czwartek, 15 sierpnia 2019

Proteza kolana

Endoproteza (alloplastyka) stawu kolanowego (ang. knee arthroplasty, knee replacement) jest to operacja polegajaca na wymianie elementów składowych, bądź całego stawu kolanowego na sztuczny. Olbrzymia większość tego typu zabiegów wykonywana jest z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, zwanej w przypadku kolana gonartrozą. Podobnie jak protezy typu fixed-bearing, implanty mobile-bearing składają się z trzech części, by jak najwierniej odwzorowywać naturalny staw. Jednakże, w protezach typu mobile-bearing wkładka polietylenowa może nieznacznie obracać się, wewnątrz metalowej płytki części piszczelowej.


Rehabilitacja kolana po endoprotezie rozpoczyna się w przeciągu doby od zabiegu, a całkowita rekonwalescencja po endoprotezie kolana trwa blisko miesiące.

Ze względu na duże zmiany anatomiczne wywołane obcym elementem w układzie ruchu, proteza może nie zostać przyjęta przez organizm. Jednak te niecementowe, porowate, sztuczne stawy wciąż nie są tak skuteczne, jak protezy mocowane klejem kostnym. Protezy kolana mogą być:. Kolano otwierane jest od przodu, następnie usuwa się wszystkie zniszczone części.


Pierwszym etapem operacji jest umieszczenie próbnego stawu w celu sprawdzenia ruchomości kolana z jego zastosowaniem oraz upewnienia się, że wybrany rozmiar jest odpowiedni. Po umocowaniu endoprotezy wstawia się dreny. Endoproteza stawu kolanowego wykonywana jest u pacjentów z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową kolan.

Silne dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości stawu są głównymi dolegliwościami utrudniającymi funkcjonowanie pacjentów. Wszczepienie endoprotezy kolana poprawia jakość życia pacjentów. Sztuczny staw kolanowy zastępuje uszkodzone części kolana.


Rozmiar endoprotezy kolana dobierany jest indywidualnie dla każdego chorego. Zdjęcie rentgenowskie wykonane przed operacją oraz proteza próbna umieszczana na kościach w trakcie zabiegu pozwalają chirurgowi określić odpowiedni rozmiar sztucznego stawu kolanowego. Jest to proteza samej powierzchni stawowej. Nie jest wymagana wymiana środka, wnętrza.


Wyróżniamy trzy rodzaje endoprotez stawu kolanowego: Endoproteza kondylarna – zastępuje jedynie powierzchnie stawowe, jest stosowana przy zachowanych więzadłach krzyżowych i pobocznych kolana. To możliwość normalnego chodzenia. Endo proteza kolana to sztuczny staw, który ma zastąpić ten prawdziwy. Jego wszczepienie bardzo często jest ostatnią szansą dla pacjentów na powrót do, przynajmniej częściowej, sprawności sprzed choroby. W jakich sytuacjach konieczne jest wszczepienie tego rodzaju protezy?


Odpowiedzią na te dolegliwości jest m. Jest wiele nieinwazyjnych metod leczenia, które mogą zmniejszyć uczucie bólu w kolanie i zlikwidować stan zapalny—zmiana stylu życia czy leczenie farmakologiczne. Niekiedy wskazane jest noszenie ortezy w celu zapewnienia stabilizacji stawu kolanowego.

Podczas ubierania się, unikaj przyciągania kolana do tułowia oraz pochylania się do stóp. Najwygodniej jest używać butów wsuwanych lub z elastycznymi sznurówkami, poza tym zalecane jest też używanie łyżki do butów z długą rączką – to bardzo ułatwia zakładanie obuwia. Alloplastyka kolana, podobnie jak alloplastyka stawu biodrowego, to zabieg przeprowadzany najczęściej u osób starszych, którym nierzadko dokuczają różnego rodzaju dolegliwości. Przeciwwskazania do operacji są w obu przypadkach podobne i należą do nich m. Zmiany te powstają na skutek przebytych urazów, wieloletnich przeciążeń, zaburzeń osi kończyny lub chorób reumatycznch.


Następnie buduje cyfrowo prawidłowy staw kolanowy uzupełniony endoprotezą jednoprzedziałową lub całkowitą. Na tej podstawie drukowany jest za pomocą drukarki 3D staw kolanowy z przymiarami według, których należy przygotować kolano pod implantację endoprotezy. Co znaczą te dolegliwości kolana po wstawieniu endoprotezy?


Sztuczne kolano sie zuzywa i jezeli Ci starczy na lat to juz bedziesz mogla mowic o duzym szczesciu. Zreszta juz po pierwszym zabiegu nie bedziesz miala pelnej sprawnosci, bedzie wiele ograniczen. Przygotowanie do zabiegu wszczepienia endoprotezy kolana może rozpocząć się na długo przed operacją.


W razie otyłości lub nadwagi zaleca się bowiem zredukowanie masy ciała, żeby uniknąć niepotrzebnych przeciążeń protezy. Pozwoli to dłużej zachować jej funkcje. Czasem zniszczona jest tylko część kolana po jednej stronie, wystarczy wtedy założenie protezy tylko na jednym kłykciu kości udowej i piszczelowej tzw.


U pacjentów kwalifikowanych do takiego zabiegu istnieje czasem konieczność zmiany decyzji w trakcie zabiegu i założeniu endoprotezy całkowitej. Staw kolanowy jest największym stawem człowieka. Zbudowany jest ze struktur kości: udowej (jej kłykcie tworzą główkę stawu) oraz piszczelowej (górne powierzchnie kłykciowe tworzące panewkę).


Kolano to najbardziej rozbudowany staw w ciele człowieka. Dlatego też jest to najbardziej skomplikowany element protezy kończyny dolnej. Kolana protezowe dobierane są przede wszystkim na podstawie aktywności wykonywanych przez pacjenta.


Orteza i stabilizator kolana wykonane z materiałów oddychających pomagają utrzymać naturalną temperaturę stawu kolanowego. Stabilizatory stosowane są w przypadku niestabilności stawu kolanowego, bocznej wiotkości tego stawu, umożliwiają szybsze leczenie urazów, odciążają rzepkę kolanową oraz zapobiegają jej przemieszczeniom. Na ile lat wystarcza endo proteza kolana mam lat i czeka mnie taka operacja Czy jest prawdą że po pięciu latach trzeba wymieniać endoprotezę. ODPOWIADA EKSPERT: Lek.


Tomasz Kowalczyk Punktowy ból z tyłu kolana miesiące po wszczepieniu endoprotezy. Co jest dla mnie najważniejsze?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty