wtorek, 1 marca 2016

Lawenda do picia

Lawenda to nie tylko piękny zapach. Kwiaty lawendy kryją w sobie wszystkie najbardziej pożądane składniki – jest w nich wyjątkowo duża ilość garbników (aż proc.), a ponadto triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne, sole mineralne. Ale to, co w lawendzie najcenniejsze, to olejek eteryczny o wyjątkowo złożonej budowie. Przepis na lemoniadę z lawendy.


Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)Lato to czas wypoczynku, ładowania baterii i relaksu. Dlatego dzisiaj zapraszam na napar lawendowy – herbatkę lawendową – dobrą dla tych odpoczywających, ale także dla tych, którzy właśnie teraz mają więcej na głowie i na odpoczynek nie mogą sobie pozwolić.

Pierwsze wzmianki pochodzą z roku n. Ponadto gałązki lawendy wykorzystywano jako kadzidła i lekarstwo na choroby zakaźne np. Opakowanie: Zakupiony produkt zostanie zważony do przeźroczystej grubej torebki zgrzewanej, oznaczonej etykietą z nazwą, składem i datą ważności. Składniki kwiatów i liści lawendy są pomocne przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Przyczyniają się do pobudzenia wydzielania soków żołądkowych i żółci, a tym samym regulują procesy trawienne. Zaleca się picie naparu z lawendy w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych (wzdęcia, biegunka, niestrawności, brak apetytu) jak również przy objawach napięcia przedmiesiączkowego.


Sama lawenda nie ma jednak tak mocnych właściwości, jak uzyskany z niej olejek. W aromaterapii cieszy się on sporym powodzeniem. Stosowany jest nie tylko do inhalacji, ale również jako suplement czy składnik preparatów do masażu.

Głównym składnikiem lawendy jest olejek eteryczny zawierający do proc. Roślina jest miododajna. Kwitnie od czerwca do września.


Kwiatostany ścina się półtora tygodnia po rozwinięciu pierwszych kwiatów. Mają charakterystyczny, żywy kolor, od liliowego do mocnego fioletu, choć niektóre podgatunki i. Potem została przeniesiona do regionu Morza Śródziemnego – obecnie jest chętnie hodowana w różnych rejonach świata, głównie ze względu na zastosowanie perfumeryjne. Dziś lawenda znana jest przede wszystkim jako.


Co można zrobić z lawendy? Kup kubki lawenda na Allegro - Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. Wszędzie Wszystkie kategorie. Garbniki, nazywane również taninami są substancjami, które nadają roślinie gorzki, bądź cierpki smak. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Natur sklep.


Ma również liczne właściwości lecznicze. Jakie dokładnie właściwości ma lawenda? Stosowana jest do różnego rodzaju ran wrzodach na nogach, w walce z przetoką odbytu, ugryzieniach zwierząt, żmij, wszawicy, świerzbu, łysieniu, zapaleniu korzonków nerwowych, do inhalacji lub w aerozolu w nieżycie jamy ustnej, gardła, oskrzeli i przewodów nosowych. Wystepują liczne jej odmiany, między innymi karłowata odmiana. Tam, gdzie zimy są surowe, należy wybierać do sadzenia gatunek bardziej odporny, np.


Do zrobienia naparu trzeba wymieszać trzy łyżki kwiatów lawendy z trzema szklankami wrzątku. Napar z kwiatów lawendy.

Tak przygotowany napar pije się trzy razy dziennie po jednej szklance, a dzięki temu można zmniejszyć nadmierną fermentację w jelitach, ale też sprawdza się jako środek wiatropędny. Rumianek do picia jest wskazany przy bólach żołądka, kolkach czy wzdęciach, a także przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym. Jest także stosowany do zwalczania infekcji gardła i jamy ustnej - zapalenia dziąseł, zmiany grzybicze, infekcje itp. Zawiera: kwasy organiczne, fitosterol, kumarynę i sole mineralne, a także olejki eteryczne o charakterystycznej woni. Właściwości: wywar z lawendy działa głównie przeciwskurczowo.


Już sam widok przepięknych lawendowych pól Prowansji przywołuje myśli pełne spokoju. Kryją się one głównie w jej niewielkich fioletowych kwiatkach. Ze względu na intensywny zapach należy używać ją w niewielkich ilościach. Kilka pędów lawendy można użyć np. Picie herbaty z lawendy to świetny sposób aby złagodzić nerwicę jelit i niestrawność.


Do jej przygotowania należy ugotować jedną łyżkę pąków z lawendy, a następnie użyć tej wody do zaparzenia herbaty. Często dodawana jest do perfum, mydeł czy balsamów. Dużym zainteresowaniem cieszą się również olejki eteryczne. Ja dziś będę chciała udowodnić, że warto sięgać po lawendę również w kuchni, bo jej smak i aromat może wzbogacić wiele dań. Warto, więc dowiedzieć się jak wygląda sadzenie i jak dbać o lawendę.


Należy do roślin miododajnych. Grupa, do której przynależy składa się z ponad gatunków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty