piątek, 9 marca 2018

Skoki rozwojowe niemowląt

Patrzysz na swoje niemowlę i nie wiesz, co mu dolega wczoraj był pogodny i roześmiany a dziś nic go nie uspakaja. Być może twoje dziecko weszło właśnie w fazę skoku rozwojowego. Czytając ten tekst dowiesz się w jakich terminach może pojawić się skok rozwojowy u niemowlęcia i dlaczego dziecko jest niespokojne czy marudne, dzięki temu poczujesz się pewnej i nie będziesz się. Skoki rozwojowe u niemowląt.


Okres niemowlęctwa to jedyny taki czas w naszym życiu. Nigdy już człowiek nie doświadczy tak dynamicznego rozwoju.

W okresie pierwszych dwunastu miesięcy dziecko, co chwila nabywa nowe umiejętności, które wywracają do góry nogami jego dotychczasowy świat i sposób jego postrzegania. Co się dzieje, kiedy dziecko przechodzi przez kolejny skok rozwojowy? Każdy skok rozwojowy pojawia się nagle i postępuje bardzo szybko. Prawie zawsze odbywa się on w systemie nerwowym dając dziecku nowe umiejętności. W pierwszym roku życia niemowlaka jest ich aż siedem.


Powodują wzmożoną płaczliwość dziecka, niepokój, rozdrażnienie i problemy ze snem. Sprawdź, kiedy następują skoki rozwojowe u niemowląt i jakie są ich symptomy. Czym są skoki rozwojowe u niemowląt?

Pewna napisała, że cytuję: “jak przychodzi Skok Rozwojowy, to tego Śledzika można sobie wsadzić…”. Ponieważ każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym tempie, opisane tu skoki rozwojowe mogą u dziecka wystąpić nieco później, lub wcześniej i nie należy ich wyczekiwać z zegarkiem w ręku”. Niesamowite jest to, jak różne pod tym względem bywają dzieci, nawet te urodzone z tych. Ponieważ skoki rozwojowe są związane z rozwojem mózgu, dzieci urodzone wcześniej przechodzą je nieco później, a maluchy, które przyszły na świat po terminie, trochę wcześniej, bo przecież ich mózg rozwijał się już w życiu płodowym.


Skok rozwojowy poprzedzają zazwyczaj charakterystyczne zachowania, często określane wspólnym mianem „marudzenia”. Owo marudzenie to znak, że mały człowiek ze wszystkich sił próbuje poradzić sobie z coraz silniej odczuwanym otaczającym go światem i bardzo potrzebuje zrozumienia i wsparcia rodziców. Odpowiednio dzieci urodzone wcześniej przechodzą skok rozwojowy później. Skok rozwojowy niemowląt bardzo często bywa poprzedzony okresem, gdy dziecko staje się płaczliwe, marudne, ma problemy ze snem, nie chce jeść, jest rozdrażnione lub nad wyraz ciche.


Maluch może odczuwać zaniepokojenie i szukać ukojenia w ramionach mamy. To siedem szczególnych momentów, w trakcie których dziecko nabiera nowych umiejętności. Zwykle nie myślimy o skokach rozwojowych zbyt wiele – po prostu cieszymy się, że maleństwo dobrze się rozwija. W ciągu pierwszych miesięcy życia niemowlę rozwija się w niesamowitym tempie.


W tym czasie następuje duża zmiana w jego jeszcze nie w pełni dojrzałym po urodzeniu układzie nerwowym. Warto wiedzieć, jak nowe umiejętności wpływają na twoje dziecko. Dwoje holenderskich lekarzy, Frans Plooj i Hetty van de Rijt określili skoki rozwojowe mianem „tygodni cudów”, i choć z cudami faktycznie ma to wiele wspólnego, samopoczucie Rodziców i Dziecka w tym czasie będzie niestety dalekie od wymarzonego. Sygnałem świadczącym o tym, że doszło u skoku rozwojowego, jest nabycie przez dziecko kilku nowych umiejętności w krótkim czasie.


Nieprzespane noce, zapłakany i marudny Maluszek a do tego zdezorientowani rodzice, którym wydaje się że ich Cudo cofa się w rozwoju, ale po kilku tygodniach okazuje się, że nagle umie dużo więcej.

Wonder weeks zwane przez mojego męża w ramach żartu piekielnymi tygodniami to nic innego, jak właśnie skoki rozwojowe dziecka. Sporo się dzieje fizycznie - co widzimy (ząbkuje, przewraca się z boku na bok, raczkuje, itp.), jak również psychicznie - czego nie widzimy. Każdy przyszły rodzic jest świadomy powagi sytuacji i odpowiedzialności jaka związana jest z opieką nad malutkim, bezbronnym dzieckiem. Każdy z nich przygotowuje się do macierzyństwa i tacierzyństwa w sobie właściwy sposób. No moze mnie z tym slowem wina ponioslo Ale chodze ostatnio zla jak osa - moze jakbym sie wina napila, to bym wrzucila na luz Martwi mnie, ze za jakis czas wracam do pracy, dziecie przejmuje moja siostra, ktora nie daje rady usypiac na rekach.


Nierozerwalnym elementem doświadczenia pierwszych miesięcy rodzicielstwa jest obserwowanie zawrotnego tempa, w jakim rozwija się maluch. Niektóre z tych zmian są tak gwałtowne, że szokują tak rodziców, jak i samo niemowlę, które może być zdezorientowane nieznanymi bodźcami i możliwościami. Skok w około 8-miesiącu życia to duży progres inteligencji dziecka. Obserwując świat, maluch umie przyporządkować przedmioty do kategorii, np.


Dziecko umie rozpoznawać kształty, sygnalizuje też, gdy coś. Niemowlę staje się marudne i jakby cofało się w rozwoju. Sprawdź, jakie skoki przechodzi dziecko w pierwszym i drugim roku życia. Charakterystyczne dla skoku rozwojowego jest pogorszenie się funkcjonowania dziecka pod niemal każdym względedziecko nagle jakby zapomina czego się już nauczyło.


Małe dziecko gorzej śpi, gorzej je, jest kapryśne i wymaga stałej obecności mamy. Dzieje się tak dlatego, że dziecko nabywa coraz trudniejsze i bardziej złożone umiejętności. Emilia Jaśniewska: Harmonijny rozwój niemowląt, a skoki rozwojowe.


Jego rozwój jest harmonijny, ale nie przebiega zgodnie z terminarzem podręczników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty