piątek, 30 sierpnia 2019

Ruchome aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne ruchome na zęby to rodzaj aparatów ortodontycznych, które pacjent może zdejmować samodzielnie w każdej chwili. Możliwość takich aparatów jest ograniczona, ponieważ pozwalają korygować lekkie wychylenia się zębów, a nie poważne wady zgryzu. Ta metoda nie daje możliwości obracania zębów czy ich przesuwania w celu naprostowania uzębienia, dlatego nie wszystkie wady zgryzu da się skorygować za pomocą aparatu ruchomego. Aparat ortodontyczny ruchomy działa poprzez wywieranie kierowanego nacisku na wybrane zęby. Siły generowane przez aparat powstają dzięki aktywacji zamontowanej w nim śruby, ewentualnie sprężyny.


Przeważnie lekarz kontroluje aparat ortodontyczny ruchomy średnio co 4-tygodni.

Stosowanie ich efektywnie koryguje niewłaściwy zgryz, kiedy młody pacjent rośnie i rozwija się. Z reguły korygują niewielkie odchylenia zębów. Poważne i skomplikowane wady zgryzu leczone są głównie aparatami ortodontycznymi stałymi. Aparaty ruchome stosujemy u młodszych dzieci, w ramach tzw. Występują jako aparaty jednoszczękowe i dwuszczękowe (na obie szczęki równocześnie).


Spośród wszystkich dostępnych aparatów możemy wyróżnić aparaty ortodontyczne stałe oraz ruchome, które odznaczają się zróżnicowanymi cechami. Warto zaznajomić się z każdym z nich, aby ortodonta mógł. Aparaty zdejmowane (ruchome) wewnątrzustne Aparat zdejmowany to taki, który pacjent sam zakłada i zdejmuje, nosząc go określoną przez ortodontę ilość godzin w ciągu doby.

Może być wykonany tylko na jedną szczękę np. Leczenie ortodontyczne służy nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych ale także dobremu samopoczuciu (komfortowi jamy ustnej), niwelowaniu niektórych wad wymowy, estetycznemu wyglądowi uśmiechu, a nawet modzie. Należy sobie zdać sprawę z faktu, że ortodoncja to nie tylko przemieszczanie zębów, w procesie leczenia mamy do czynienia również z układem kostnym, jak i nerwowo-mięśniowym. Twój ortodonta dokładnie dopasuje go do Twoich indywidualnych cech i zastosuje odpowiednią procedurę leczenia. Warto poznać typy i ceny aparatów ortodontycznych.


Zakłada się go na zęby stałe. Wykonujemy wszelkie modyfikacje aparatów ruchomych ze specjalistycznymi śrubami, dodatkowymi elementami do aktywowania w celu korekty wady zgryzu wg. Stałe aparaty ortodontyczne.


Ostatnimi czasy stałe aparaty ortodontyczne cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej zalecany jest dzieciom. Zwykle jest to do kilkunastu godzin w ciągu doby. W zależności od wady zgryzu to lekarz określa, jak długo należy nosić aparat ortodontyczny ruchomy. Aparaty te są stosowane najczęściej u dzieci w celu ukierunkowania prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzy.


Do aparatów ruchomych zaliczamy także nowoczesny system Invisalign dla młodzieży i dorosłych. Stosowany u dzieci i młodzieży w okresie uzębienia mlecznego, kiedy jeszcze nie wyrosły wszystkie zęby stałe. Takie aparaty ortodontyczne zakłada się na kilka godzin w ciągu dnia oraz na noc.


Ruchome aparaty ortodontyczne , które często zakładane są na noc, to rozwiązanie tańsze, które charakteryzuje się zarówno wadami, jak i plusami.

Ich największą zaletą jest to, że nie są tak drogie, jak stałe i można je zdjąć w każdym momencie. Ile kosztuje aparat ruchomy? Te drugie nie są przyklejane do zębów, więc można je wyjmować np.


Cena aparatu ortodontycznego - rodzaje. Proces leczenia wad zgryzu jest prostszy u dzieci niż u dorosłych. Od wieku zależeć będzie też dfinalnie ile kosztuje aparat na zęby. Są to niewidoczne aparaty stałe zapewniające pacjentowi najwyższy komfort leczenia. Dostępne są dwa typy aparatów estetycznych: aparaty o mlecznym zabarwieniu wykonane z materiałów ceramicznych oraz przezierne, czyli całkowicie przeźroczyste, aparaty wykonane z monokryształu szafiru tzw.


Wyszczególniamy kilka typów aparatów ruchomych. Dopasowywane są one indywidualnie w zależności od wady zgryzu. Są stosowane w okresie wzrostu pacjenta. Mają na celu wyleczenie dysproporcji w budowie kości szczęk oraz wpływają na położenie zębów. Czas leczenia aparatem ortodontycznym.


Lekarz ortodonta decyduje na jak długo zostaje założony aparat ortodontyczny. Cechuje je możliwość samodzielnego zakładania oraz zdejmowania, jednak aby przyniosły efekty. Aparaty tego typu są stosowane u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Mają również zastosowanie jako tak zwane retainery po leczeniu ortodontycznym aparatami stałymi. Ich celem wówczas jest utrzymanie efektów leczenia.


Wyróżniamy w tej grupie aparaty jednoszczękowe i dwuszczękowe (na obie szczęki równocześnie). O sukcesie leczenia aparatem ruchomym decyduje przede wszystkim współpraca i zdyscyplinowanie pacjenta. Grupa aparatów samodzielnie zakładanych i wyjmowanych przez pacjenta. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego wykonywany jest przez technika dentystycznego w laboratorium po uprzednim pobraniu wykonaniu skanu wewnątrzustnego lub skanu tradycyjnego wycisku i zaprojektowaniu aparatu przez lekarza.


Stosujemy aparaty stałe, projektowany cyfrowo system Insignia, nowoczesne alignery Invisalign oraz aparaty ruchome dla dzieci. Jednym z najnowocześniejszych aparatów ortodontycznych dostępnych aktualnie na rynku jest Invisalign. Ruchomy aparat ortodontyczny jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci.


Składa się on akrylowej płytki, drutów oraz klamer. Może zawierać również takie elementy, jak śruba czy sprężyna. W leczeniu osób, które zakończyły proces wymiany zębów mlecznych, na stałe stosuje się aparaty ortodontyczne stałe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty