piątek, 23 sierpnia 2019

Fazy stresu

Nie ma ludzi, którzy nie doświadczają sytuacji stresowych. Odczuwane i przeżywanie stresu jest bardzo różne u każdego człowieka i każdy inaczej radzi sobie z jego przezwyciężeniem. Artykuł należy uzupełnić o istotne informacje: opisać fazy adaptacji, konkurencyjne teorie stresu, pojęcie nerwicy eksperymentalnej, wątek różnic indywidualnych, podział stresu.


Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Z powodu konfrontacji z nową zaistniałą sytuacją widoczne jest niedoświadczenie i zaskoczenie.

Fazy stresu według Hansa Selye’go. Hans Selye, fizjopatolog i endokrynolog z Kanady wyróżnia następujące fazy stresu: Faza alarmowa, podzielona na subfazy szoku i przeciwdziałania szokowi. W subfazie szoku doświadczamy niepokoju oraz jesteśmy zaskoczeni nieprzyjemną sytuacją lub wydarzeniem. Subfaza przeciwdziałania szokowi.


Przyczyn stresu jest być bardzo wiele, praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Może to być stres w pracy, tragedie osobiste, stres ekonomiczny (długi, brak pracy itp.) czy stres środowiskowy (np. w formie złego środowiska pracy). Pojęcie stresu kojarzone jest z przykrą sytuacją, konfliktem, nieszczęściem, chorobą.


Rozróżniamy dwa rodzaje stresu.

Stres - rodzaje i fazy stresu. Zostają zmobilizowane siły organizmu i zwiększona aktywność procesów poznawczych. FAZA KRYTYCZNA: Na wskutek przedłużającego sie stresu i wzrostu jego natężenia następuje obniżenie poziomu czynności psychicznych, trudno jest skupić uwagę, myśleć logicznie.


Często pojawia się zahamowanie w działaniu, niekiedy bezradność. Warto pamiętać, że w przypadku stresu działającego nieustannie (np. spowodowanego czynnikami fizycznymi jak nadmierny ciągły hałas lub charakterem pracy budzącej nieustanne napięcie – np. w pracy maklera) ostatnie stadium stresu staje się stanem chronicznym, czyli takim, w którym trwamy nieustannie, czasami wiele lat. Czym jest stres: fazy stresu.


Hans Selye, który wymyślił termin stres, obserwując to zjawisko, wyróżnił trzy fazy przebiegu reakcji stresowej (2): 1- faza alarmowa – siły obronne zostają zmobilizowane, organizm ulega pobudzeniu. Jeśli organizm jednak nie poradzi sobie z wystawieniem na stres, a zasoby wyczerpią się, dochodzi do trzeciej fazy: stadium wyczerpania. Jest to konsekwencja działania przewlekłego stresu, co prowadzi do poczucia wyczerpania, wystąpienia objawów psychosomatycznych, a w skrajnych przypadkach wręcz do śmierci. Początkowa, alarmowa reakcja zaskoczenia i niepokoju z powodu niedoświadczenia i konfrontacji z nową sytuacja.


Stadium przeciwdziałania szokowi. Jednostka podejmuje wysiłki obronne. Podatność na stres zarówno w fazie adaptacji do stresu, jak i ogól­nego wyczerpania, charakteryzuje się dużą zmiennością indywidualną, przejawiającą się u jednych wzrostem poziomu hormonów nadnerczowych i ogólnym wyczerpaniem (śmiercią), a u innych jedynie mobilizacją organizmu do działania. Trzeba powiedzieć, że stres jest dynamiczny: porusza się, zmienia. Bardzo często, i niedostrzegalnie, zaczyna przechodzić do poważniejszych etapów, które mogą narazić Twoje życie na niebezpieczeństwo.


Nie lekceważ pierwszych objawów stresu. Każdy reaguje na stres inaczej.

Jedni mają kłopoty żołądkowe, inni przyspieszone bicie serca, cierpią na bezsenność, pogorszenie pamięci. Zwiastunami stresu mogą być brak apetytu albo napady głodu, rozdrażnienie lub ospałość. Jest nam na przemian gorąco lub zimno, pogarsza się nastrój, możemy mieć lęki. Wyróżnia się trzy fazy przystosowania organizmu do stresu: Alarmowa – aktywowanie mechanizmów obronnych w następstwie naruszenia homeostazy. Adaptacji (gdy stresor oddziałuje nadal) – dążenie do zachowania równowagi między organizmem, a bodźcem.


Janusz Reykowski określił trzy fazy stresu psychologicznego, biorąc pod uwagę stopień natężenia: a) Faza mobilizacji – następuje aktywizacja procesów psychologicznych np. SA szybsze i bardziej intensywne , zachowanie zmienia się adekwatnie do sytuacji. Aktywacja układu sympatycznego (adrenalina, noradrenalina).


Mobilizacja systemu ucieczki lub ataku. Zdravotná tématika pre laickú a odbornú verejnosť so zameraním na kardiovaskulárne ochorenia a život s týmito ochoreniami. Detailné popisy chorôb, moderné liečebné postupy, prehľad kardioklubov, poradňa a informácie o tom, ako zdravo žiť a ako žiť v pohospitalizačnom období, diskusné fórum. Często się zdarza, że ta sama sytuacja (stresor) wywoła u jednego człowieka wszystkie oznaki stresu, a druga osoba w ogóle nie zareaguje lub nasilenie stresu będzie mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ to nie sama sytuacja wywołuje stres, ale osobowość człowieka nadaje jej znaczenie - pozytywne lub negatywne.


Jak rozpoznać fazę lutealną? Sama obserwacja często bywa niewystarczająca, by określić czas trwania fazy lutealnej. Bywa tak, że faza lutealna na skutek czynników zewnętrznych np. Hormony stresu są też odpowiedzialne za podwyższenie poziomu markera reakcji zapalnej, czyli białka C-reaktywnego (CRP), które sprzyja chorobom układu krążenia, od powstania blaszek miażdżycowych, na zawale skończywszy.


Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe (ang. posttraumatic stress disorder, PTSD) – zaburzenie psychiczne będące formą reakcji na skrajnie stresujące wydarzenie , które przekracza zdolności danej osoby do radzenia sobie i adaptacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty