poniedziałek, 10 października 2016

Lawenda właściwości lecznicze

Lawenda pomaga na problemy skórne. Ze względu na silne właściwości antyseptyczne, a także w dużym stopniu przeciwgrzybicze, olejek lawendowy stosowany jest w leczeniu trądziku. Ułatwia też gojenie się ran i przyśpiesza regenerację naskórka, dlatego często znajduje się w składzie toników, a także kremów przeznaczonych dla. Mało kto ma świadomość, jak znakomicie na zdrowie i wygląd wpływa lawenda. Roślina ma bardzo przyjemny zapach, natomiast w smaku może szczypać i jest raczej gorzka.


Lawenda właściwości lecznicze

Uspakajające i wyciszające właściwości lawendy nie są nikomu obce. Dlatego też, brytyjscy naukowcy z University of Central Lancashire zdecydowali się podać grupie ochotników przed seansem filmowym tabletki zawierające lawendę. Właściwości zdrowotne i lecznicze lawendy.


Posiada właściwości lecznicze. Warto też wiedzieć iż jest to roślina miododajna. Osiąga wysokość do pół metra, w sprzyjających warunkach tworząc gęste kępy, składające się z łodyg. Trudno się dziwić, skoro cenione są zarówno właściwości lawendy ozdobne, kosmetyczne, jak i lecznicze. Zwłaszcza ostatnio coraz modniejsza biała lawenda na pniu.


Lawenda właściwości lecznicze

Wystarczy przywiązać gałązki nitką i ususzyć. Obejmuje ponad gatunków. Obecnie hodowana jest wielu krajach, również w Polsce. Surowiec stanowi kwiat lawendy (lavandulae flos), którego zbiory trwają w okresie letnim (lipiec – sierpień), w początkowym okresie kwitnienia. Inhalacje z tym olejkiem warto zrobić, jeżeli ma się zapalenie gardła, oskrzeli, migdałków albo zatok.


Można nim również płukać gardło. Ulotne olejki eteryczne wydobywające się z kwiatów nawet po ich przetworzeniu posiadają właściwości relaksujące ciało i umysł. Najczęściej uprawianą odmianą w Polsce jest lawenda wąskolistna, która nazywana jest również lekarską.


Lawenda właściwości lecznicze

Ponadto działa bakteriobójczo oraz antyseptycznie. Wykorzystywano ją już od wieków w gospodarstwie domowym, kosmetyce i medycynie naturalnej. Roślina ta największą rolę spełnia w przemyśle perfumeryjnym, ale znajduje także szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej.


Ma również liczne właściwości lecznicze. Jest doskonałym lekiem na nerwicę, migrenę, kłopoty ze snem. Jakie dokładnie właściwości ma lawenda? Likwiduje wzdęcia, nudności, poprawia apetyt, łagodzi infekcje żołądka i jelit, niestrawność oraz kolkę. Dziś również rośnie na tych terenach, ale uprawia się ją niemal w każdym zakątku Europy i na innych kontynentach.


Wpływają one tonująco na cały układ nerwowy, co oznacza łagodzenie skutków różnorodnych stresów. Miód lawendowy – właściwości lecznicze. Obecności olejków eterycznych, a także flawonoidów i enzymów miód lawendowy zawdzięcza silne właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne – przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze. Odmianą lawendy, którą stosuje się w ziołolecznictwie jest lawenda lekarska , Lavandula officinalis, oczywiście inne odmiany też mają podobne właściwości :-) Chyba najbardziej znany jest olejek lawendowy, który ma bardzo mocne właściwości bakteriobójcze.


Bardzo atrakcyjnym gatunkiem jest lawenda francuska. Jest kwiatostany mają charakterystyczne skrzydełka. Trzeba jednak wiedzieć, że lawenda francuska w gruncie nie przetrwa polskiej zimy. Pokochałam ją za sprawą pierwszego naturalnego mydła, które trafiło w moje ręce ponad lat temu i od tamtej pory ta miłość bezustannie trwa.


W tym wpisie spróbuję przybliżyć Wam wszystkie znane mi właściwości lawendy, nie tylko kosmetyczne, ale też lecznicze i aromateraupetyczne. W tej roli lawenda posiada długą i pełną wrażeń historię. Rzymianie, Egipcjanie i Grecy uważali lawendę prawie za święte zioło. W rzymskim wojsku roślina była stosowana jako środek na rany oraz stymulant.


Ziele i jego właściwości lecznicze znane też były w innych krajach europejskich. Uprawiano lawendę w ogrodach. Liście, kwiaty i łodyga lawendy są cenione za swoje niezwykłe właściwości lecznicze i nie bez przyczyny zyskały uznanie w świecie kulinarnym.


Same kwiaty lawendy mogą posiadać korzystne właściwości. Olejek lawendowy – dodatkowe właściwości. W Niemczech bardzo popularne są herbaty z lawendy.


Kwiaty wykorzystywane w taki sposób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty