Z leczenia refundowanego przez NFZ mogą skorzystać jedynie pacjenci niepełnoletni: taka możliwość dotyczy dzieci mających poniżej lat. Należy również nadmienić, że w ramach świadczeń gwarantowanych pacjent może otrzymać jedynie aparat ruchomy - Fundusz nie finansuje kosztów, związanych ze stosowaniem stałego aparatu. Narodowy Fundusz Zdrowia z okazji Dnia Dziecka przypomina na jakich zasadach dzieci mogą korzystać z leczenia w ramach publicznych środków. Zgłoś dziecko do ubezpieczenia.
Przypominamy, że rodzice podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia swoje dzieci. Może to uczynić oboje rodziców.
Raz w roku zapewniona jest także bezpłatna naprawa aparatu. Aparaty stałe nie są refundowane, muszą być już całkowicie finansowane przez rodzica lub opiekuna. Nie podlegają także darmowej wyminie i naprawie. W innej placówce, podczas pierwszej wizyty, córce wykonano niezbędne zdjęcia rtg, wykonano odcisk ortodontyczny i opracowano plan leczenia. Niestety dla takich pacjentów nie mamy dobrych informacji.
Nie ma możliwości aby dorosły nosił aparat na zęby z. Aparat ruchomy jednoszczękowy (fot. W. Bereziewicz). Przegląd stomatologiczny z instruktażem higieny raz w roku;.
Istnieją dwa główne rodzaje aparatów na zęby - ruchome (refundowane przez NFZ) i stałe, które można założyć tylko prywatnie. Aparaty ruchome dobrze się sprawdzają u dzieci przed okresem dojrzewania, bo w tym czasie zęby są jeszcze na tyle plastyczne, że nie musi na nie działać stała siła. Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono.
Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo. Przygotowywana propozycja ekspertów zakłada wprowadzenie elementów aparatów stałych do leczenia refundowanego w przypadku grupy pacjentów z bezwzględnymi wskazaniami do leczenia ortodontycznego. Leczenie aparatem ortodontycznym “na NFZ” - będą zmiany. NFZ refunduje leczenie kanałowe zębów, ale tylko od trójki do trójki (w sumie 12).
Za inne trzeba zapłacić z własnej kieszeni, ewentualnie wyrwać je na koszt NFZ. Nie dotyczy to kobiet w ciąży i do 42. Ministra Zdrowia są w całości finansowane przez NFZ i nie podlegają współfinansowaniu przez pacjentów.
Każdy zainteresowany wie, jak drogim sprzętem są aparaty słuchowe. Przy zakupie aparatu słuchowego należy jednak pamiętać, że NFZ może nas nieco wspomóc. Gdy wybierzemy kosztujący albo tysiące złotych aparat słuchowy, NFZ zwróci nam 7złotych.
Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta może jednak być większa, jeśli posiada on orzeczenie o niepełnosprawności. Chętnych na leczenie nie brakuje, bo na prywatne prostowanie zębów dziecka trzeba wydać krocie. Ruchomy aparat to wydatek od 5zł do nawet tysiąca.
I to tylko na jeden łuk zębów. Jeszcze więcej, bo nawet tys. Do tego trzeba doliczyć koszty wizyt kontrolnych (od zł wzwyż za jedną). Niemożliwe żebym przez tyg nie widziała, że aparatu nie ma. Tyle, że moja ma aparat retencyjny, gdyby przerwała wkładanie go, to mogłoby pójść na marne dwa lata noszenia aparatu stałego.
U nas na ulotce były ostrzeżenia jakie są najczęściej przyczyny utraty aparatu. Zgubiła aparat na zęby z NFZ - ktoś wie ? Witam, z tego co mi wiadomo to niestety ale tylko na wady z rozszczepami są dofinansowania. Jeżeli chodzi o leczenie progenii to leczenie ortodontyczne jest płatne, a chirurgiczne może być w ramach NFZ.
Na aparat ortodontyczny nigdy nie jest za późno. Dawniej nie przywiązywano większej wagi do tego, c. Aparat ortodontyczny (zdjęcie) Dziewczyna z założonym aparatem Założenie aparatu. Stały nie jest refundowany , tylko ściągany.
Jak myślisz,że to za darmo to idź do ortodonty,przeżyjesz szok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.