Depresja osoby poszukującej pracy. Obniżenie nastroju i zmiany myślenia o sobie i świecie wywołane utratą pracy mogą być przyczyną rozwoju depresji. Osoba cierpiąca na depresję wywołaną utratą pracy ma trudności w odnalezieniu się w nowej sytuacji i poradzeniu sobie w niej.
Jednak równie dobrze może stać się też przepustką do nowych doświadczeń i spojrzenia na swoje życie zawodowe w zupełnie odmiennym świetle. Co się dzieje z naszymi emocjami i ciałem, gdy zostaniemy zwolnieni?
A wszyscy przecież wiemy, że bezrobocie ciągle rośnie. Jeżeli niedawno straciłeś pracę i czujesz, że popadasz w depresję, poniżej znajdziesz wskazówki jak poradzić sobie z tą sytuacją. Należy podkreślić, że utrata pracy jest bolesnym.
W dzisiejszej rzeczywistości nie są nam obce obawy przed utratą pracy. Nawet jeśli zareagowałeś spokojnie na wiadomość, że zostałeś zwolniony, utrata pracy jest zawsze dużym stresem. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych.
Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet.
Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu ma pełnoobjawową depresję. Chwilowy smutek związany z zawodem miłosnym lub utratą pracy nie jest depresją. Jeśli jednak stan przygnębienia lub wręcz rozpaczy trwa dłużej niż dwa tygodnie, warto udać się do lekarza, bo być może to już jest depresja.
Dla wielu ludzi utrata pracy to życiowa tragedia, która wywołuje zalew czarnych myśli. Jednak znacznie łatwiej odnajdziemy się w nowej sytuacji, jeśli szybko przystąpimy do działania. Być może utrata pracy i bezrobocie da ci szansę na zastanowienie się nad własnym życiem i priorytetami, a także na przemyślenie swojej ścieżki kariery. Dowiedz się, jak radzić sobie z depresją.
Jak radzić sobie z depresją po utracie pracy? Jakkolwiek stresująca, ciężka czy nudna jest praca, którą się wykonuje, jej utrata zawsze generuje ogromny, dodatkowy stres. Osoby pracujące dla danego pracodawcy przez pięć czy dziesięć lat mogą być tak samo zdruzgotane jak te.
To poważna choroba wymagająca szybkiego rozpoznania i skutecznego leczenia. Nieleczona wyraźnie zaburza funkcjonowanie chorego w rodzinie, miejscu pracy, społeczeństwie. Jest powodem utraty zdolności do pracy.
Najpoważniejszym skutkiem depresji jest samobójstwo. Czy depresja może być powodem do wypowiedzenia umowy o pracę?
Okresowy spadek efektywności pracy może dotknąć każdego pracownika, nawet tego, który dotychczas wzorowo i nienagannie wykonywał swoje obowiązki. Obniżenie jakości i wydajności pracy może być spowodowane przemęczeniem lub problemami osobistymi. Nierzadko jednak okazuje się, że przyczyny tkwią głębiej, gdyż. Statystyki mówią, że głównie są to policjanci.
Nie wszystkich utrata pracy wpędzi w depresję. Kiedy są na to największe szanse? Sytuacja utraty pracy staje się groźna, gdy człowiek jest w dużej niedyspozycji. Wtedy prawie każdy, nawet najmniejszy, problem urasta do rozmiaru ogromnej przeszkody, która przytłacza i zniechęca do działania. Badania przeprowadzone w USA pokazują, że wśród osób poszukujących pracy doświadczanie depresji jest powszechne.
W przypadku utraty pracy stres jest naturalną reakcją na tę sytuację. Nie można jednak pozwolić, aby zapanował nad całym życiem, ponieważ taki stan rzeczy może mieć bardzo niekorzystne skutki – grozi nawet depresją i załamaniem nerwowym. Co zrobić, aby tego uniknąć? Wyprzedza ją tylko śmierć osoby bliskiej i rozwód. Oczywiste jest zatem, że budzi skrajne emocje i podobnie jak w przypadku borykania się z utratą kogoś bliskiego obserwujemy kolejne fazy reakcji na stratę.
Lęk przed zmianą zabija naszą kreatywność i potrafi wpędzić w depresję. Utrata pracy: depresja i stres. Ludzie dążą do zapewnienia stabilizacji sobie i swoim bliskim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.