Gdy własny staw biodrowy odmawia posłuszeństwa, w wielu wypadkach można zastąpić go sztucznym. Jakość obecnie dostępnych endoprotez gwarantuje coraz mniej powikłań. Jednak trzeba pamiętać, że żaden sztuczny staw nie zastąpi w pełni tego naturalnego.
Ponadto ponieważ endoproteza się zużywa, należy ją co kilka lat wymieniać. Budowa stawu biodrowego nie jest skomplikowana. Jest to staw kulisty, który składa się z głowy kości udowej oraz z panewki stawu biodrowego kości miednicznej. Oba elementy pokrywa chrząstka szklista, która umożliwia ruszanie stawem, a co najważniejsze pozwala to robić bezboleśnie i swobodnie. Sztuczny staw biodrowy - po wymianie Showing 1-of messages.
Zastępowane są one przez protezę – głowa kości udowej metalową „kulką”, a panewka elementem w kształcie gniazda wykonanego z tworzywa sztucznego. Staw biodrowy tworzą głowa kości udowej oraz panewka stawu biodrowego kości miednicznej. Książka skierowana jest do pacjentów, którzy po operacji wszczepienia sztucznego stawu biodrowego wymagają rehabilitacji i szczegółowych wskazówek, co robić, aby możliwie szybko i bezpiecznie wrócić do aktywnego życia.
W stawie biodrowym dzieje się podobnie. Części kości, które się ze sobą stykają, są wysłane chrząstką stawową. A to znaczy tam, gdzie jest coś obcego. To jest tylko sztuczny staw. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość.
Jeden z największych stawów organizmu człowieka. Strona, ksiazka, skrypt ? Alergia Katar Astma Zapalenie zatok Przeziębienie Opryszczka Nowotwory Angina Zapalenie płuc Alzheimer Cukrzyca Depresja Refluks Grypa Grzybica. Jednak muszą one znosić duże obciążenia, co naraża je na deformacje, zwyrodnienia, uszkodzenia mechaniczne.
Wskazaniem do wymiany stawu barkowego (ramiennego) jest zniszczenie stawu, nie dające się leczyć innymi metodami. Endoproteza stawu biodrowego to specjalna konstrukcja, która zastępuje uszkodzony bądź zwyrodniały staw sztucznym w czasie leczenia koksartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów. Do zniszczenia stawu dochodzi w wyniku choroby zwyrodnieniowej, ale także na skutek chorób reumatycznych czy urazów. Czasem przy wieloodłamowych złamaniach głowy kości ramiennej dochodzi do tak dużego zniszczenia głowy, że jedynym ratunkiem jest założenie sztucznego. Bożena Jestem miesięcy po wszczepieniu endoprotezy w lewy staw biodrowy.
W dzieciństwie przeszłam kilka operacji w związku z dysplazją tego stawu. Zaraz po operacji odbyłam trzytygodniową rehabilitację. Nadal się rehabilituję, gdyż moje chodzenie pozostawia wiele do życzenia. Lekarz mówi,że wymaga dłuższego czasu. Nowy”, sztuczny staw, podobnie jak stary” będzie podlegał „. Spodziewaj się, że nowy staw biodrowy zredukuje ból i zwiększy ruchomość i funkcje stawu.
Nie oczekuj jednak, że będziesz mógł robić wszystko czego wcześniej nie mogłeś. Endoproteza to przyrząd z metalu, porcelany lub tworzywa sztucznego umieszczany wewnątrz ciała, zastępujący brakującą lub zniszczoną tkankę chorego. Najczęściej i najskuteczniej stosuje się endoprotezy stawów biodrowych i kolanowych, ale przeszczepić można także stawy barkowe czy łokciowe. Mam Sztuczny Staw Biodrowy – sprawdź opinie i opis produktu. Zobacz inne Zdrowie i diety, najtańsze i najlepsze oferty.
Endoprotezy stawu biodrowego to sztuczne konstrukcje, zastępujące zniszczone i nieprawidłowo funkcjonujące elementy składowe stawu. Z tego względu elementy te muszą przypominać w budowie trzon kości udowej, jej głowę oraz panewkę stawu biodrowego. Właściwy dobór wszystkich składowych. Inne nazwy : alloplastyka, endoplastyka. Zabieg endoprotezoplastyki jest stosowany w leczeniu zmian zwyrodnieniowych oraz w wielu urazach (złamania szyjki kości udowej, złamania w okolicy krętarza).
Polega ono na zastąpieniu naturalnego stawu biodrowego sztucznym stawem – endoprotezą. Anatomia stawu biodrowego, budowa implantu. Elementy szkieletu budujące staw biodrowy to panewka utworzona przez kości miednicy oraz głowa kości udowej. Zwyrodnienie stawu biodrowego wywołuje ból, ogranicza sprawność ruchową, prowadzi nawet do inwalidztwa.
Podczas zabiegu te części zastępowane są przez protezę – głowa kości udowej metalową „kulką”, a panewka elementem w kształcie gniazda wykonanego z tworzywa sztucznego. Wtedy – niestety – wymaga już leczenia opera-cyjnego i stałej rehabilitacji. Leczenie operacyjne polega na wymianie zmienio-nego chorobowo stawu biodrowego na sztuczny. Aby w pełni ocenić staw biodrowy (stan chrząstki i obrąbka stawowego) należy wykonać badanie Arthro-MRI (rezonans magnetyczny z podaniem kontrastu, najlepiej pod kontrolą USG - do wnętrza stawu).
Tylko w ten sposób będziemy wiedzieli jaki jest faktyczny problem w biodrze. Jeśli zaś faktycznie chrząstka jest poważnie uszkodzona. Choroba zwyrodnieniowa upodobała sobie przede wszystkim stawy biodrowe.
Schorzenie postępuje, niestety, nieubłaganie, ale można próbować ten proces nieco opóźnić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.