wtorek, 23 lipca 2019

Proteza biodra

Wszczepienie protezy stawu biodrowego to zabieg chirurgiczny polegający na zastąpieniu chorej tkanki chrzęstnej i kości biodra sztuczną protezą. Staw biodrowy tworzą głowa kości udowej oraz panewka stawu biodrowego kości miednicznej. Proteza biodra to inaczej sztuczny staw złożony z panewki i kuli zakończonej trzpieniem. Endoproteza biodra dostępna jest w dwóch rodzajach.


Na przykład w przypadku endoprotezy całkowitej wymiana stawu biodrowego obejmuje zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej pacjenta. Mam zakodowane ograniczenia, jakie niesie ze sobą sztuczne biodro, np.

Nowe biodro spisuje się tak dobrze, że zapominam o nim, co czasem jest powodem zabawnych zdarzeń. Ostatnio występowałem w sądzie jako świadek. Gdy przechodziłem przez bramkę kontrolną, rozdzwonił się sygnał alarmowy. Alloplastyka, czyli wstawianie endoprotezy stawu. Nie unoś kolana powyżej Twojego biodra.


Mocowanie hybrydowe polega na tym, że jeden element endoprotezy mocowany jest z użyciem cementu, a drugi bezcementowo. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, protezy obecnie stosowane mogą dobrze służyć pacjentowi od kilkunastu do ponad lat. Warto zatem wiedzieć, co robić, aby maksymalnie wykorzystać możliwości wszczepionej endoprotezy.

Protezy cementowane stosowane są u chorych starszych z gorszą jakością kości u których często występuje osteoporoza. Dzięki specjalnej substancji zwanej cementem kostnym mocowane są do łożyska kostnego – umożliwia to dobre ich zakotwiczenie i długą pracę. Minimalny czas jaki winna wytrzymać w dobrym stanie to lat. By zwiększyć czas prawidłowego funkcjonowania protezy należy utrzymywać prawidłową masę ciała, unikać dzwigania dużych ciężarów, biegania, skakania wykonywania ciężkiej pracy, minimalizować ryzyko upadków. Jestem po zabiegu endo-protezy biodra i gdy zacząłem stawiać pierwsze kroki i teraz wyczuwam lekkie klikanie w biodrze lekarze twierdzą że to minie gdy mięśnie się wzmocnią i przyrosną.


Proces dochodzenia do zdrowia możemy podzielić na etapy. Podczas pierwszego etapu, która trwa około tygodni pacjent nabiera sił i pewności operowanego biodra. Po tym okresie pacjent z reguły jest w stanie funkcjonować bez koniecznych wcześniej odpoczynków w ciągu dnia lub wcześniejszego udania się na spoczynek nocny.


Wraz z wiekiem poszczególne części naszego ciała po prostu ulegają zużyciu. Pogorszyć się wówczas może zarówno nasze zdrowie, jak i ogólny komfort życia. Podobnie jest w przypadku, gdy dotknie nas zwyrodnienie stawu biodrowego. Aby uniknąć kalectwa oraz odzyskać dawną swobodę ruchów, pacjenci często kierowani są na operację wszczepienia endoprotezy, której jednak wielu z. Cementowa endo proteza biodra polecana jest pacjentom powyżej r. Rehabilitacja po endoprotezie biodra.


Anatomia stawu biodrowego. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość. Taka pozycja zabezpiecza nowe biodro przed znacznym obciążeniem.

Aby to wykonać krzesło powinno mieć wysokie siedzisko, lub można podłożyć poduszkę. Dodać trzeba że siedzisko nie może być zbyt miękkie, żeby biodro nie wpadało, zatapiało się w nie. Dlatego rehabilitacja po endoprotezoplastyce biodra jest bardzo ważna.


Jest to stosunkowo częste powikłanie pooperacyjne. Przy klasycznym dostępie wynosi 2-. Przy dostępie przednim małoinwazyjnym wynosi poniżej.


Objawia się najczęściej uczuciem przeskoczenia i bólem okolicy biodra. Wymaga nastawienia, najczęściej w znieczuleniu w warunkach szpitalnych. Ból spowodowany chorobą biodra oraz ból i obrzęk po operacji osłabią Twoje mięśnie biodra. Poniższe ćwiczenia i czynności pomogą Twoim mięśniom w pełnym powrocie do zdrowia. Endo proteza biodra jest najczęściej wykonywanym zabiegiem rekonstrukcyjnym biodra u osób dorosłych.


Zabieg endoprotezy biodra polega na usunięciu uszkodzonych części stawu biodrowego i wszczepieniu elementów sztucznych, których zadaniem jest przejęcie funkcji uszkodzonych struktur. Chorą tkankę chrzęstną i kość biodra zastępuje się endoprotezą. Proteza wstawiana jest do rdzenia kości udowej i mocowana, np.


Po operacji pacjent trafia na obserwację. Zawsze zastąpienie naturalnego, zniszczonego stawu sztucznym – czyli protezą, będzie rozwiązaniem ostatecznym. Decydujemy się na nie wtedy, kiedy nie ma innego wyjścia, bo ból i trudności z poruszaniem się uniemożliwiają nam normalne poruszanie się. Przy prawidłowo wszczepionej protezie pacjent praktycznie nie ma istotnych ograniczeń w życiu. Jego jakość, po bólu związanym ze zwyrodnieniem biodra i ograniczenim chodu, nagle nabiera nowych barw.


Trzeba pamiętać jednak, że taka proteza nigdy nie zastąpi naturalnego biodra i nie ma tak dużej wytrzymałości. Wymiana stawu biodrowego (endoprotezoplastyka) Wymiana stawu biodrowego. W przypadku dużego zniszczenia stawu biodrowego, endoproteza jest jedynym rozwiązaniem.


Sprawdźmy, ile trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego. Nowoczesne i specjalistyczne leczenie, rehabilitacja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty