Dodatkowo, jest on mniej widoczny niż płytka retencyjna, ponieważ jest przezroczysty. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, u zdecydowanej większości pacjentów retencja jest konieczna. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie zachowania pogłębiały wadę zgryzu (gryzienie długopisu, nieprawidłowe trzymanie języka) i je wyeliminować.
Ja nosiłam aparat stały prawie lat. Teraz nosze płytki retencyjne bezbarwne.
Nie jest tak źle, na początku sepleniłam ale teraz sie przyzwyczaiłam. ZAWSZE robi się odciski? Chodzi mi o tą formę (odlew, czy jak kto woli) zębów.
Płytka retencyjna musi być zadbana, należy przechowywać ją w specjalnym pojemniku, dzięki któremu nie zgubimy aparatu, a także zmniejszymy szanse na jego możliwe urazy mechaniczne (złamania, pęknięcia). Płytki retencyjnej nie wolno regulować samemu, to zadanie wykonuje lekarz na każdej wizycie kontrolnej, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Aparat retencyjny pacjent powinien nosić każdej nocy i kilka godzin w ciągu dnia w pierwszych m-cach od zdjęcia aparatu stałego. Po aktywnym leczeniu ortodontycznym równie ważny jest etap retencji, czyli utrwalenie jego wyników.
Postępuj według ściśle według zaleceń swojego ortodonty.
W kolejnym roku aparat retencyjny powinien być noszony w ciągu nocy. Aparaty retencyjne, czyli retainery, stabilizują nowe ustawienie zgryzu. Choć po zdjęciu stałego aparatu zęby znajdują się już w prawidłowej pozycji, to. Szyna retencyjna jest rodzajem aparatu ortodontycznego, który nosi się po zakończeniu leczenia ortodontycznego aparatem stałym. Wygląda podobnie do ochraniacza na zęby noszonego przez bokserów.
Zazwyczaj jest przeźroczysta, ale może być także w innych kolorach. W fazie utrzymującej, pierwsza i najważniejsza kontrola u lekarza ortodonty zazwyczaj odbywa się po tygodniach od wydania aparatu retencyjnego, każda kolejna – co ok. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta lekarz ortodonta ustala optymalne odstępy pomiędzy konsultacjami. Aparat stały zastępuje się aparatami retencyjnym - ruchomym (płytka retencyjna) lub stałym (drut retencyjny). Ma on na celu utrwalenie wyników osiągniętych podczas aktywnej fazy leczenia.
Zęby bardzo chcą wrócić do swojego pierwotnego położenia i trzeba się liczyć z niewielkimi ich przesunięciami po zdjęciu aparatu. Niektórzy mówili, że po zdjęciu aparatu trzeba na nowo uczyć się mówić, że ma się wrażenie jakby nie miało się zębów, że cały czas przejeżdża się po nich językiem żeby sprawdzić jakie są proste i czy w ogóle są na swoim miejscu. U mnie żaden z tych “objawów odstawienia” #128512; nie wystąpił. Ja zaraz po zdjęciu aparatu nosiłam ją cały czas i zdejmowałam tylko do jedzenia, potem po jakiś miesiącach już rzadziej, a przez pozostały czas tylko do snu. Wyglądem jest ona zbliżona do aparatu ruchomego, jednak jej celem nie jest przesuwanie zębów, a jedynie utrzymanie aktualnego układu.
Płytka retencyjna ma tę zaletę, że może być w każdej chwili wyjęta przez pacjenta, na przykład przed posiłkiem lub myciem i nitkowaniem zębów.
Gdyby pacjent w ogole nie nosił po leczeniu aparatów retencyjnych prawdopodobnie jego zęby pokrzywiłyby się w jakimś stopniu. Aby efekt leczenia ortodontycznego utrzymał się, musimy kontynuować tzw. Na czym ono polega i jak długo trwa? W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego nasze zęby przesuwają się z miejsc, w których tkwiły przez całe nasze życie i na skutek działania sił aparatu przemieszczają się w nowe miejsca.
ORTODONTICA specjalistyczna praktyka ortodontyczna - ul. Trafiłam do bardzo dobrej ortodontki, która się mną zajęła - 4-letnie leczenie aparatem Damon i innymi cudami, łącznie z operacją zgryzu! Zdjęcie aparatu i retencja Po zakończeniu aktywnej fazy leczenia ortodontycznego, za pomocą aparatów stałych, przyjdzie czas na fazę retencji – czas stabilizacji zgryzu i przebudowy kości. Niewielka ruchomości zębów i tendencja do nawrotu wady to normalna rzecz po zdjęciu aparatów. Jego celem jest ustabilizowanie i utrzymanie zębów w nowej pozycji, umożliwiającej prawidłową funkcję stawów, mięśni i estetyki twarzy.
Zalecenia dla pacjentów noszących aparat retencyjny ruchomy: - aparat należy nosić obowiązkowo na noc, czasem lekarz zaleca stosowanie go również w ciągu dnia. Aby lata dyskomfortu związanego jego używaniem oraz inwestycja poczyniona na rzecz zdrowych zębów i pięknego uśmiechu nie poszły na marne, nie należy bagatelizować dalszych zaleceń ortodonty. Najczęściej oznacza to noszenie aparatu retencyjnego.
W tym celu ortodonta zakłada tzw. W czasie noszenia aparatów retencyjnych trzeba odwiedzać ortodontę co 1-miesięcy. Moment zdjęcia aparatu nie jest jednak zakończeniem całego procesu leczenia. W celu utrwalenia jego rezultatów konieczne jest wprowadzenie terapii retencyjnej. Celem płytki nie jest jednak przesuwanie zębów, lecz ich utrzymanie w pozycji osiągniętej po leczeniu.
Bez wątpienia płytka retencyjna ma jedną kluczową zaletę – dzięki temu, że można ja wyciągać (np.: przed posiłkiem) – umożliwia łatwiejszą i skuteczniejszą higienę jamy ustnej (łatwiej jest myć i nitkować zęby).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.