniczego. Nerki położone są po obydwu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i wątrobą. Lewa nerka znajduje się nieco wyżej niż prawa. Kształtem przypominają powiększone ziarna fasoli. Narządami wykonawczymi tego układu są cewki wydalnicze, zwane też cewkami Malpighiego.


Te cewki są zakończone ślepo, mają kształt rurki, grubości ok. Uchodzą od przedniego odcinka jelita cienkiego. CZYNNOŚĆ NEREK: Utrzymanie homeostazy Regulacja objętości i składu płynu pozakomórkowego.


Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty