środa, 6 września 2017

Noworodek macha nerwowo rączkami

Przecież noworodki mają całe mnóstwo niekontrolowanych odruchów. Machają rączkami i nóżkami, a nawet główką, jak się jej nie przytrzyma. Mnie za to niepokoiły drgania kończyn. Mojej małej często się trzęsła nóżka albo rączka, ale konsultowaliśmy z pediatrą, która stwierdziła, że wszystko jest w porządku.


Niespokojne machanie rękami i nóżkami u niemowlęcia może oznaczać wiele dolegliwości. Wśród nich znajdują się ból brzucha, kolka, wzdęcia. Wyobraźmy sobie noworodka, któremu trudno jest oderwać główkę od podłoża, kiedy leży na brzuchu, czy trudno unieść rączkę i precyzyjnie nią trafić w oczko tatusia Dziecko albo z tym walczy, albo poddaje się. Synek macha bardzo gwałtownie i intensywnie rączkami- zazwyczaj wieczorem- jest to tak silne, że mam wrażenie, że tego nie kontroluje- często podczas tego wymachiwania wyrywa sobie smoczek i uderza się rączkami o głowę. Czytałam o odruchu Moro- ten odruch występuje u niego- ale to machanie rączkami to wg mnie coś innego.


Dzieje sie to raczej po poludniu (w nocy i rano jak karmie jest spokojna). Zdrowego noworodka charakteryzuje także kilka wrodzonych odruchów, które w miarę dojrzewania układu nerwowego będą stopniowo zanikać. Najważniejsze z nich: Odruch Moro - dziecko w reakcji na hałas lub utratę równowagi gwałtownie odrzuca w bok ręce i prostuje nogi, a potem z powrotem przyciska je do tułowia. Trudno jest oprzeć się pokusie zaglądania do łóżeczka noworodka, żeby popatrzeć jak śpi, ale nie bądź zaskoczona, jeśli zamiast śpiącego jak aniołek niemowlaka, zobaczysz, że Twoje dziecko podryguje i macha rączkami i nóżkami.


Nie ma powodu do obaw – gwałtowne ruchy podczas snu stanowią element normalnego rozwoju. Bellonka-chyba każde niemowlę atakują jego własne rączki,u nas pomogło bardzo kładzenie dziecka na boczku,natychmiast się wycisza i zasypia,na początku kiedy był zupełnie malutki machanie rączkami też było dosyć nasilone,ale zawijałam go w rożek i ciasno przytulałam do siebie tak żeby leżał troszkę na boczku. Jeśli taka sytuacja,jaką opisujesz będzie trwała dłużej. Mam pytanie więc czy te objawy mogą wskazywać na jakieś autystyczne cechy, czy jest to normalny rozwój dziecka, jak odróżnić zdrowe machanie rączkami od tego już patologicznego, kiedy kręcenie, wprawianie przedmiotów w ruch jest normą, a kiedy zaczyna być niepokojące. Jestem jakaś bliska obłędu, ciągle o tym myśle, czytam.


Jak podejdę i go owinę to dalej śpi. Synek nie macha rączkami na oślep tylko po twarzyczce nimi majta. Wcześniej nie miał takich problemów.


Noworodki często wykonują wiele dziwnie wyglądających ruchów - prężą się, wyginają, chaotycznie machają nóżkami i rączkami, przerzucają głowę w jedna i druga stronę. Takie bardzo chaotyczne zachowania dziecka są czymś zupełnie normalnym w tym najwcześniejszym okresie. Macha rączkami i nóżkami - nie śpi. Witajcie:) Kochani powiedzcie proszę, czy to normalne, że moja dwumiesięczna córeczka macha rączkami i nóżkami? I wydaje się, że bardzo nerwowo.


Hm podobno wada wrodzona. A co do pytania co z tym można zrobić to sama nie wiem. Każdy mówi nam coś innego.


Wypycha jej jajnik i chirurg każe nam masować i operacja jak będzie miała rok minimum a pediatra mówi żeby się tym nie przejmować i nie masować chyba że będzie ja to boleć jak się dotknie i będzie płakać to wtedy masować w wodzie a jak się nie włoży to do szpitala. Nerwowe ruchy noworodka ~. Mój dwumiesięczny syn jest bardzo niespokojnym dzieckiem. Podczas snu macha rączkami i nóżkami, wierci się, jest bardzo niespokojny, to sa takie nerwowe ruchy jakby coś mu przeszkadzało. Wiesz co, moja Julia ma już miesiąca i od urodzenia jest w ciągłym ruchu, ciągle się pręży, macha nóżkami i rączkami, krzyczy, śmieje się, gada – małe dzieci są pełne energii, którą musza jakos spożyć – właśnie poprzez ruch – to normalne, nie martw się.


Moja córka ma miesiące. W ten sposób wybudzała się ze snu i tak w kółko przez całą noc. Noworodek przychodzi na świat z bezwarunkowymi odruchami. Większość z nich zaniknie pod koniec czwartego miesiąca życia.


Moro: przestraszone nagłym ruchem lub hałasem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, a następnie przyciska rączki i nóżki do siebie, zaciskając piąstki. Pamiętaj: Płacz noworodka spowodowany głodem przypomina atak złości. Dziecko robi się czerwone, macha rączkami i nóżkami, pręży ciałko. To trudne do pojęcia, ale uczucie głodu sprawia takiemu maleństwu prawdziwy ból.


Zaobserwowałam pewną powtarzającą się codziennie „przypadłość” mojego syna. Piszę, bo już sama nie wiem, co mam myśleć. Mając niecałe miesiące zaczęła mieć problem ze spaniekrótko po zaśnięciu macha rączkami tak, że np. Mój synek rozpoczął miesiąc życia i wg wszelkich prawideł powinien już trochę panować nad motoryką - składanie rączek itp. Wierzganie nóżkami i machanie rączkami wcale nie oznaczają, że dziecko nieprawidłowo się rozwija albo że śni mu się coś złego.


Ze względu na to, że jego układ nerwowy wciąż dojrzewa, noworodek ma niewielką kontrolę nad ruchami kończyn i cechuje go większe napięcie mięśniowe niż u osób dorosłych, dlatego każdy bodziec spotyka się z reakcją całego ciała. W tym okresie niemowlę ma prawo być niespokojne i przesadnie reagować na nieznane wcześniej bodźce. Rytm jego snu i czuwania będzie póki co nieregularny, a na każdą niespodziewaną sytuację maluszek będzie reagował gwałtownym rozłożeniem rączek, a następnie płaczem (to tzw. odruch Moro).


Mamusie juz nie wiem co mamy robic nasza Maja jest bardzo nerwowa, zasypia tylko na rekach a jak probuje odlozyc to zaraz placze, podczas snu macha raczkami,wzdryga i ma tiki, czesto zaplakuje podczas snu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty