czwartek, 20 sierpnia 2015

Czy zęby mogą się przesuwać

Słuchajcie od kilku dni zauważyłam ze zęby mi się strasznie przesuwają,na górze zmieniła całkowice poło. Czy takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu miazgi? Dlaczego synek budzi się w nocy z płaczem? Jakie konsekwencje może mieć niewyleczenie zęba?


Czy ósemki mogą się przesuwać?

Czy po wyrwaniu ósemki wyrwałam również skrzep? Zęby mogą także wędrować w razie, gdy pozostawiliśmy nie uzupełniona lukę po utraconym zębie. Wszystkie zęby mają tendencje do przemieszczania się w kierunku wolnej przestrzeni, więc jeżeli stracimy jakiś ząb, powinniśmy jak najszybciej uzupełnić jego brak.


Noszę aparat od kwietnia, musiałam usunąć czwórki, zęby mi się przesuwają, ale mam takie szpary, kiedy one mogą się przesunąć? I myślicie, że z aparatem na zębach mogę się podobać chłopakom? Przez te szpary, wcale nie mam takiego ładnego uśmiechu.


Niedawno byłam na konsultacji u innego lekarza, u którego chciałam umówić się tylko i wyłącznie na jego usunięcie (ponieważ mam już dosyć bólu, powracających stanów zapalnych, brania antybiotyków). Odmówił, ponieważ po usunięciu mogą przesunąć się inne zęby.

Nie wiem czy jest sens dalej o niego walczyć? Służą one do rozdrabniania i połykania pokarmów. W wielu przypadkach kojarzone są one z silnym bólem, wizytami u stomatologa a nawet zabiegami chirurgicznymi. Powiedział,że wyrwie jedną czwórkę i przesunie zęby lekko w bok,a zarazem się wyprostują. Dlatego nie przesuwa się, nie dostaje się pod nią pokarm i skutecznie zastępuje zdrowy ząb.


Korona może być też założona na implant, jeśli własny ząb został całkowicie utracony. Na implantach zwykle instaluje się korony z porcelany z podbudową z metalu oraz pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu. Do ekstrakcji ósemek dochodzi również ze wskazań ortodontycznych.


Wyrzynające się zęby mądrości mogą bowiem przesuwać pozostałe zęby w szczęce i powodować wady zgryzu, np. Zdarza się również, że ósemka rośnie krzywo lub wrasta w policzek, powodując stan zapalny okolicznych tkanek miękkich. Jak wzmocnić ruszające się zęby? Kiedy za ruszającym się zębem stoi zmiana diety, np. Przeczytaj też artykuł: Rośliny strączkowe w diecie − czy mogą całkowicie zastąpić mięso?


Czy w trakcie leczenia ortodontycznego plomby przesuwają się razem z zębem (i dalej tworzą całość) czy istnieje ryzyko, że mogą stracić z nim łączność, odejdą od zęba? Kiedy więc lepiej wymienić stare plomby na nowe - przed czy po zdjęciu aparatu? Siły jakie generuje aparat na zęby są przenoszone dalej na kość.


Ząb, który pod wpływem aparatu jest przesuwany, napiera na kość i powoduje jej miejscowy zanik.

Jednocześnie w miejscu, z którego ząb się przesuwa, pojawia się nowy proces fizjologiczny jakim jest tworzenie kości. Twój dentysta sprawdzi, czy nic się nie dzieje i czy zęby się nie przesuwają. Niestety, zęby mają tendencję do wracania na swoje dawne miejsce. Dlatego tak ważne jest noszenie aparatu retencyjnego, czyli wyjmowanego.


Tego typu aparat utrwali efekty po zdjęciu stałego. Prawidłowo wyrznięte ósemki to zęby pełnowartościowe. Jeśli dobrze pełnią swą funkcję, należy je zostawić, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się potrzebne.


Mogą się przydać choćby w starszym wieku jako filar protetyczny. Można je także przesuwać ortodontycznie w miejsce utraconego innego trzonowca. Zęby sąsiadujące z ubytkiem mogą zacząć przesuwać się i pochylać, a kształt szczęki zmienia się i przedwcześnie może powodować starczy wygląd.


Implanty minimalizują zanik kości. Czy posiadając „zęby mądrości” stajemy się przepełnieni wiedzą, mądrzejsi? Oczywiście nie #128521; Termin ten, określający zęby „ósemki”, funkcjonuje już od starożytności.


Wiąże się z wiekiem człowieka, w którym owe zęby się pojawiają – ok. Jest to czas zdobywania przez młodych ludzi wiedzy i ugruntowywania jej, stąd nazwa. To zależy rzecz jasna od sytuacji w buzi pacjenta.


Jeśli pacjent posiada wszystkie inne zęby zdrowe a szczególnie ważne są wtedy zęby sąsiednie – szóstka i siódemka – wtedy krzywo rosnąca,kalecząca policzek ósemka jest zbędnym balastem dla pacjenta. Ruszające się zęby najczęściej są objawem parodontozy lub pourazowych zwichnięć czy złamań zębów. W przypadku ruszających się zębów stałych ważną kwestią jest szybka reakcja i zgłoszenie problemu do dentysty, w celu rozpoczęcia właściwego leczenia. Składa się z metalowych pierścieni przyklejanych do zębów trzonowych oraz zamków (małe kosteczki) mocowanych do „frontu” każdego zęba.


Przez zamki przewlekany jest cieniutki drucik, który działa na zęby z określoną siłą, przesuwając je względem siebie lub obracając względem własnej osi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty