środa, 26 października 2016

Odruch moro przez sen

Moja córka kiedy skończyła kilka tygodni też pewnego dnia zaczęła przez sen wyrzucać rączki jak w odruchu Moro. Jedyne co zrobiłam, to po prostu położyłam ją do spania na brzuszku i problem się skończył, córka spała już spokojnie i tak jest do teraz, a ma już prawie miesięcy. Pojawia się najczęściej wtedy, kiedy maluszek traci podparcie głowy. Już tygodniu ciąży można go zaobserwować w trakcie badania USG, gdy reakcją na uciskanie brzucha głowicą aparatu jest nagłe wyprostowanie palców rączek.


Czasami kiedy kładę się spać miewam dziwny odruch , czy jak to tam nazwać.

Otóż kiedy powoli zapadam w sen, ale można powiedzieć jest to jeszcze jakby taki stan między snem a jawą, wtedy czasami zdarzy się, że przez moje ciało przechodzi taki impuls. Czytałam w internecie różne informacje na temat odruchu moro, ale nie mam pojęcia skąd może on brać się u mojego synka. Czy to może być na przykład reakcja na jakiś zły sen albo coś takiego? A może to jakiś niepokój i coś powinnam zrobić albo zmienić?


Skąd się bierze taki odruch moro i jak sobie z nim poradzić? Jeśli podczas codziennej pielęgnacji odruch Moro pojawia się często, może być to dla nas sygnał, aby te czynności wykonywać jeszcze wolniej, delikatniej. Skutki przetrwałego odruchu Moro.

Często płacze bez powodu, potrafi przez sen, jakby mu sie cos przysniło wpaść w spazmy, lub podczas karmienia butlą. W reakcji na dźwięk, dziecko rzuca rączkami, nogami i główką, gwałtownie płacze, a następnie wyciąga swoje ramiona i nogi w tył. C i nie da rady go wyprostować. Z wszystkimi dotychczasowymi czynnościami, które przez miesięcy spełniał za niego organizm mamy, maluszek teraz musi poradzić sobie sam.


Czy sen noworodka różni się od Twojego? Mam ma podobny problem Moja dwumiesięczna córeczka ma bardzo wzmożony odruch moro, wybudza się kilkakrotnie w ciągu dnia ( w nocy jest ok), rozkłada rączki i nóżki na boki, wydaje z siebie głośne dzwięki i zaczyna przwraźliwie płakać. Muszę ją szybciutko podnieść, przytulić - wtedy się względnie uspokaja.


To, co może Ci się wydawać napięciem lub nerwami u noworodka może tak naprawdę być naturalną, fizjologiczną reakcją jego organizmu. Ten odruch najczęściej pojawia się w 4. Zobacz też: Noworodek wygląda dziwnie! Odruch może utrzymać się nawet do 6. Jest jednym z odruchów pierwotnych i jeśli.


W pierwszej dziecko prostuje ręce i nogi, rozwiera palce i bierze wdech. Mój synek ma miesiące. Pediatra zauważyła u niego wzmożony odruch Moro (neurolog natomiast stwierdził, że jest on prawidłowy).


W nocy synek ładnie śpi i budzi się tylko na jedzenie, natomiast w dzień często i długo płacze, wręcz dostaje histerii, nie można go w żaden sposób uspokoić.

Jeśli mu się zapewni warunki takie jak miało w brzuchu mamy – sukces gwarantowany. Wiem, że to stary wątek, ale może moja odpowiedź nada się przyszłym mamom, bo spanie noworodka i niemowlaka to jest koszmar nad koszmarami. Tzn, chroni dziecko przed wybudzaniem przez odruch moro i wzdrygnięcia. MORO, bardzo dobry odruch, swiadczy tylko o tym ze twoje dziecko ma dobrze rozwijajacy sie uklad nerwowy, odruch moro zanika ok 6. Moro (nazwa pochodzi od nazwiska badacza, który go opisał), inaczej zwany odruchem obejmowania. Gdy gwałtownie zmienimy położenie ciała noworodka, albo też w pomieszczeniu, w którym się znajduje, rozlegnie się nagły hałas lub ostry dźwięk, dziecko zareaguje energicznym wyprostowaniem rąk i nóg.


Kolejnym odruchem mającym zasadniczy wpływ na rozwój dziecka jest odruch MORO: Nagle z ciasnego wnętrza mamy ,przez jeszcze ciaśniejszy kanał rodny dziecko wychodzi na wielki otwarty świat, który nie ma końca. Następuje złapanie pierwszego oddechu, który wlewa się do wnętrza płuc i rozpręża jego pęcherzyki , potem w ramionach. Jeżeli odruch Moro nie zostanie wygaszony w 2-miesiącu życia, u dziecka utrzymują się. Po drugie twoje dziecko posiada odruchy prymitywne (nazwane tak przez specjalistów w związku z tym, że sterują nimi prymitywniejsze części mózgu). Właśnie do nich możemy zaliczyć odruch Moro czy Babińskiego.


Gdy twój skarb skończy szósty miesiąc te prymitywne umiejętności zaczynają zanikać. Witam u mojego tygodniowego synka urodzonego przez CC występuje nadal odruch moro który wybudza często go ze snu zastosowaliśmy otulanie kocykiem nie na ścisk tylko tak by rączkami nie mógł machać podczas snu oby dzięki temu jego sen był efektowniejszy i tak z minut snu wydłużyło się do dwóch godzin a raz dziennie w nocy nawet. To reakcje automatyczne, które pomagają niedojrzałemu systemowi nerwowemu w rozwoju. Jest prawdopodobnie pozostałością pierwotnego odruchu chwytania matki w chwili niebezpieczeństwa. Moj tyg synek dzis mial szczepionki i co uśnie to wybudza go odruch moro,nawet jak nie spi to lapie go i wygląda jakby ducha zobaczyl,przerażony ręce wyprostowane,krzyczy a po chwili placze.


Swoją mamę i pierś pełną mleka wyczuje „na kilometr”, nawet przez sen. Węch to najbardziej wyczulony zmysł u noworodka. Dotyk – noworodek jest wrażliwy na dotyk, dlatego dotykaj go jak najczęściej.


Pomożesz mu poznać swoje ciało, a także zbudujesz więź z dzieckiem już od. Następny odruch to odruch połykania, który powinien być zsynchronizowany z odruchem ssania. Od tygodnia jest często obecne, ale nie zawsze jest zsynchronizowany z odruchem połykania. Wywoływany jest ruchem głowy. Obrót głowy dziecka w bok powoduje wyprost ręki i nogi po stronie twarzowej a zgięcie kończyn po stronie potylicznej.


Problemy ze snem dotyczą wielu osób. Czasami z osobą mówiącą przez sen można nawiązać rozmowę, jednak w wielu przypadkach wypowiadane słowa to jedynie niezrozumiały bełkot.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty