środa, 6 kwietnia 2016

Gałęzie grzbietowe nerwów rdzeniowych

Nerwy rdzeniowe – budowa i podział. Każdy nerw rdzeniowy powstaje z połączenia korzenia brzusznego (przedniego) i grzbietowego (tylnego). Brzuszne zawierają głównie włókna odśrodkowe (ruchowe i autonomiczne), wychodzą z rogów przednich rdzenia kręgowego.


Specyficzną grupę chorób nerwów rdzeniowych stanowią porażenia i niedowłady. Jeśli mają one charakter ośrodkowy – związany z chorobą mózgu lub rdzenia przedłużonego – dochodzi do zmian o typie spastycznym (ze zwiększonym napięciem mięśniowym i intensywnymi reakcjami odruchowymi).

Gałęzie brzuszne nerwów rdzeniowych, w przeciwieństwie do gałęzi grzbietowych wymieniają pomiędzy sobą włókna tworząc parzyste sploty: szyjne, ramienne, lędźwiowe i krzyżowe. Splot szyjny - oddaje gałęzie do skóry szyi, mięśni kończyny górnej oraz do mięśni szyi. Najdłuższy nerw tego splotu - przeponowy - schodzi do.


W porównaniu z gałęzią brzuszną gałąź grzbietowa jest g. SPLOT KRZYŻOWY- powstał z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych ilędźwiowego oraz nerwów krzyżowych. Odchodzą od niego gałęzie krótkie( unerwiają m.obręczy biodrowej) i długie (n.pośladkowy górny i dolny, n.skórny uda tylny, n.kulszowy). Przebiega przez trójkąt boczny szyi.

Gałęzie grzbietowe nerwów rdzeniowych unerwiają głębokie mięśnie grzbietu oraz skurę całej okolicy grzbietowej. Każda z tych gałęzi dzieli się na gałąź przyśrodkową i boczną. W zależności od obszaru grzbietu każdy nerw rdzeniowy dzieli się na trzy lub cztery gałęzie. Gałąź grzbietowa występuje w nerwów rdzeniowych wszystkich regionach. Oddział ten dostarcza nerwów do skóry i mięśni tylnej stronie ciała człowieka.


Nerw potyliczny trzeci (łac.nervus occipitalis tertius) – tworzy go gałąź grzbietowa trzeciego nerwu rdzeniowego. Sposób użycia - kropli na pół szklanki wody. Przeciwwskazania - nie zażywać w trakcie przygotowań do konkursu Scapula Aurea.


Podano czynność w przypadku izolowanego jednostronnego działania określonego układu. Mięśnie te zwykle współpracują ze sobą (jak również z mięśniami spoza grupy mięśni głębokich grzbietu) w różnych zespołach. Z tych pięciu korzeni tuż przed wejściem do jamy pachowej powstają trzy pnie splotu ramiennego nazwane od swojej pozycji anatomicznej. C– gałąź grzbietowa pierwszego nerwu szyjnego, inaczej nerw podpotyliczny (n. suboccipitalis), zwany dawniej nerwem potylicznym głębokim. Jest to nerw, który ruchowo zaopatruje mięśnie podpotyliczne: m. Powstały z połączenia korzeni pień nerwu rdzeniowego ma długość około 1cm i jest nerwem mieszanym.


Dzieli się na gałęzie: brzuszną, grzbietową, oporową, łączącą. Tylna (grzbietowa) zawierająca głównie włókna czuciowe ale też ruchowe, zaopatruje skórę i mięśnie tylnej ściany ciała.

Zakres blokady obejmuje gałęzie grzbietowe oraz brzuszne nerwów rdzeniowych odcinka piersiowego ale także w większości przypadków jesteśmy w stanie uzyskać szeroką dystrybucję leku do przestrzeni przykręgowej poprzez „przesiąkanie” LMZ przez przedziały powięziowe. Natomiast gałąź grzbietowa Cto tzw. Iiczny większy (n. occypitalis major) mający przewagę włókien czuciowych, które zaopatrują skórę okolicy potylicznej, sięgając aż do szczytu głowy.


Trójkąt podpotyliczny, gałęzie grzbietowe nerwów rdzeniowych. Topografia struktur nerwowych i naczyniowych w aspekcie nakłucia podpotylicznego 7. Położenie narządów wewnątrzotrzewnowych jamy brzusznej. Wytwory i zachyłki otrzewnej 8. Struktura, rozgałęzienia dróg, charakter i strefy rozgałęzień nerwów czaszkowych i rdzeniowych są bardzo zmienne. Przenikanie się pni nerwowych, wiązek w formowaniu splotów, miejsce odgałęzień nerwów czaszkowych i rdzeniowych, od splotu.


Unerwia mięśnia i strefa rozgałęzienia nerwów skóry są również indywidualnie zmienne. Odchodzi w jamie pachowej od pęczka bocznego splotu ramiennego. Dalej kieruje się do bruzdy bocznej mięśnia dwugłowego. W dole łokciowym zmienia nazwę na nerw skórny boczny przedramienia.


Dochodzi do grzbietowej powierzchni kłębu kciuka. Do gałęzi nerwu zalicza się gałęzie mięśniowe i gałąź do stawu łokciowego. Gałęzie krótkie splotu ramiennego, gałęzie grzbietowe nerwów rdzeniowych. Część piersiowa nerwu błędnego. Stłumienie względne i bezwzględne serca.


Skeletotopia zastawek serca i miejsca ich osłuchiwania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty