Estragon - zastosowanie. Oprócz tego przyprawa wykazuje działanie rozkurczające, antybakteryjne, grzybiczobójcze i antyoksydantowe. Roślina znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Znane jest też wykorzystywanie estragonu do zwalczania dolegliwości reumatycznych. Jej spożywanie nie przyczynia się również do wypłukiwania soli mineralnych z pokarmów.
Stosowany w leczeniu wzdęć, bólów brzucha, w stanach przejedzenia i uczucia pełności.
Bylica estragon – zastosowanie. Ta roślina ma dwojakie zastosowanie przekładające się na dwa obszary: kulinarny oraz leczniczy. Od dawien dawna znajduje swoich zwolenników w jednym i drugim. Znalazł on również zastosowanie jako przyprawa produktów kiszonych, głownie kiszonej kapusty oraz ogórków. Doskonale sprawdzi się jako.
Jest środkiem o działaniu uspokajającym, żółciopędnym, poprawiającym trawienie i rozkurczowym. Można dodawać go do wielu potraw wywodzących się z Francji, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii. Słowo estragon pochodzi z łaciny i oznacza „małego smoka”, co odnosi się do poskręcanych korzeni tej przyprawy.
Ale i moc aromatycznego estragonu budzi skojarzenia z siłami nadprzyrodzonymi.
Dawniej wierzono nawet, że estragon swoją magiczną, smoczą mocą potrafi leczyć ukąszenia przez jadowite węże i wściekłe psy. Jak zbierać i przechowywać ziemniaki? Kiedy sprowadzono ziemniaki do Polski, były one kompletną nowością. Od tego czasu do dzisiaj rozpowszechniły się na wielką skalę i są niemal zawsze obecne w naszej kuchni i na naszych stołach pod różną postacią. Również Niemcy bardzo upodobali sobie estragon.
Nazwa estragon pochodzi z języka francuskiego i oznacza “małego smoka”. Prawdopodobnie jest to związane z wyglądem korzeni przyprawy, jej ostrym smakiem i aromatem. Kucharze powszechnie łączą zioło z octem i rybami. Zastosowanie estragonu w kuchni. Należy jednak uważać, by z nim nie przesadzić, ponieważ nadmierna ilość dominuje nad całą potrawą i może zagłuszyć jej smak.
Bardzo aromatyczne ziele o korzennym zapachu wchodzi w skład wielu pospolitych mieszanek ziołowych, jak np. Silny smak i aromat estragonu sprawiają, że trzeba uważać z jego dozowaniem. Nie należy też poddawać obróbce cieplnej zbyt długo liści tej rośliny, bo staną się gorzkie.
Używa się go do kiszenia ogórków i kapusty. Poprawia smak niesłonych potraw, z tego względu jest stosowany w diecie bezsolnej. Zioło polecane jest na problemy trawienne, jak i kłopoty z apetytem, zwłaszcza u najmłodszych. Często po estragon sięgają kucharze kuchni francuskiej, zresztą to właśnie we Francji estragon cieszy się największą popularności, sławą i sympatią. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że nie należy go gotować, dlatego doprawiając potrawę estragonem, trzeba pamiętać, by dodać go na samym końcu i tylko zamieszać.
Lista przepisów na estragon zastosowanie z polskich blogów kulinarnych.
Wybierz najbardziej interesujący przepis i zacznij gotować! Jego kłącze w miarę wzrostu drewnieje. Liście estragonu są zielone i mają lancetowaty kształt. Uprawiana jest także Polsce jako roślina przyprawowa a także zioło lecznicze. Jakie posiada właściwości?
Gdzie znajduje zastosowanie? Ta specyficzna roślina, której żucie wywołuje drętwienie języka, rozprzestrzeniła się znad brzegów syberyjskich rzek na całą Europę. Ojczyzną estragonu są południowo-wschodnie regiony Europy i Azji Środkowej.
Obecnie uprawia się tę popularną roślinę przyprawową w Europie, Azji i Ameryce. Istnieje wiele form uprawnych o przyjemnym zapachu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak ją uprawiać oraz do czego stosować.
Używany jest jako klasyczny dodatek do sosów, takich jak remoulade, bearnise czy tatarski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.