Patrzysz na swoje niemowlę i nie wiesz, co mu dolega wczoraj był pogodny i roześmiany a dziś nic go nie uspakaja. Być może twoje dziecko weszło właśnie w fazę skoku rozwojowego. Czytając ten tekst dowiesz się w jakich terminach może pojawić się skok rozwojowy u niemowlęcia i dlaczego dziecko jest niespokojne czy marudne, dzięki temu poczujesz się pewnej i nie będziesz się.
Skok czwarty, 4-miesiąc. Kryzys z nim związany może trwać już od tygodnia. Od tego momentu okres „spadku nastroju” poprzedzający skok może się wydłużać. Dziecko jest coraz bardziej komunikatywne. Zaczyna rozumieć proste komunikaty.
Ten regres jest całkowicie normalny: mały człowiek odwołuje się do najgłębiej zakorzenionych wzorców, by poradzić sobie z napływem. Dowiedz się czym są skoki rozwojowe niemowlaka. Pierwszy rok życia dziecka podzielony na skoki rozwojowe. Sprawdź nasz kalendarz skoków rozwojowych.
Niemowlę staje się marudne i jakby cofało się w rozwoju. Niemowlęctwo obejmuje pierwsze miesięcy od momentu narodzenia. W tym czasie organizm dziecka przechodzi ważne zmiany mające wpływ na całość kształtującej się w przyszłości osoby. Rozwój dziecka przebiega w tym okresie w sposób nierównomierny.
Wydaje się, że dziecko po prostu rośnie, w sposób regularny i systematyczny. Czym są skoki rozwojowe? Mózg dziecka intensywnie rozwija się każdego dnia, aby coraz wnikliwiej i precyzyjniej przetwarzać dochodzące do niego ze świata zewnętrznego bodźce, a dzięki temu móc nabywać nowe umiejętności, również ruchowe. Chodzi o to, że własnie w tym czasie dziecko rozwija się bardzo intensywnie zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. A takie intensywne doznania powodują stres, który właśnie przekłada się na skoki.
Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety. To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy. Co to jest skok rozwojowy i jakie ma objawy?
Takie momenty pojawiają się kilkakrotnie w pierwszym roku życia i trochę rzadziej w następnych latach. Owo marudzenie to znak, że mały człowiek ze wszystkich sił próbuje poradzić sobie z coraz silniej odczuwanym otaczającym go światem i bardzo potrzebuje zrozumienia i wsparcia rodziców. Odpowiednio dzieci urodzone wcześniej przechodzą skok rozwojowy później.
Na początku okresy marudzenia poprzedzające skok są krótkie, mogą trwać parę dni, a im dziecko jest starsze, tym okresy te są dłuższe. Należy pamiętać, że dzieci urodzone np. Holenderscy lekarze Frans Plooj i Hetty van de Rijt zdefiniowali ten trudny czas jako wonder weeks – „tygodnie cudów”, bo po każdym takim kryzysie dziecko budzi się z jakąś nową umiejętnością. Ponieważ skoki rozwojowe są związane z rozwojem mózgu, dzieci urodzone wcześniej przechodzą je nieco później, a maluchy, które przyszły na świat po terminie, trochę wcześniej, bo przecież ich mózg rozwijał się już w życiu płodowym.
Artykuł w ogóle nie na temat. Reszta to tylko umiejętności dziecka. Spokojne i grzeczne do tej pory dziecko w ciągu kilku dni diametralnie zmieniło swoje zachowanie? Bez obaw, nikt nie podmienił Ci dziecka – najprawdopodobniej właśnie przechodzi skoki rozwojowe. Poznaj listę objawów i sprawdź, czy w nich może tkwić przyczyna takiego zachowania.
W świecie nauki nie występuje coś takiego jak „skok rozwojowy”, chociaż teraz, gdy stał się „modny”, psychologowie i lekarze wiedzą, co rodzice mają na myśli mówiąc, że ich dziecko chyba przechodzi skok rozwojowy. Rozwój jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Następuje już w czasie ciąży, gdy dziecko przygotowuje się w łonie matki do narodzin, a potem trwa przez kolejne miesiące. Zmiana zachodząca w organizmie dziecka określana jest mianem skoku rozwojowego.
W jednym momencie tylko je, śpi i załatwia się, za chwilę świadomie się do nas uśmiecha, wyciąga rączki, przekręca się, siada, chodzi. Jak wspierać rozwój dziecka, czego nie powinniśmy robić? I kiedy są te słynne skoki rozwojowe? W wieku siedmiu, a następnie dziewięciu lat następuje kolejny skok rozwojowy, a jego objawy znacznie różnią się od wcześniejszych – uwaga dziecka kieruje się do wewnątrz.
Oznacza to większe skupienie, zainteresowane nauką, czasem dziecko staje się mniej śmiałe, niż wcześniej. SKOKI ROZWOJOWE Opisujemy tu skoków rozwojowych, jakie występują w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie są to okresy związane z rozwojem fizycznym, ale rozwojem układu nerwowego czyli psychicznym.
Wonder weeks zwane przez mojego męża w ramach żartu piekielnymi tygodniami to nic innego, jak właśnie skoki rozwojowe dziecka. Sporo się dzieje fizycznie - co widzimy (ząbkuje, przewraca się z boku na bok, raczkuje, itp.), jak również psychicznie - czego nie widzimy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.