poniedziałek, 1 lipca 2019

Plomby amalgamatowe

Plomby amalgamatowe mają jednak pewne wady. Nie łączą się ze szkliwem i zębiną, dlatego między wypełnieniem a tkankami zęba mogą tworzyć się szczeliny, do których mogą przenikać bakterie powodujące próchnicę. Istnieją doniesienia, że po założeniu plomby amalgamatowej może dochodzić do przebarwienia tkanek zęba, a nawet dziąsła.


Dziś ci, których dotknął ten los, zapewne tego żałują. Co to są plomby amalgamatowe ?

Powstają one z połączenia srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci w odpowiednich proporcjach. Charakteryzują się większą twardością i odpornością na ściskanie niż białe, światłoutwardzalne wypełnienia kompozytowe. Wypełnienia amalgamatowe nie stanowią zagrożenia dla pacjentów wg prof. Jańcuka i innych autorów (1). A reakcje o podłożu alergicznym czy wpływy elektrogalwaniczne są niezwykle rzadkie, a toksyczność praktycznie nie występuje.


Szczególnie podatne na te zagrożenia są kobiety w ciąży i dzieci. Opary rtęci uwalniane są podczas żucia, zgrzytania zębami czy picia gorących napojów, jednak najwięcej tego pierwiastka uwalnia się podczas wstawiania i. Ile rtęci zawierają plomby amalgamatowe.

Wypełnienie amalgamatowe zawiera między 1a 5mg rtęci, która z upływem czasu uwalnia się i przedostaje się do organizmu wraz ze śliną, sokami żołądkowymi, pożywieniem lub po prostu w wyniku działania wysokiej temperatury. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania wypełnień amalgamatowych jest ciąża. Obecnie nie ma niepodważalnych.


Zdarza się, że wypełnienia amalgamatowe można zostawić. Niektórzy pacjenci słusznie zauważają, że jeśli ich plomby spełniają swoją rolę, to być może nie warto ich wymieniać na nowe, ryzykując przy tym zdrowiem zęba. Trudno oszacować, ilu Polaków ma wypełnienie amalgamatowe starej generacji. Najbardziej podatni na szkodliwe działanie niezwiązanej rtęci są stomatolodzy, gdyż mają oni najbliższy i najdłuższy kontakt z oparami tego pierwiastka (podczas rozrabiania i zakładania materiału rtęć występuje częściowo w postaci niezwiązanej z metalami).


I właśnie ta ostatnia z wymienionych substancji, jest ogniwem zapalnym wielu toczących się sporów, w przedmiocie toksycznego wpływu plomb amalgamatowych na organizm człowieka. Plomba amalgamatowa to popularnie nazywana przez pacjentów „czarne plomby” czy „szare plomby”. W dzisiejszych czasach stosowana jest ona już bardzo rzadko. Jest nieestetyczna, w kolorze srebrno-czarnym, jednak to plomba na NFZ, czyli refundowana.


Rtęć może powodować uszkodzenia głównie nerek oraz mózgu. Niestety zostaje ona uwalniana z plomb amalgamatowych i zatruwa organizm. Amalgamat to stop srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci. Opary rtęci stale wydostają się z plomb a tych oparów błyskawicznie wchłaniania jest przez krew i płuca. Często pacjenci pytają, czy plomby amalgamatowe są bezpiecznymi wypełnieniami dla zębów, czy też nie.


Coraz to większą świadomość pacjentów i zakłopotanie rodzi fakt, że amalgamat stomatologiczny powstaje z połączenia rtęci ze srebrem, cyną, miedzią, kadmem oraz niekiedy cynkiem, a mimo to bywa stosowany w stomatologii, jako wypełnienie.

Stosowano je już w XIX wieku. Jednak współczesne badania wskazują, że zawarta w nich rtęć poważnie szkodzi zdrowiu. Usuwanie plomb amalgamatowych najlepiej przeprowadzić jak najszybciej, także profilaktycznie, nawet jeśli nie zaobserwowaliśmy przy nich próchnicy. Czy każdy stomatolog wymienia plomby amalgamatowe ? Dodatkowo wykazują nieszczelność, która predysponuje do rozwoju próchnicy niszczącej tkanki zęba. Rtęć znajdująca się w plombach ciężarnej kobiety może predysponować do wad rozwojowych u płodu.


Już od dłuższego czasu wypełnienia amalgamatowe praktycznie nie zawierają rtęci. Jak najbardziej można wymienić wypełnienia, ze względu na znieczulenie najlepiej to robić stronami. Przy prawidłowym odsysaniu nie ma przeciwskazań do wymiany kilku. Rtęć w amalgamatowych plombach wywołuje przewlekłych problemów zdrowotnych.


Przypadki przewlekłych chorób osiągnęły w Ameryce epidemiczne proporcje, ze sprawami powiązanymi z układem immunologicznym wysoko na liście. Choć przez wiele lat uważano, że rtęć zawarta w plombach starego typu (w skład których wchodzi też m.in. srebro, miedź i cyna) w bardzo niewielkim stopniu wchłania się do organizmu, to jednak według najnowszych badań pierwiastek ten może być szkodliwy i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Istnieje poglą że plomby amalgamatowe są niebezpieczne, ponieważ uwalnia się z nich rtęć. Rzeczywiście, stwardniałe wypełnienia amalgamatowe uwalniają śladowe ilości rtęci.


Proces ten można zmniejszyć, gdy plomby zostaną przez stomatologa należycie wypolerowane - po kilku dniach ilość tego pierwiastka jest znikoma. Czy te plomby są bezpieczne? Na początek musimy ustalić jedno – istnieją dwa ich rodzaje. Jeszcze kilka lat temu stosowano plomby z tzw. Od kiedy wycofano plomby amalgamatowe (rteciowe) z uzycia w Polsce?


Nie wycofano, wciąż są dostępne w wielu gabinetach, szczególnie tych, które świadczą usługi refundowane przez NFZ. Są to plomby dość trwałe i tanie, ale ich wadą jest ciemnoszary kolor, wyraźnie odcinający się od pozostałych zębów. Z tego powodu plomby amalgamatowe stosuje się obecnie głównie w zębach trzonowych, w miejscach, gdzie nie są widoczne.


W skład stopu wchodzą również cyna i miedź.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty