środa, 27 września 2017

Zespół napięcia mięśniowego

Najważniejsze, by napięcie mięśniowe nie upośledzało zdolności nabywania przez szkraba kolejnych sprawności ruchowych. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt - zespół napięcia mięśniowego. W mediach i prasie pisze się o zespole napięcia mięśniowego. Zespół wzmożonego napięcia mięśniowego to mit!


Czy zespół napięcia mięśniowego to już choroba cywilizacyjna?

Niektórzy twierdzą, że tak. Niestety zespół napięciowego zapalenia mięśni staje się jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Mimo że nie zbiera ono śmiertelnego żniwa – jak to jest w przypadku miażdżycy czy otyłości – utrudnia codzienne. W jaki sposób leczyć napięcie mięśniowego u dorosłych. Leczenie napięcia mięśniowego polega na odprężeniu ciała.


Należy uprawiać sport (pomaga rozluźnić mięśnie), masować obolałe miejsca, wysypiać się i brać ciepłe kąpiele. W przypadku, gdy te sposoby nie zadziałają, warto zwrócić się do specjalisty. Właściwie dobrane ćwiczenia ruchowe są najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie dziecku normalnego napięcia mięśniowego, czyli takiego, które rozkłada się.

Zaniedbanie tych sygnałów mogłoby w przypadku mojej znajomej doprowadzić nawet w przyszłości do obniżonej sprawności ruchowej, w następstwie czego jej córeczka mogłaby mieć spore trudności z chwytaniem i operowaniem rączką. Pielęgnacja i noszenie bobasa we właściwy sposób to bardzo ważny element rehabilitacji. Staraj się stosować do tych zaleceń ( podnoszenie, noszenie , przewijanie itp) bo to naprawdę jest istotne. Napięcie mięśniowe zależy zarówno od odziedziczonych cech układu nerwowego, jak i przebiegu ciąży oraz - oczywiście - sposobu. Trzeba jednak pamiętać, że zmienia się ono wraz z postępującym i dynamicznym.


Obniżone napięcie mięśniowe - przyczyny. Przyczyną obniżonego napięcia mięśniowego mogą być choroby układu nerwowo- mięśniowego (rdzeniowy zanik mięśni, neuropatie, miopatie wieku niemowlęcego), a także zaburzenia genetyczne, np. Downa, zespół Willego i Pradera. Hipotonia mięśniowa może być również wynikiem niedotlenienia mózgu podczas porodu, krwawienia. Słabe napięcie mięśniowe jest związane z kilkoma schorzeniami układu nerwowego dziecka, w tym z mózgowym porażeniem dziecięcym lub z zespołem Aspergera.


Rodzice często zauważają, że dzieci są bardziej elastyczne, wiotkie niż ich rówieśnicy. Zaburzenia w tym obszarze mogą świadczyć o chorobach genetycznych i metabolicznych. Od prawidłowego napięcia mięśni zależy rozwój ruchowy dziecka,. Zaburzenia dotyczą przede wszystkim niemowlęta i małe dzieci, które w konsekwencji cierpią na wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe. Jeśli rodzice zauważą niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem i właściwa rehabilitacja.


Może cię zatem zaskoczyć, ale „ zespół napięcia mięśniowego ”… nie istnieje.

Pediatrzy i neonatolodzy, jeśli rzeczywiście zdiagnozują u twojej pociechy nieprawidłowości, będą mówić o wzmożonym lub osłabionym napięciu mięśniowym albo zaburzeniach napięcia mięśniowego. Neonatolog ocenia wówczas, czy noworodek prawidłowo napina mięśnie. Jeśli ruchy jego kończyn są energiczne i silne, maluch dostaje punkty, jeśli słabe – punkt.


Problem wzmożonego napięcia mięśniowego jest związany z układem nerwowym. Impulsy nerwowe, zanim dostaną się do mięśni, biegną przez piętra układu nerwowego. U niemowlaka układ nerwowy nie jest w pełni rozwinięty, dlatego impulsy nerwowe biegną powoli przez poszczególne struktury tego układu, a kora mózgowa przestaje. Ważna jest jednak odpowiednia i szybka diagnoza.


U mojego 6-tygodniowego synka pediatra podejrzewa zespół napięcia mięśniowego (podczas badania zauważyła wygięcie tułowia podczas leżenia na brzuszku). Właśnie się dowiedziałam, że , syn kuzyna, cierpi na zespół wzmożonego napięcia mięśniowego. Mały za kilka dnia kończy trzy miesiące a nie dostał jeszcze ani jednej szczepionki, bo lekarze boją się, że jak dostanie. Witam wszystkie mamy :-) Mój 4-miesięczny synek Feliks nie przekręcał się na jeden bok.


Gdy poszłam na kontrolę do pediatry, okazało się, iż Feliks może mieć zespół napięcia mięśniowego. Nie przejmowałam się tym. Teraz przychodzi do nas Pani rehabilitantka, która sądzi to samo. Jak rozpoznać napięcie mięśniowe u dziecka – wzmożone lub obniżone?


Z pewnością niejedna mama zadaje sobie to pytanie. Bo gdzieś coś usłyszała albo zauważyła, że jej dziecko ma jedno oczko większe a drugie mniejsze. U tych dzieci można zaobserwować nadmierne napięcie mięśniowe lub obniżone napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych a szczególnie dłoni. Zwiększone napięcie mięśniowe powoduje, że dziecko będzie zbyt mocno trzymało przedmiot np.


Ruchy ręki będą gwałtowne, mało płynne i precyzyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty